Türkiye'de satılan FPV drone kontrol kartının AliExpress'ten 2 kat pahalı olması

Vergi işi aradaki farkın açılmasına sebep oluyor olabilir.

%110 fark olacağını sanmıyorum. KDV ve gümrük vergisi dışında bir vergi yok, bu kartlarda.

Zira drone parçası olsa bile, bir Arduino kartından farkı yok, vergi bağlamında.

%110 fark olacağını sanmıyorum. KDV ve gümrük vergisi dışında bir vergi yok, bu kartlarda.

Zira drone parçası olsa bile, bir Arduino kartından farkı yok, vergi bağlamında.
Tabii ki o kadar fark oluşturamaz ama yine de hatırı sayılır bir payı olduğuna eminim. Vergiler ve satıcıların kâr aşkı birleşince ortaya çok tatsız fiyatlar çıkıyor, hobi edinelim derken minik minik servetler ödüyoruz en "basit" kartlara bile.

Tabii ki o kadar fark oluşturamaz ama yine de hatırı sayılır bir payı olduğuna eminim. Vergiler ve satıcıların kâr aşkı birleşince ortaya çok tatsız fiyatlar çıkıyor, hobi edinelim derken minik minik servetler ödüyoruz en "basit" kartlara bile.

Bu düpedüz dolandırıcılık. Satıcı karı ve vergi eklenen ürünler de gördüm, en fazla %50 etki ediyor.

Dedikleriniz doğru, ancak buradaki durum vergilerle açıklanabilecek bir şey değil. Bu, apaçık açgözlülük.

Bir kere bu tür yerler zaten toptan alıyor. Üstüne Dolar uygunken ve indirimli kurdan alıyorlar...

Bu düpedüz dolandırıcılık. Satıcı karı ve vergi eklenen ürünler de gördüm, en fazla %50 etki ediyor.

Dedikleriniz doğru, ancak buradaki durum vergilerle açıklanabilecek bir şey değil. Bu, apaçık açgözlülük.

Bir kere bu tür yerler zaten toptan alıyor. Üstüne Dolar uygunken ve indirimli kurdan alıyorlar...
teensy.PNG

Teensy kartların bizdeki fiyatını söylediğimde böyle bir cevap almıştım, ciddi ciddi dolandırılmak üzere olduğumu düşünüyorlardı. Bir bakımdan haklılar aslında...

@Ozan Güven Teensy, Xbee tarzı kartları uzun süredir yurt dışından alıyoruz. Hatta yakın zamanda model uydu projemiz için aldık.

Türkiye'de cidden çok çok pahalı. Üreticiden fazla kazanıyor bizimkiler.
Hobici olmama rağmen imanım gevredi kart almaktan, işi/eğitimi gereği alması gerekenlere Allah sabır versin, ocak söndürür, yuva yıkar bu fiyatlar.

Ülkemizdeki alışveriş konusunda sadece bunda değil, her üründe maalesef ki aynı şeyler geçerli. Ben RC malzemelerini beklemeyi göze alarak banggood'dan alıyorum. Bazen hediye olarak farklı materyaller de gönderiyorlar aldığınız ürüne göre.

Geri
Yukarı