Türkiye'de oyun kültürü olmaması

Eleştirilerine ve incelemelerine itibar edilmemesi gereken kişilerdir. Dünyada o kadar güzel spor oyunları varken sadece futbol oynayanlardan ve taraftarı olanlardan farksız ne yazık ki.

Bence bu iş biraz popüler kültürün gereksiz fanboyluğu tamamen. İnsanların tavırları artık çok büyük bir sorun ve maalesef özellikle bu forumda bu tarz yıkıcı konuşmalara çok rastlıyorum. Evet belki küfür yok ama, şu "çöp" kelimesinin geçtiği postlar kaldırılsa, forumun %80i yok olacak. Herkes sadece kendi fikrinin doğru olduğunu ve geri kalan her şeyin çöp olduğunu insanlara bağırıyor adeta. "şu oyun çöp" demek yerine "benim tarzım değilmiş ben keyif alamadım" dese insanlar sanki öleceğini zannediyor. Birkaç kişi witcher 3 örneğinden gitmiş ben de oradan örnek vereyim. Ben witcher 3 oynarken inanılmaz sıkıldım, adeta acı çektim ama sırf o kadar beğenildiği, herkesin ısrarı üzerine devam etmeye çalıştım. İteleye iteleye 16 saat kadar oynayabildim ama yok hani her seferinde girip hayal kırıklığıyla çıkıyordum. He böyle olunca witcher 3 e olan hype bana aşırı sinir bozucu geldi evet, hatta çok abartıldığını da düşündüm. Ama asla kimseye bu oyun çöp, berbat gibi şeyler demedim. Oyun güzel ama sevenine, benim için eksilerini söylerim geçerim, başkasının zevkine hakaret etmek benim haddim değil, kimsenin de değil.

Bence su götürmez bir gerçek olan durum. Şöyle ki, Türkiye'deki oyuncuların kafalarında belirli bir oyun modeli var. Açık dünya oyun olacak, fetch Quest'lerle dolu, güzel grafikli oyun olacak, cillop gibi oyun oluyor anında. Ya da anı sanı duyulmuş oyunlar dışındakiler kötü. Onlardan da sadece kendi duyduklarını iyi kabul ediyorlar. RDR2, Cyberpunk, Witcher 3, Assassin's Creed dışında kalan oyunlar "çöp, leş" bu arkadaşlara göre.

Misal Epic Games'in bedava dağıttığı oyunlarda Loop Hero diye bir oyun vardı. Ben şahsım adına konuşayım, çok fazla rogue-like/lite oyun oynamıyorum. Binding of Isaac denedim biraz, hoşuma gitti, büyük ihtimal oynayacağım fakat dediğim gibi çok yabancı olduğum bir tür. Buna rağmen farklı farklı oyunlar verildiği için memnun oluyorum, forumdaki çoğu insan daha oyunu denemeden, tür hakkında bilgi sahibi olmadan "bari Witcher 3 verseydi, bu ne" tarzı serzenişte bulunuyor.

Bakın bugün Vampyr verilecek, çok güzel bir oyun olduğunu düşünüyorum, gerek hikaye gerek farklı mekanikleri açısından, fakat o oyun bile forumca beğenilmeme potansiyeline sahip. Neden? Çünkü, önceki 4 oyunun aynısı olan Far Cry 6'yı vermemişler. Sizce neden böyle? Neden sadece belirli bir türe ve sadece duyulmuş olanlara saplanıp, o tür ve oyun dışına adım atmıyor insanlar? Neden kendi sevdikleri tür/oyun dışındaki her tür/oyun çöp? Görüşlerinizi merak ediyorum.
Rouge-like türünü ben de seviyorum, öldükten sonra geliştirmeleri seviye gibi kullanmak bana RPG'nin Role olmayan modeli gibi geliyor, hem maliyetsiz hem de açık dünya oyunları kadar uzun sürüyor. Children of Morta'da 80 saatim var mesela,

Graveyard Keeper her çıkan DLC, dört gözle bekliyorum.
Ama AC, Far Cry serisinde hepsi aynı olduğu için bekleyenler neyi bekliyor anlamıyorum. Mekanikler değişmiyor, yeni bir hikaye derinliği yok.

Ama demek ki kafa boşaltmak için oynuyor demek ki herkes.
Bahsettiklerinizden yola çıkarak, İndie oyun sevenler, puzzle öğeleri, bir şeyleri çözmeyi akıl yürütmeyi daha çok sevenler gerçek oyuncudur bana göre.

Geri
Yukarı