Oyun geliştiricisi olmak istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım?

Ben de oyun geliştiricisiyim, Unity üzerinden oyun yapıyorum.

Birçok yararlı tavsiye verilmiş, ancak herkes bir şeyi atlamış, fırıncı kendi ekmeğinin tadını bilmeli, yani oyun geliştiricisi olmak istiyorsan ve bu alanda ilerlemek istiyorsan her alandan en az bir oyunu oynamış, ya da oyun kütüphanenin geniş olması gerekiyor, mekanikleri anlamalı, oyuncuların neleri sevebileceğini bilmen gerekiyor ki projelerini geliştirirken planlama aşaman iyi olsun.

Sonrası zaten en eğlenceli kısım, tavsiyem Unity ile başlaman, C# öğrenmen gerekiyor Unity için, yazılım alanında kendini geliştirdikten sonra Unity C# öğrenmeye başlamalısın, zaten orta seviye ve üstünde C# bilgin olduğu zaman çok kolay gelecektir, fark yok denebilir yapıda.

Proje geliştir, level design konusunda videolar izle, bol bol tasarla, kodla.

Unutma en önemlisi, oynarken kendinin de zevk alacağın bir oyun yapmaktan geçiyor, günümüz oyun sektörü artık ruhunu kaybetmiş, koskoca şirketler ruhsuz ruhsuz oyunlar yaparken (tüm şirketleri kast etmiyorum.) İndie oyun sektörü ilerleyiş gösteriyor.

Ben de oyun geliştiricisiyim, Unity üzerinden oyun yapıyorum.

Birçok yararlı tavsiye verilmiş, ancak herkes bir şeyi atlamış, fırıncı kendi ekmeğinin tadını bilmeli, yani oyun geliştiricisi olmak istiyorsan ve bu alanda ilerlemek istiyorsan her alandan en az bir oyunu oynamış, ya da oyun kütüphanenin geniş olması gerekiyor, mekanikleri anlamalı, oyuncuların neleri sevebileceğini bilmen gerekiyor ki projelerini geliştirirken planlama aşaman iyi olsun.

Sonrası zaten en eğlenceli kısım, tavsiyem Unity ile başlaman, C# öğrenmen gerekiyor Unity için, yazılım alanında kendini geliştirdikten sonra Unity C# öğrenmeye başlamalısın, zaten orta seviye ve üstünde C# bilgin olduğu zaman çok kolay gelecektir, fark yok denebilir yapıda.

Proje geliştir, level desing konusunda videolar izle, bol bol tasarla, kodla.

Unutma en önemlisi, oynarken kendinin de zevk alacağın bir oyun yapmaktan geçiyor, günümüz oyun sektörü artık ruhunu kaybetmiş, koskoca şirketler ruhsuz ruhsuz oyunlar yaparken (tüm şirketleri kast etmiyorum.) İndie oyun sektörü ilerleyiş gösteriyor.

Design*.

Hocam özelliklerinizi yazar mısınız? Harbiden güçlü sistem gerektirir dijital oyun programcılığı.

Arkadaş adam oturup tek başına God of War tarzı level renderi almayacak ki, harbiden güçlü sistem falan diye abartmayalım lütfen sektörden olmayanlar yorum yapmasın bu konuda. Sistemi gayet yeterli, tek kişi ile sınırları zaten belli olan bir alandan bahsediyoruz, gören de 4090 falan gerekiyor sanacak.

Yetersiz hocam. Minimum:

Intel Core i9-9900K
RTX 3050
32 GB RAM
Ne? 🤣

Arkadaş adam oturup tek başına God of War tarzı level renderi almayacak ki, harbiden güçlü sistem falan diye abartmayalım lütfen sektörden olmayanlar yorum yapmasın bu konuda. Sistemi gayet yeterli, tek kişi ile sınırları zaten belli olan bir alandan bahsediyoruz, gören de 4090 falan gerekiyor sanacak.

Özür dilerim hocam. Bu arada oyun sektöründeyim 4 tane jam kazandım kendi yaptığım hatta yayınladığım oyunlar da var. @jhonnydepp, ne tarz bir oyun yapmayı düşünüyorsunuz?

Ne? 🤣
Hocam söyledim ya ne tarz bir oyun yapacağını bilmiyorum diye? Dalga geçmeye ne gerek var? Düzeltebilirsiniz?

Tavsiyem şu an bir karar vermemen, şu an öğrenim aşamanı atlatman lazım.

Önce yazılım temelleriyle başla, algoritma nedir onu öğren, seçeceğin bir dille yazılım konusunda bilgi edin. Daha sonra oyun motoru seçmelisin, bağımsız geliştiriciler için başlangıç aşamasında en çok önerilen Unity oyun motorudur, C# üzerinde kendini geliştirip bol bol projeler geliştir.

Yetersiz hocam. Minimum:

Intel Core i9-9900K
RTX 3050
32 GB RAM
Ne üretecek bir bakalım belki 2d üretecek kırmayalım hevesini.Bir oyun motoru seç ve ufak mobil oyunlardan başla bence hatta ilk C# öğren ve Unity kullan.C++ ilk başta ağır gelir.Sonra ihtiyaç duydukça C++ da gelir Unreal Engine de. @jhonnydepp

Geri
Yukarı