Türkiye'de ping muamması

Çaç

Kilopat
Daha fazla  
Daha önce de uydunet hakkında bir konu açmıştım fakat bu sefer konu biraz farklı arkadaşlar.
Evimde 2 adet internet var. Birisi TTnet adsl 16mb klasik, diğeri ise uydunet 50mb.

TTnet bulunduğum bölgede maksimum 4mb hız sağlıyor bana, yani söylemek gerekise tam olarak 3.8 download, 0,60 da upload hızım var. Çok rezil, hiçbir şekilde tatmin edici değil fakat oyunlarda bana hiç sıkıntı çıkarmıyor. Stabil 60 ping oynuyorum her güncel online oyunu.

Uydunet bana tam hız sağlıyor. 50mb download, 4mb upload hızım var ve tam olarak görüyorum bu değerleri. Fakat ping olayı tam bir rezalet. Geceleri rahat rahat stabil 80 ping ile oynarken (tabi o gece şanslıysam) gündüzleri ve akşamları bildiğiniz lag spike tarzı pingler giriyor, 500, 1000 görüyorum. Hız testi yaptığımda ise değerler normal görünüyor.

Bunun sebebini neden kimse bilmiyor merak ediyorum. Uyduneti arıyorum, diyorum ki ping sıkıntım var, internet hızımda sıkıntı yok, aldığım cevap speedtest yapıp bize mail atın oluyor. Yahu hızımda sıkıntı yok, ping var, ms var diyorum ama anlayan yok. İlk önce TTnet bağlattım, amacım yayın yapmaktı ve upload beni tatmin etmediği için Uydunet bağlattım. (TTnet taahhüt bitmediğinden dolayı kapatamıyorum, bu yüzden 2 internet var evde.)

Başka insanlarla görüştüm, aylardır uydunet kullanan insanlarla. Çoğu memnun, hiç bu tarz sıkıntı yaşamadıklarını söylüyorlar. 1-2 kere eve gelip baktılar, kabloları vs. değiştirdiler fakat sorun hala devam ediyor.

Kısacası, 3mb internetim ile stabil 60 mb oyun oynayabiliyorum fakat yayın yapmayı bırakın oyun oynarken youtubedan şarkı bile açamıyorum. 50mb internetim ile oyun oynarken pingim deli gibi artıyor ve yayın yapmak benim için rüya oluyor.

Uydunet ile bu tarz ping sorunları yaşayıp, halletmiş birisi var mıdır acaba buralarda, ben de aynı öneriyi sunayım, ona göre gelip ekipleri yapsın. Çünkü kendileri de ne yapacaklarını bilmiyorlar ve benden bir öneri bekliyorlar..

Not : WTFast ve bilimum ping giderici, internet düzenleyici vs. programlar kullandım, bin tane ayar yaptım fakat sonuç aynı. Yazılımsal yollarla halledilmiyor bu bendeki ping olayı.

TTnet kullanıyorum. SpeedTest de ping 1 ms oluyor. Ama CS:GO da 30-32 oluyor. Şu anlık memnunum. Hatta hafta sonu fiber için TTnet bayisine gideceğim. Fiber bağlattırmayı planlıyorum.

TTnet kullanıyorum. SpeedTest de ping 1 ms oluyor. Ama CS:GO da 30-32 oluyor. Şu anlık memnunum. Hatta hafta sonu fiber için TTnet bayisine gideceğim. Fiber bağlattırmayı planlıyorum.

TTnetin pinglerinde genel olarak bir sıkıntı yok zaten. Dediğim gibi 3.8 mb internetim var TTnette ama 60 ping. 50mb uydunet kullanıyorum 500lere fırlıyor arada ping.. çözümü yok arkadaş herhalde, kafayı yiycem yakında.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı