Üniversite olmadan yazılımcı olunabilir mi?

yayilmaz1

Femtopat
Daha fazla  
Düşük/orta segmentte bir üniversite de bilgisayar mühendisliği okuyorum ve okuldan hiç memnun değilim.
Ya okulu bırakıp 2024 de sınava gireceğim ya da okul olmadan kendim yazılım alanında çalışmak istiyorum.
Açıkçası kararsız kaldığım için konuyu açıyorum. Sınava bir daha hazırlanmak daha ağır bassa da şu an 20 yaşındayım.
2024'te sınava girersem 21 yaşında olacağım, askerlik işleri sınıftakilerle yaş farkı soğutuyor beni. Siz olsanız ne yapardınız?

Amerika'da çoğu yerlerde diploman var mı diye sormuyorlar başarına bakıyorlar
Konudan alakasız ama ODTÜ Kıbrıs yazılım yazacağım sizce yazılır mı?

Ben olsam okulu bırakmazdım, elimde diploma olsun diye devam ederdim, ama devam ederken kendimi geliştirirdim. Derslere bağlı kalmazdım. Sonra da okul bitince iş kovalardım.
Başlığa cevap olarak ise benim çok yakın dostum İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun olmasına rağmen 13 yaşından beri yazılım işlerine kafa yorduğu için şu an çok büyük paralarla çok güzel işler yapıyor. Kendi lüks aracını aldı, genelde freelance olarak çalışıyor. Yani olay aslında sende bitiyor.

Konudan alakasız ama ODTÜ Kıbrıs yazılım yazacağım sizce yazılır mı?
Dostum kayda değer, büyük ve kariyer odaklı hiç bir firma diplomasız birini işe almaz. O senin dediğin Türkiye'de de bolca bulunan patron şirketlerinde olur.

Ben senin yerinde olsam okula devam ederdim. Ne kadar mühendislik bilgisi edinirsen o kadarı yanına kar kalır.

Bu kısmen doğru ama herkesin ABD'de çalışacak koşulu yok o yüzden Türkiye için düşünmek lazım.

Dostum kayda değer, büyük ve kariyer odaklı hiçbir firma diplomasız birini işe almaz. O senin dediğin Türkiye'de de bolca bulunan patron şirketlerinde olur.

Amerika'da Bootcamp videolarına göz atabilirsin işin sonunda mühendis olmuyorsun ama tester oluyorsun aydamin 6 7 k dolardan işe giriyorsun ve Türkiye'de giden vasıfsız insanlar bunlar.

Amerika'da Bootcamp videolarına göz atabilirsin işin sonunda mühendis olmuyorsun ama tester oluyorsun aydamin 6 7 k dolardan işe giriyorsun ve Türkiye'de giden vasıfsız insanlar bunlar.
Dostum 15 yıldır yazılım sektöründeyim. Mühendisim 6 yıl eğitmenlik, 9 yıl firmalarda yazılım uzmanı olarak çalıştım. Bootcamp videolarından öğrenmedim bu işleri. :)

Emin ol iyi bir üniversiteden diploma çok önemlidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı