Türkiye'de satılan FPV drone kontrol kartının AliExpress'ten 2 kat pahalı olması

ilk kez böyle bir absürd farkla karşılaştım. Yani aradaki 100 - 200 TL'lik bir fark anlayışla karşılanır ancak ürünün neredeyse iki katı fiyatına satmak, bana göre doğru değil.
Az sayıda kitleye hitap eden ürünler burada inanılmaz fahiş fiyatlara satılıyorlar maalesef. Sonuç olarak az sayıda kişi de olsa birileri alacak, herkes yurt dışından ürün getirtmeyi de yapmıyor hadi o zaman ben öpeyim yabancıya gitmesinler kafası bu. Alternatifi az olduğu için bizim gibi yurt dışından haberdar olan kitle hariç diğerleri de gidip almak zorunda kalıyorlar. Kısacası esnaf çakallığı da var işin içinde biraz.

Benzer durum teleskoplarda da geçerli. Bundan önceki teleskop aldığım dönemde (yıllar önce) yurt dışı fiyatının 2.5 katına satıyorlardı aynı ürünü burada... TL'ye çeviriyorum, vergisini ekliyorum, üstüne kâr marjı ekliyorum... Yok, imkanı yok o aradaki farkın "insani" bir açıklamasını bulamadım.

Uzun bir ara sonrası merhaba. :) Bİrkaç gelişme hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak istedim. Drone gövde siparişini vermiştim ve geçtiğimiz günlerde elime geçti, incelemesini yaptım:

Ayrıca motor siparişini de verdim. Emax Eco düşünüyordum ama IFlight XING Eco görünce fikrimi değiştirdim. Toplu alımda güzel bir indirim de oldu, zaten şu an sağlam bir indirimde:

Başlarda Mamba F405 MK2 düşünüyordum ancak MK3'leri çıkmış. Uçuş kartını da hallettikten sonra, %60 bitmiş olacak. :)

Ben urunlerimi pyrodrone uzerinden aliyorum. DHL ile 1 haftada Turkiye'ye geliyor. Hem de kendi ozel indirim kuponum var..

Banggood ya da aliexpress uzerinden satilan urunlerin neredeyse tamami çöp, Turkiye'de de bu runleri kazik fiyatlara satiyorlar acikcasi

@flayzeraynx bu konuya mesaj yazdığınızı tam bir ay sonra gördüm. Neden bildirim sistemi çalışmamış, anlamadım.

Banggood'u bilmem ama ben ürünlerimi Aliexpress'ten aldım. iFlight'ın ve FrSky'ın resmi satıcıları var, Aliexpress'te. Motorlarımı, kontrol kartımı, ESC'mi, kumandamı ve kumanda modülümü, alıcımı bu resmi satıcılar üzerinden aldım. Aliexpress'in müşteri desteği iyi o noktada.

Şu an DHL ile alışveriş yapmaktan çekiniyorum biraz zira olandan daha fazla vergi çıkartıyorlar ve çok uğraştırıyorlar. Aliexpress'ten alınca Yanwen ile 1 gün içinde elime geçmiş oluyor, gümrükler eskisi gibi de değil artık, hızlılar birkaç aydır.

Ancak tek bir gerçek var: Türkiye'den elektronik ürün falan alınmaz.

@flayzeraynx bu konuya mesaj yazdığınızı tam bir ay sonra gördüm. Neden bildirim sistemi çalışmamış, anlamadım.

Banggood'u bilmem ama ben ürünlerimi Aliexpress'ten aldım. iFlight'ın ve FrSky'ın resmi satıcıları var, Aliexpress'te. Motorlarımı, kontrol kartımı, ESC'mi, kumandamı ve kumanda modülümü, alıcımı bu resmi satıcılar üzerinden aldım. Aliexpress'in müşteri desteği iyi o noktada.

Şu an DHL ile alışveriş yapmaktan çekiniyorum biraz zira olandan daha fazla vergi çıkartıyorlar ve çok uğraştırıyorlar. Aliexpress'ten alınca Yanwen ile 1 gün içinde elime geçmiş oluyor, gümrükler eskisi gibi de değil artık, hızlılar birkaç aydır.

Ancak tek bir gerçek var: Türkiye'den elektronik ürün falan alınmaz.
AliExpress'in kargo'sunun iyi oldugunu soyluyor arkadaslar ancak ben urunlerin kalitesini begenmiyorum acikcasi. Ve urun cesitleri de cok az. Aradigim ve kullandigim belli basli markalar var sadece (TBS, iFlight, Flywoo, Tmotor, Hyperlite, Matek...v.s), onlar da yok. Genelde HGLRC ya da GPERC gibi oto sanayi urunleri var Banggood ve Aliexpress'de..

Ya da belki ben aramayi bilmiyorum :D

AliExpress'in kargo'sunun iyi oldugunu soyluyor arkadaslar ancak ben urunlerin kalitesini begenmiyorum acikcasi. Ve urun cesitleri de cok az. Aradigim ve kullandigim belli basli markalar var sadece (TBS, iFlight, Flywoo, Tmotor, Hyperlite, Matek...v.s), onlar da yok. Genelde HGLRC ya da GPERC gibi oto sanayi urunleri var Banggood ve Aliexpress'de..

Ya da belki ben aramayi bilmiyorum :D
Ben Bangood üzerinden bulamadığım çoğu ürünü Aliexpress'de bulabiliyorum ve bahsettiğiniz gibi Covid sürecinde yanılmıyorsam Yanwen Ptt ile bir ilişkisi mi ne olmuş tam hatırlamıyorum hobici arkadaşlarımız aylar önce söylüyordu, hem bundan hem de kargoların azalmasından dolayı daha hızlı geliyor.

@flayzeraynx bilakis, tüm markalardan ürünler var. Hatta aktif olarak alışveriş yaptığım, sorun yaşadığımda hızlıca çözen, mesajlara hızlıca dönen birkaç mağazayı bırakmak isterim:

Bunlar FrSky'ın ve iFlight'ın resmi Aliexpress mağazaları. X Lite S kontrolcüm ve R9 modüllerini FrSky mağazasından, FC/ESC iklisini ve motorlarımı ise iFlight'ın mağazasından aldım.

Bunun yanında RUSFPV mağazasını da kullanıyorum. Bugün incelemesini yaptığım VTX sistemini oradan aldım mesela.

RUSFPV'de birçok ürün var, TBS ürünleri de dahil.

Aliexpress'e Banggood ya da başka bir mağazaya göre daha fazla güvenebiliyorum zira müşteri oylamaları ve mağaza puanları tamamen şeffaf. Bunun yanında mağaza ile bir sorun olduğunda Aliexpress sizin yanınızda duruyor. Ürünler ise orijinal. Zaten alacağınız ürünün sipariş ve inceleme sayıları, inceleme puanları görünüyor, buna göre de fikir edinmiş oluyorsunuz.

Oturmuş birkaç mağaza var, ben de hem şu anki buildimde hem de önceki buildlerimde o mağazaları kullandım. Bunun dışında havyam, multimetrem, bilimum el aletlerim, güç kaynaklarım falan da Aliexpress'ten.

Bence bir bakın Aliexpress'e. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı