Türkiye'de teşekkür kültürünün olmaması

Makaleler
4
Yer
İzmit
Evet, açıkçası bugün biraz içimi dökeceğim.

Maalesef ülkemizde alışveriş yaptığında, bir konu hakkında danışıp bilgi aldığınızda veyahut kargocu ürün getirdiğinde vb birçok şeyde halkın en az %70'i teşekkür etmiyor. Fakat ben yurtdışına gittiğimde neredeyse her olayda insanların birbirine teşekkür ettiğini, iyi günler dediğini, kibar kelimeler kullandığını anlayabilmiştim. Ayrıca biri teşekkür etse bile çoğunluk "rica ederim" kelimesini sarfedemiyor. Örneğin bir bakkala girdiniz, ürün aldınız ve bakkal sahibine kolay gelsin dediniz suratınıza aval aval bakıyorlar. İstisnalar yoktur demiyorum fakat genel durumun böyle olduğunu düşünmekteyim. Bence bu durum bizler için çok vahim. Ama acaba ben mi çok düşünüyorum diye de düşünmüyor değilim.
Technopat gibi Türkiye'nin sayılı kilitlelerinde bile bu olay gözüme çarpıyor. İnsanlar nadiren de olsa bırakın teşekkür etmeyi beğeni bile bırakmamaları hoşuma gitmiyor. Neden durum Türkiye'de durum böyle?
Neyse kafam çok karışık sosyal. Siz ne düşünüyorsunuz?

Evet, açıkçası bugün biraz içimi dökeceğim.

Maalesef ülkemizde alışveriş yaptığında, bir konu hakkında danışıp bilgi aldığınızda veyahut kargocu ürün getirdiğinde vb birçok şeyde halkın en az %70'i teşekkür etmiyor. Fakat ben yurtdışına gittiğimde neredeyse her olayda insanların birbirine teşekkür ettiğini, iyi günler dediğini, kibar kelimeler kullandığını anlayabilmiştim. Ayrıca biri teşekkür etse bile çoğunluk "rica ederim" kelimesini sarfedemiyor. Örneğin bir bakkala girdiniz, ürün aldınız ve bakkal sahibine kolay gelsin dediniz suratınıza aval aval bakıyorlar. İstisnalar yoktur demiyorum fakat genel durumun böyle olduğunu düşünmekteyim. Bence bu durum bizler için çok vahim. Ama acaba ben mi çok düşünüyorum diye de düşünmüyor değilim.
Technopat gibi Türkiye'nin sayılı kilitlelerinde bile bu olay gözüme çarpıyor. İnsanlar nadiren de olsa bırakın teşekkür etmeyi beğeni bile bırakmamaları hoşuma gitmiyor. Neden durum Türkiye'de durum böyle?
Neyse kafam çok karışık sosyal. Siz ne düşünüyorsunuz?
Türkiye son update'lerden sonra kullanılamaz hale geldi. 1950'lerden önceki bir sürüme güncellemenizi tavsiye ederim.

Vallahi bende öyle düşünüyorum artık kimse kimseye saygısı, hürmeti kalmamış esnaflıkta bir yere girerken selam verip selam almak azalmış neredeyse bazı yerlerde var tabii hepsinde değil. Teşekkür ve rica olayları da azalmış durumda.

Vallahi bende öyle düşünüyorum artık kimse kimseye saygısı, hürmeti kalmamış esnaflıkta bir yere girerken selam verip selam almak bitmiş neredeyse bazı yerlerde var tabii hepsinde değil. Teşekkür ve rica olayları da azalmış durumda.
Konu sadece teşekkür etmek ya da etmemek olsaydı keşke.

Buna dikkat edecek tek insan olmadığıma çok sevindim. Birisine kibarlık edip "kolay gelsin, iyi günler" tarzı şeyler söylediğimde aynı kibarlıkla yanıtlanmasını isterdim açıkçası.
Aynen öyle.
Ekonomik durumların etkisi olduğunu düşünüyorum. Mutluluğa doğrudan etki ediyor sonuçta. İnsan mutlu oldukça da başkalarını mutlu eder.
Çok gerekli duymuyorum ben teşekküre.
Ekonomik durumların etkisi çok büyük kuşkusuz fakat insanlar bu kadar duyarsız olmamalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı