Rehber Türkiye'de oyun geliştiricisi olmak

Bu güzel yazı için teşekkürler.
Bende bir ekleme yapayım. Kendimden ve çevremden de çokça gördüm ki diplomanız olması veya ne olduğu çok önemli değil. Sektörde zaten arkadaşın da bahsettiği gibi çok açık var. Öyle ki sadece 1 tane oyun kursunu tamamlayıp, biraz da kendiniz unityi kurcaladıktan sonra özellikle bir de bir kabul mektubu gibi bir şey yazarsanız iş görüşmelerine çağrılmanız içten bile değil. Ne kadar çok iş görüşmesi yaparsanız sektördeki sizden beklentileri de o kadar iyi anlarsınız ve ona göre çalışmalarınızı şekillendirebilirsiniz.

Ellerine sağlık hocam.

İşsiz kalma tehlikesi var mı? Oyun alanında ilerlemek istiyorum fakat bazı yorumlar beni geri çekiyor.

İşsiz kalma tehlikesi var mı? Oyun alanında ilerlemek istiyorum fakat bazı yorumlar beni geri çekiyor.
Bence çok fazla yok. Yani her yazılım sektöründe olduğu gibi kendinizi geliştirmeniz öğrenmeye açık olmanız gerekiyor. Onun haricinde chat GPT vesaire ile de biraz daha yeri dolması zor geliyor çünkü öznel bir şey. Atıyorum şunu bunu yapan bir back end sorgusu yaz demek ile oyunda şöyle olan bir şey yaz demek aynı şey değil chat GPT için. Oyun daha öznel kaçıyor. Ama tabi geleceği ve teknolojinin gelişme hızını kestirmek mümkün değil. Ve oyun sektörü hem Türkiye hem dünyada uzun süredir var olan ve her an büyüyen bir sektör

CV doldurursan işsiz kalmazsın merak etme. Sektör Türkiye'de ilgi görmese de yurtdışında baya ilgi gören bir sektör.
O zaman ben oyun alanında ilerleyip kendimi geliştirmeye devam edeyim, korkmama gerek yok gibi değil mi?

O zaman ben oyun alanında ilerleyip kendimi geliştirmeye devam edeyim, korkmama gerek yok gibi değil mi?
Size %100 garanti veremem. Ancak diğer yazılım alanlarında nolursa oyunda da o olur. CV'nizi doldurun tecrübe edinin staj iş kovalayın. Nolursa olsun bunun bir zararını görmezsiniz hep faydanıza olur.

Selamlar, ben de bir oyun geliştiricisiyim. Ben makine mühendisliği mezunuyum ancak 2.5 yıl kadar kendi kurduğum ekiple hypercasual prototipleri ürettik. Sonrasında ekip dağıldı, şu anda iş arıyorum. CV’me eklemek üzere klon projeler de yapıyorum ancak 1 aydır 10 dan fazla firmaya başvurdum, hiçbir dönüş alamadım. Olumsuz dönüş bile yok. En azından bir hayır demek veya mülakata çağırmak bu kadar zor olmamalı. Var mıdır bu durumu yaşayan?

Merhaba ben de şu anda aynı sorunu yaşıyorum. Okul bitmek üzere olduğu için çok fazla olmasa da başvuru yapıyorum ve birçoğu görüşmeye çağırmıyor. Ben okuldan dolayı olduğunu düşünmüştüm ancak sizde de böyle olmasına üzüldüm. Birkaç insan kaynakları firmasıyla görüştüğümde seçimlere kadar firmaların eleman alımını durdurduğunu söyleyenler olmuştu ama çok mantıklı gelmemişti. Şimdi ne zaman düzelir bilmiyorum ama eski canlılığı olmadığı kesin. 2022 de 3-4 ay içinde 23-24 yerden iş teklifi gelmişti bana başvurmadan. Şu anda sanırım küçük ekipler dağıldığı için açıkta olan eleman sayısı epey fazla. Umarım toparlar en kısa sürede. Ama size önerim başvuru yaparken ilana sadece başvurmak yerine insan kaynaklarını LinkedIn vs üzerinden ekleyip oradan da cvnizi göndermeniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…