Türkiyeli kavramı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Onlarında dedeleri kurtuluş savaşında savaştı merak etme onlarında hakkı bu topraklarda yaşamak kimse kimseyi bu topraklardan kovamaz.

Ulan beynin almıyor mu senin ben zaten Kendime Türküm diyorum, sadece üst kimlik olarak Türkiye'li kavramının kullanılmasını gerektiğini düşünüyorum.
Zaten Alman Üst kimlik.

Ben zaten kimseyi bir yerden kovmuyorum. Burada yaşamaktan hoşnutsuzsa ve ülkeyi bölmek istiyorsa ne yapmamızı bekliyorsun. Vatanını milletini seven kişi ile benim değil bir başkasının ne gibi bir sorunu olabilir 10 yaşındaki çocukların yorumlara Kürt yazmasından mı etkilendin?

Alman kimliğiyle Türk kimliği arasındaki fark.
Almanlar sadece Almanya'daki kişileri alman görür.

Türkler gibi Kazakistan Azerbaycan gibi milletleri kendi kimlikleriyle tanımlamazlar örnek vermek gerekirse İsviçre'ye bakabilirsin onlarda Almanca konuşuyor fakat alman değiller.

Zaten orada yaşayan türklere sadece Türk demiyoruz. Kırgız türkü, Azerbaycan Türkü, Kazak Türkü diyoruz.

Azerbaycan'da yaşayan veya Kazakistan'da yaşayan bir Türk'üm demesinde zaten bir sakınca görmüyorum ama senin bu "türkiyeli" deme amacını anlamadım ben.

Bak şimdi ben zaten Türkiyeli demeye meraklı değilim demek istediğim Türk kimliğini yozlaştırarak etnik kimlik haline getirildi azerbaycanlılara tek millet iki devlet denildi bulgar türklerine soydaşımız denildi o zaman kuzey Irak'taki Kürt'lerde bizim soydaşımız olsun sonuç olarak Türk milletinin içinde 15-20 milyonluk Kürt nüfusu var. Ama olmuyor neden çünkü Türk kimliği artık etnik kimliğe dönüştü o yüzden artık Türkiyeli kavramını savunuyorum.

Ben zaten kimseyi bir yerden kovmuyorum. Burada yaşamaktan hoşnutsuzsa ve ülkeyi bölmek istiyorsa ne yapmamızı bekliyorsun. Vatanını milletini seven kişi ile benim değil bir başkasının ne gibi bir sorunu olabilir 10 yaşındaki çocukların yorumlara Kürt yazmasından mı etkilendin?

Zaten orada yaşayan türklere sadece Türk demiyoruz. Kırgız türkü, Azerbaycan türkü, kazak türkü diyoruz.

Arkadaşa yazdığıma bakarsan ne demek istediğimi anlarsın üstte.

Nerede kullanıyor kaynak atar mısın?

Arama kısmına Türkiye'li yazarsan daha çok makale var.

Arama kısmına Türkiye'li yazarsan daha çok makale var.
Attığın makalede kullandığı Türkiyeli kelimesini ironi amacıyla kullandığı açık. Bana cidden Atsız'ın Türk yerine Türkiyeli dediği bir makale gönder çünkü Atsız fazlasıyla Türkçü bir insan bu kelimeyi gerçek anlamda kullanmasına imkan yok çünkü aksi bir çok sözü var.

Attığın makalede kullandığı Türkiyeli kelimesini ironi amacıyla kullandığı açık. Bana cidden Atsız'ın Türk yerine Türkiyeli dediği bir makale gönder çünkü Atsız fazlasıyla Türkçü bir insan bu kelimeyi gerçek anlamda kullanmasına imkan yok çünkü aksi bir çok sözü var.

Atatürk bu sözü söylerken Türkiye'de yaşayan bütün halkları birleştirmek amacıyla söylemiştir.
Evet, Atatürk bu sözü söylerken Türkiye'de yaşayan tüm halkları birleştirmek amacıyla söylemiştir. Bu sebeple sözde, ne mutlu Türk'üm ''diyene'' eylemini ifade eder.

Hangi ırktan gelirse gelsin, kişi ''Türk'üm'' diyorsa ne mutlu ona anlamını taşır. Eğer sözde ne mutlu ''Türk ırkından'' geliyorum diyene yazsaydı, o zaman sana hak verebilirdim.

Fakat bugün bu söz kimseyi birleştirmiyor çünkü hiçbir Kürt kendisine Türk demez.
Türk kavramı; bu ülkede yaşayan, seven ve düşman olarak görmeyen herkes için kullanılabilir. Kaldı ki Kürt olmasına rağmen kendisini Türk olarak gören birçok arkadaşım var. Eğer demeyen varsa ben burada bir art niyet ararım.

''Türk değilim diyene karşı sakın ısrar etmeyin. Allah’ın bahşettiği şerefi istemeyen şerefsize biz zorla şeref verecek değiliz.''

-Ebulfez Elçibey

Eğer sen Rusya'da yaşasaydın kendine Rus mu derdin?
Ülkemizde yaşayan hiçbir Rus'a Türk demiyoruz, ülkemizde yaşayan hiçbir İngiliz'e de Türk demiyoruz. Yanlış örneklendirme kullanıyorsun.

Fransızlara ''Fransalı'', Ruslara ''Rusyalı'', Araplara ''Arabistanlı'', İtalyanlara ''İtalyalı'' ve İspanyollara ''İspanyalı'' demek ne kadar mantıksızsa; Türklere Türkiyeli demek de o kadar mantıksızdır.

Türk, Türk olarak kalacaktır. Ne mutlu Türk'üm diyene!

Memlekette fikre saygı diye bir şey kalmamış. Adam düzgünce fikrini belirtmiş, dalga geçenlerden hakaretlere kadar. Sonra bu memleket niye gelişmiyor, siz gelişmeye layık bir toplum musunuz acaba? Türk Türktür, bu ülkede yaşayan Kürtler ise Türkiyelidir, Türk değildir. Almanya'da yaşayan Almanların Alman, Türklerin ise Almanyalı olduğu gibi.

Evet, Atatürk bu sözü söylerken Türkiye'de yaşayan tüm halkları birleştirmek amacıyla söylemiştir. Bu sebeple sözde, ne mutlu Türk'üm "diyene" eylemini ifade eder.

Hangi ırktan gelirse gelsin, kişi "Türk'üm" diyorsa ne mutlu ona anlamını taşır. Eğer sözde ne mutlu "Türk ırkından" geliyorum diyene yazsaydı, o zaman sana hak verebilirdim.

Türk kavramı; bu ülkede yaşayan, seven ve düşman olarak görmeyen herkes için kullanılabilir. Kaldı ki Kürt olmasına rağmen kendisini Türk olarak gören birçok arkadaşım var. Eğer demeyen varsa ben burada bir art niyet ararım.

"Türk değilim diyene karşı sakın ısrar etmeyin. Allah'ın bahşettiği şerefi istemeyen şerefsize biz zorla şeref verecek değiliz."

-Ebulfez elçibey.

Ülkemizde yaşayan hiçbir Rus'a Türk demiyoruz, ülkemizde yaşayan hiçbir İngiliz'e de Türk demiyoruz. Yanlış örneklendirme kullanıyorsun.

Fransızlara "fransalı", Ruslara "rusyalı", araplara "arabistanlı", İtalyan'lara "italyalı" ve ispanyollara "ispanyalı" demek ne kadar mantıksızsa; türklere Türkiye'li demek de o kadar mantıksızdır.

Türk, Türk olarak kalacaktır. Ne mutlu Türk'üm diyene!

:D aga işte bende onu anlatmaya çalışıyorum tabii ki Atatürk tüm halkları birleştirmek için ne mutlu türküm sözünü söyledi fakat ondan sonra gelenler Türk kimliğini etnik kimliğe doğru lanse ettiler en basiti Azerbaycan için tek millet iki devlet denildi bu Atatürk'ün lafına ters elçibeyde etnik olarak o sözü söylüyor kendinle çelişecek kişilerin sözlerini yazmana gerek yok.

• Eğer fransız ve İngiliz üst kimlik oluyor da, neden Türk kimliği üst kimlik olmuyor diyorsanız, zaten fransız ve İngiliz kimliği üst kimliktir. Fransa'da fransız diye bir etnik ırk yoktur. Frank, briton, korsikalıları fransız üst kimliğiyle bir araya getirir. İngiliz kimliği ise anglo-saksonları, danları, normanları birleştiren bir üst kimliktir. Birleşik krallığı ise britanyalı üst kimliği birleştirir.

Fakat sen Bulgaristan'daki Türk'lere soydaşım diyebiliyorsan kuzey Irak'taki Kürt'lere soydaşım diyemiyorsan artık bilki Türk kimliği etnik kimlik olmuştur.

Almanya'nın üst kimlik kullanmama nedeni orda ki azınlıklara azınlık hakları verdiği için

Memlekette fikre saygı diye bir şey kalmamış. Adam düzgünce fikrini belirtmiş, dalga geçenlerden hakaretlere kadar. Sonra bu memleket niye gelişmiyor, siz gelişmeye layık bir toplum musunuz acaba? Türk türktür, bu ülkede yaşayan Kürt'ler ise türkiyelidir, Türk değildir. Almanya'da yaşayan Alman'ların alman, türklerin ise Alman olduğu gibi.

Boş ver aga Türkiyelilerin kapasitesi bu kadar 30 yıl sonra Kürt nüfusu ülkenin %40'ını oluşturduğunda anlarlar beni.

Geri
Yukarı