Oyun geliştiricisi olmak için nasıl başlangıç yapmalıyım?

LozancıEkmek

Decapat
Yer
Turkey
Merhaba, ben grafik UI UX(İleri düzey) tasarımcısıyım fakat ülkemizdeki koşullar yüzünden bu mesleğin herhangi bir getirisi olmadığı için oyun geliştiricisi olmaya karar verdim.

Başlangıç olarak hangi sitelerdeki kurs videolarını öneriyorsunuz.

C# öğrenmem gerektiği söylenilmiş birkaç web sitede.

Ve ne tür alıştırmalar ile kendimi hızlıca adapte edip en iyi şekilde ilerleyebilirim?

(Üniversitesini de okuyacağım ama ünideki eğitimlerin yeterli olacağını sanmıyorum.

Bu konuda öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum yardımcı olmak isteyen tüm arkadaşlara da teşekkürler şimdiden.

Hocam şöyle bir şey söyleyeyim bende web geliştiricisi olma yolunda gidiyorum. Ve bir Discord grubumuz var yazılımcılardan oluşan az sayıda aile gibiyiz orada bir kişi vardı o da Web'e başlamadan önce oyun geliştiriciliği yapmış ama çok zorlanmış. Çünkü oyun geliştiriciliği diğer dallara göre daha zor çünkü sesiydi hareketlerdi. Haritaydı her şey ile öğrenirken kendin ilgileniyorsun bunu söylemek istedim sadece. Yapılmaz demiyorum zor sadece diğer dallara göre.
Ve evet C# ve Unity bilmen gerekiyor.
Ne kadar iyi bilmiyorum ama şöyle bir rehber buldum.
Rehber: Türkiye'de oyun geliştiricisi olmak
Yüksek puan alan da böyle bir kurs var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açık konuşmak gerekirse Üniversitede çok boş şeyleri öğretiyorlar. Aynı zamanda ekstra farklı bir konuda da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Benim tavsiyem Unity öğrenmeniz. Mobil oyunlarda zaten en çok kullanılan oyun motoru. Ha iyi grafikli oyunlar yapılmazmı. Yapılır elbette. Her güncellemede grafik açısından da kendini geliştiriyor.

Unity öğrenecekseniz C# diline hakim olmanız gerekiyor. Bana soracak olursanız, kurs videolarından ziyade kaynaklardan oyun yapımı videoları izlemeniz çok daha faydalı olacaktır. Mesela C# dersleri gibisindense Unity ile oyun yapımı gibi dersleri çok daha uygun buluyorum. Aşağıdaki videodan başlayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Açık konuşmak gerekirse üniversitede çok boş şeyleri öğretiyorlar. Aynı zamanda ekstra farklı bir konuda da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Benim tavsiyem Unity öğrenmeniz. Mobil oyunlarda zaten en çok kullanılan oyun motoru. Ha iyi grafikli oyunlar yapılmazmı. Yapılır elbette. Her güncellemede grafik açısından da kendini geliştiriyor.

Unity öğrenecekseniz C# diline hakim olmanız gerekiyor. Bana soracak olursanız, kurs videolarından ziyade kaynaklardan oyun yapımı videoları izlemeniz çok daha faydalı olacaktır. Mesela C# dersleri gibisindense Unity ile oyun yapımı gibi dersleri çok daha uygun buluyorum. Aşağıdaki videodan başlayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evet dediğin çok mantıklı proje yolundan öğrenmek daha kısa sürüyor birçok şeyi ama Teori'de ne olup bittiğini de öğrenmek önemli. Ben şahsen hem izliyorum hem de proje odaklı gitmeye çalışıyorum. Yeni React'a geçtim ve proje yaparken YouTube'a yüklüyorum insanlara ulaşmak için.

Son düzenleyen: Moderatör:
İleri düzey bir UI/UX geliştiricisinin kazanmama ihtimali çok azdır.
Oturduğum şehirde iş imkanı yok.

+ Olarak çalışmak istediğin şirketler gereksiz taleplerde bulunuyor.

Adobe After Effects - Premiere Pro CC - Adobe Xd veya Adobe Illustrator.

Başvurduğum konu; Grafik Tasarım UI UX istenilenler alakasız şeyler.

Diğer alanlarda da uzmanım verilen maaş ve beklenilen performanslar birbirini tutmuyor.

Açık konuşmak gerekirse Üniversitede çok boş şeyleri öğretiyorlar. Aynı zamanda ekstra farklı bir konuda da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ben mobil değil de daha çok Bilgisayar da basit ve hoş temalı oyunlarla başlamak istiyorum.

Unity tamamen çözüp Unreal engine 5 öğrenmek istiyorum hedef olarak.

Merhaba, ben grafik UI UX(İleri düzey) tasarımcısıyım fakat ülkemizdeki koşullar yüzünden bu mesleğin herhangi bir getirisi olmadığı için oyun geliştiricisi olmaya karar verdim.

Başlangıç olarak hangi sitelerdeki kurs videolarını öneriyorsunuz.

C# öğrenmem gerektiği söylenilmiş birkaç web sitede.

Ve ne tür alıştırmalar ile kendimi hızlıca adapte edip en iyi şekilde ilerleyebilirim?

(Üniversitesini de okuyacağım ama ünideki eğitimlerin yeterli olacağını sanmıyorum.

Bu konuda öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum yardımcı olmak isteyen tüm arkadaşlara da teşekkürler şimdiden.
Mantığını çözmek için Scratch kullan. Ondan sonra öbür kodlama dillerine geçerek zorlaştır.

Evet dediğin çok mantıklı proje yolundan öğrenmek daha kısa sürüyor birçok şeyi ama Teori'de ne olup bittiğini de öğrenmek önemli. Ben şahsen hem izliyorum hem de proje odaklı gitmeye çalışıyorum. Yeni React'a geçtim ve proje yaparken YouTube'a yüklüyorum insanlara ulaşmak için.
Merak ettim çalışmalarınızı, kanal adınızı paylaşma şansınız var mı?

Geri
Yukarı