Bağımsız oyun geliştiricisi olmak şart mı?

shiralphe

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Unity çalışmaya başladım ve oyun geliştiriciliğinde ilerlemek istiyorum fakat genel olarak "bağımsız bir geliştiriciysen Unity" gibi bir fikir var gördüğüm kadarıyla. Sektör hakkında tam bir fikrim yok o yüzden fikir almak istiyorum, ben sektörde tek ve bağımsız ilerlemektense şirkette ilerlemek ve oradan gelişmek istiyorum. Unity öğrenen ve bu motordan oyun geliştiren biri bağımsız olmak zorunda mı? Türkiye'deki sektör nasıl? Unity ve Unreal Engine'in önü açık mı? Açıksa hangisi daha ön planda? Ayrıca 2 sene sonra fikrim değişip Unreal Engine'a geçersem bir şey kaybeder miyim? Üniversitede 2. sınıf öğrencisiyim şu an.

Hocam Unity ve Unreal oyun sektörünün burnudur, Hangi yöne bakarsa baksın bu iki program doğru yöne bakacaktır.

Türkçe kaynak : Unity Yazılım dili olarak C#
İngilizce kaynak : Unreal Yazılım dili olarak C++

Eğer gelişmek istiyorsan başka insanlar ile çalışmak zorundasın (her şeyi öğrenemezsin) fakat ekip arkadaşlarından tüyolar kapa bilirsin (onlarda senden kapa bilir)

Ayrıca şu söz tamamen yalan ve saçmalık "Bağımsız isen" başarılı bir oyun yapmak ve bunun sürdürüle bilir olmasını istiyorsan ekip şart aksini belirten var dinlememeniz öneridir, Şayet
1 - Oyunun yazılımı
2 - Oyunun tasarımı
3 - Tasarımların Animasyon oyunu
4 - Animasyon sesleri
5 - Oyun haritası

Hocam Unity ve Unreal oyun sektörünün burnudur, Hangi yöne bakarsa baksın bu iki program doğru yöne bakacaktır.

Türkçe kaynak : Unity Yazılım dili olarak C#
İngilizce kaynak : Unreal Yazılım dili olarak C++

Eğer gelişmek istiyorsan başka insanlar ile çalışmak zorundasın (her şeyi öğrenemezsin) fakat ekip arkadaşlarından tüyolar kapa bilirsin (onlarda senden kapa bilir)
Hocam işte ben ekip adamıyım daha çok tek ilerlemektense fakat forumda ve İnternette bağımsız yapımcılar için daha iyi gibi bir fikir gördüm unity için o korkuttu azcık. Unity ile ilerlemekte bir sorun yok dimi tek başıma çalışmak istemediğimde ya da Türkiye sektörü açısından?

Hocam işte ben ekip adamıyım daha çok tek ilerlemektense fakat forumda ve İnternette bağımsız yapımcılar için daha iyi gibi bir fikir gördüm unity için o korkuttu azcık. Unity ile ilerlemekte bir sorun yok dimi tek başıma çalışmak istemediğimde ya da Türkiye sektörü açısından?
Tek başına oyun yapa bilirsin ama dediğim gibi başarılı ve sürdüre bilirliği çok önemli.

Oyun sektörünün lideri bildiğim kadarı ile Kanada.

Fakat o saydığım alanların hepsinde temel bilgin olmalı 1-2 tanesinde uzmanlaşman çok iyi olacaktır, Yazılım ve Animasyon önümüzdeki süreçte kesinlikle popüler olacaktır.

Ve kendinizi Türkiye sektörü ile kısıtlamayın amacınız istediğinizden daha yüksek olsun.

Tek başına oyun yapa bilirsin ama dediğim gibi başarılı ve sürdüre bilirliği çok önemli.

Oyun sektörünün lideri bildiğim kadarı ile Kanada.

Fakat o saydığım alanların hepsinde temel bilgin olmalı 1-2 tanesinde uzmanlaşman çok iyi olacaktır, Yazılım ve Animasyon önümüzdeki süreçte kesinlikle popüler olacaktır.

Ve kendinizi Türkiye sektörü ile kısıtlamayın amacınız istediğinizden daha yüksek olsun.
Elbette hedefim yüksek ama mezun olunca en düşük ihtimali de düşünmek gerek bence, o zaman unityden ilerlemeye devam edeyim ben değil mi?

Unity indie developerlar veya kucuk olcekli girisimler icin evet daha iyi zira daha komplex yapilar icin UE5 veya firmalarin kendi oyun motorlari gerekiyor. Eger hedefin bu tarz komplex oyunlar ureten firmalarsa C++ ve UE5 daha iyi olur. UE5 ile oyun yapmana gerek yok bu arada bu firmalarda ise girmek icin. Iyi bir C++ bilgisi ve az biraz UE5 bilgisi new grad islere girmek icin yetebilir.

Unity indie developerlar veya kucuk olcekli girisimler icin evet daha iyi zira daha komplex yapilar icin UE5 veya firmalarin kendi oyun motorlari gerekiyor. Eger hedefin bu tarz komplex oyunlar ureten firmalarsa C++ ve UE5 daha iyi olur. UE5 ile oyun yapmana gerek yok bu arada bu firmalarda ise girmek icin. Iyi bir C++ bilgisi ve az biraz UE5 bilgisi new grad islere girmek icin yetebilir.
Evet aklımda bu da vardı unityden geliştikten sonra c++ da öğrenme düşüncem var o yüzden daha sonra öğrensem bir şey kaybeder miyim diye düşündüm. Peki unityden ilerlemek mantıklı bir karar mı?

Unity kullan, mantığı çöz yeterli. Şirketlerin zaten kendi oyun motorları var kullanıma sunmadıkları. Eninde sonunda hepsinin kullanımı hemen hemen aynı.
Yani sonuçta algoritma ve oyun geliştiriciliği önemli diye düşünürsek doğru.

Geri
Yukarı