Türkiye'deki Belediye Bütçeleri

UltraPilot

Kilopat
Daha fazla  
Türkiye'deki belediyelerin (büyükşehir, ilçe) bütçeleri az mı? Nasıl gider kalemleri oluyor? Hizmet edememeleri için bir sebep mi? Mesela 2018 yılı bütçesi 377 Milyon TL olan ve geniş yüz ölçümüne hizmet veren Büyükçekmece belediyesi neler yapabilirdi? En yüksek bütçeyi alan Başakşehir Belediyesi neler yapabilirdi? Kimileri haksiz kimileri haklı ama ben burada siyasete girilmeden bir cevap almak istiyorum, gerçekten kimi belediyelerin bütçesi az mı? Yapacakları hizmetin maliyeti ne kadar oluyor? Burada böyle bir konu açmak istemezdim ama net bir cevap bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siyasete girmeden buna cevap vermemiz mümkün değil ki. Belediye nasıl kazanılıyor? Siyasetle. Kime hizmet ediyor? Yandaşlarına. Halkın durumu nedir? Siyasilerin söyledikleri ve ellerine verdikleriyle oynuyorlar. Kısacası herkes memnun. Olurda biri doğruları söyler. O da zaten terörist, vatan haini oluyor.

Her belediyenin bütçesi bir değil. Hepsi ayrı ayrı değerlendiriliyor. Gider kalemlerini göstererek bütçe talebinde bulunabiliyorlar ama burada da çoğu zaman siyaset devreye giriyor ve yandaş durumu ortaya çıkıyor. Ayrı bir nokta da belediyenin çalışma prensibi. Yani elindeki bütçeyi verimli kullanamayan ya da sadece belediyenin belirli bölgelerine kullanan belediyeler eksiklerini kapatamıyor. Siyasete girmeden anlatmak çok zor bunu. Gider kalemi olarak ücretler, maaşlar, araç bakımları, bina masrafları gibi giderler başı çekebiliyor. Fakat en büyük gider kalemi hizmet giderleri. Yani hizmet edilen il veya ilçeye yapılan harcamalar. Yani bu işin içinde düzgün çalışan veya çalışamayan belediye faktörü de var siyasi sebeplerle kasıtlı yapılan kısıtlamalar da var. Hepsi birer etken faktör yani.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı