Türkiye'de yazılımcı şartları iyi mi?

Ben yazılımı bıraktım çünkü her daim öğrenme aşaması ve diğer bir çok mesleğe göre çok emek harcıyorsun ve garanti meslek de değil gibi Türkiye'de.

Tabii benim gözlemlerim daha iyi bilen, anlayan vardır elbet.

Yurt dışına göre hayır.
Bunun kolay bir şekilde açıklanmış hali;
Amerika'da yazılımcı olarak çalışmak isteyenler ise maaş aralığını araştırmaktadır. 2023 yılı için Amerika'da çalışan yazılım mühendisleri maaşları 90.000 $ ile 163.000 $ aralığında değişim göstermektedir.

Türkiye de bir makine mühendisi, yazılımcıdan daha çok kazanmakta. Fabrika olarak yoğunluğumuz var, hizmet sektörü Türkiye'de yok daha doğrusu gelişmeye çalışıyor. Kısaca beklentinizin altında maaşlar. Ben bir yazılımcıdan daha yüksek maaş alıyorumdur şu an itibari ile.

Turkiye’de hicbir sektor iyi degil. Dolar bazli maas veren, yurt disina bagli buyuk sirketler harici(bazi startuplar da buna dahil) yazilimci olarak calismak mantikli degil bence. İngilizce ogrenip yurt disina calismak daha cok gelistiriyor mesleki acidan.

Yurt dışına göre hayır.
Arkadaşlar yurt dışı faktörünü görmezden gelip cevaplarsanız çok memnun olurum.

Ben yazılımı bıraktım çünkü her daim öğrenme aşaması ve diğer bir çok mesleğe göre çok emek harcıyorsun ve garanti meslek de değil gibi Türkiye'de.

Tabii benim gözlemlerim daha iyi bilen, anlayan vardır elbet.
Eğer kişisel olmayacaksa sorum şu an hangi işi yapıyorsunuz ya da geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz ?

Arkadaşlar sorum "Türkiye'de yazılımcı şartları iyi mi?"

Çalışma şartları, maaş gibi şeyleri soruyorum.
Diğer mesleklere göre daha iyi tabi ki.
Amerika ile kıyaslanacak ise tabi ki Amerika'daki çöpçünün de ülkemiz çöpçüsünden çok daha iyi şartları olduğunu unutmamak lazım.
İlaveten Amerika'da eğitim çok pahalı, üniversite okumayıp bedava kurs, video vb. ile yazılım öğrenip çalışmak isterseniz o kadar kolay değil, zira adamlar Hindistan vb. ülkelerdeki sizden çok daha iyi bilen adamlara neredeyse bedavadan iş yaptırıyorlar, bir fark yaratıp aralarından sıyrılmanız kolay değil.
Yine ilaveten, Amerika ya da gelişmiş herhangi bir ülke bizim gibi ülkelerden başarılı mühendisleri alıyor. Yani hem Amerika'da okul okumuş adamlar mevcut hem de mesela Tr kökenli, alanında gayet iyi bir yazılımcıları kabul ediyorlar. Piyasadaki adamların kalite ortalaması çok yüksek yani, xxx dolar yıllık brüt maaş alıyorlar, alsınlar.

Türkiye için ise, diğer sektörlerden daha iyi diyebilirim. Neticede insanla uğraşmak istemeyip işinizi yapıyorsunuz (doktor olursanız günde elli tane insanla muhatap olursunuz), dayak yeme ya da bıçaklanma ihtimaliniz düşük yani. Uzaktan çalışma sayesinde evinizde takılıp işinizi yapabiliyorsunuz, mühendisler için konuşursam diğer mühendislerin şantiye, fabrika vb. iş başında bulunması gerekirken sizin pek öyle bir durumunuz olmuyor (mesela adam robot yapıyordur ya da atıyorum server donanımları ile ilgileniyordur, iş başka tabi). Maaş size bağlı, çok hırslı olup çok şey öğrenip kendi şirketinizi kurup vb. vb. senaryolarda kazanabileceğiniz paranın bir limiti yok. Onun dışında piyasadaki maaş abartılıyor, özellikle mesleğin başında asgariye yakın paralara çalışılıyor diye biliyorum, firmalar neden ben junior yetiştireyim aylarca diye düşündüğünden işsizlik aslında yüksek, alaylı/okuldan mezun çok fark etmiyor bu durumda. Ha ben şirketlere girmeyeyim, freelance takılayım diyorsanız o konuda çok bilgim yok, ezelden beridir az bir bilgi ile wordpresste site çakıp sağlam ekmek kazananlar mevcut, önemli olan network, sırtınız yere gelmez.

Son düzenleme:
Türkiye de bir makine mühendisi, yazılımcıdan daha çok kazanmakta. Fabrika olarak yoğunluğumuz var, hizmet sektörü Türkiye'de yok daha doğrusu gelişmeye çalışıyor. Kısaca beklentinizin altında maaşlar. Ben bir yazılımcıdan daha yüksek maaş alıyorumdur şu an itibari ile.
Merhaba.
6 yıldır makine sektöründeyim 19yaşındayım makine sektörden gerçekten sıkıldım ve artık bırakmak istiyorum yeni bir meslek bakıyorum kendime.

Merhaba.
6 yıldır makine sektöründeyim 19yaşındayım makine sektörden gerçekten sıkıldım ve artık bırakmak istiyorum yeni bir meslek bakıyorum kendime.
Size yol gösterebilmek için bazı soruları cevaplamanız lazım. Tam olarak nasıl bir iş arıyorsunuz? Maaş beklentiniz nedir? Farklı şehirlerde de çalışabilir misiniz (büyük şehirler)? Hobileriniz nedir? Hangi meslekler ilginizi çekiyor? Yazılım biliyor musunuz belli seviye de?

Yeni konular

Geri
Yukarı