Türkiye'nin Eğitim Sistemini Eleştirelim

Eleştiri yapabilmek için bu alanda uzman olmak gerekir. Eğitim alanında ne gibi çalışmalarınız var ?

Fakat bir sistemden hoşnut değilseniz de tepkinizi burada değil altı gün önce gerekli yerde gösterecektiniz. Demek ki herkes şu an sistemden memnun.
Açıkçası uzman olmaya gerek yok. Etrafa biraz bakmanız yeterli.

Eleştiri yapabilmek için bu alanda uzman olmak gerekir. Eğitim alanında ne gibi çalışmalarınız var ?

Fakat bir sistemden hoşnut değilseniz de tepkinizi burada değil altı gün önce gerekli yerde gösterecektiniz. Demek ki herkes şu an sistemden memnun.
Ha ha ha. Hiç güleceğim yoktu. Gösteren gösterdi.Ortalama dünyada doğan her 10 insandan 2 tanesi zekidir.

Bunun gibi konular sayısız kere açıldı. Artık yeter buradaki konuşmalar boş konuşmadan başka bir şey değil. Tartışıyorsunuz da sistem değişiyor mu? En son konu yine siyasete bağlanıp kapanacak.

Katılıyorum vallaha. Artık bu söz ‘’Nerde o eski ramazanlar?...”’a döndü. Gelen geçen aman kötü aman şöyle. Adamların haline baksan eğitimine baksan profesyonellik yok hiçbir konuda. Kesin bir bilgisi ya da uzun bir çalışma sonucu eğitim sistemini eleştirmesi de yok. Saniyesinde sallayım diyor. Fen lisesindeki öğrenci, İTÜ ODTÜ gibi iyi üniversitelerdeki öğrenci buraya gelip konu açıyor mu; aman efendim eğitim sistemi şöyle böyle diye.
Bir de ağızda bir laf. Kuşu yüzdürmeye çalışıyorlarmış. İnsanların becerilerine göre bir yere yerleşmiyormuş işte falan. Siz bizden farklı mısınız ya? Böyle diyerek kendinizin kimyanızı bizimkinden farklı mı tutuyorsunuz? Hadi kalıtım maddeniz farklı olacak da hormonlarınız da öyle filan desek; bize gene acayip bi uzaklıkta değişik olmayacaksınız. Öyle olanlar da otistik gibi birtakım insanlardan oluyorlar.
Herkese aynı şey sunuluyor; ki herkes birbirinden ekstrem farklılıklarda değil. Bu yüzden boşuna çalışmayıp da eğitim sistemini karalamayın; sizin elinize verilse sistem değil eğitimi beceremezsiniz. Bir işin doğrusunu bilmeden de yanlışını bilemezsiniz. Japonya’da ya da benzer ülkelerde bizim ülkedeki işinin ehli olan insanlardan daha profesyonel kişiler bulunuyor. Türkiye şartlarına uygun bir sistem hazırlamaları için haliyle onları da getirtemeyiz. Eğitim sistemimizin daha gelişmesi için bildiğim tek çözüm elenince şu anda yapabileceğimiz max. düzeyde eğitim sistemi mevcut. Siz hala derseniz ki eğitim sistemi kötü; siz bilirsiniz. Bu cümleleri kurmayı seviyorsunuzdur ona karışamam. Ama rapor ederim gereksiz mesaj olarak. :)

-(bakıp geçeceklere) KISA ÖZET-
Siz çalışmadığınız için eğitim sistemini karalıyorsunuz. Kimsenin kimseden neredeyse farkı yok. Kuş, yüzdürülmeye çalışılmıyor. Eğer çalışkan ve daha sayamayacağım çeşitten iyi özelliklere sahipse, insanlığa kazandırılmaya çalışılıyor. Gereksiz karalayanlar da boşuna karalar; zaten kesin bir bilginiz yok. Zaten silginiz yok. :)

Yetenek sınavı ile yine liseye girilebiliyor da, herkes istediği eğitim modeline erişemiyor. Benim almak istediğim eğitim tipi çok ağır sayısal yoğunluk, geri kalır yanı olmayan şekilde yabancı dil, sözel konularda da ezberlemiş birey yerine deneyimlemiş birey olabilmek. Yani şimdi bir düşünelim, sizce de Türk Dili ve Edebiyatı dersi sahiden ezberci olmadığını söyleyebilecek biri var mı? Tarih yine öyle. ``Hadi bakalım sıvayın kolları ezbercilikten uzaklaşıyoruz.`` diyerek yapılan sınavlar var. Sınavlar iyi de biz bunun için eğitilmedik? Şu anda en büyük derdim YKS, LGS. Ama böyle olmaması gerekiyordu?
İstediğimi alamıyorsam neden okuyayım ki? Mühendis, doktor olmak için mi? ``Hadi bakalım işe gireyim para kazanayım`` şekli bir yaşam için mi? Bakın şu anda çok ciddi diyorum, bu konuda şaka yapamayacağım seviyede tavsiye aldım. Tıp veya hukuk okumamı istiyorlar. Endişelerini anlıyorum da, benim hayalim bu değildi ki?
Şu anda hedefim MIT`ten fizik bölümü kazanmak, evrene bir iz bırakmak. Ama bunu gerçekleştirdiğimde bile, gözlemlenebilir evreni geçemiyorum.
4 yaşımdan beridir bilim adamı olmak istiyorum. Şu anda ülkede fiziğe verilen değer hakkında bir yorum yapın da içim rahatlasın.

Yetenek sınavı ile yine liseye girilebiliyor da, herkes istediği eğitim modeline erişemiyor. Benim almak istediğim eğitim tipi çok ağır sayısal yoğunluk, geri kalır yanı olmayan şekilde yabancı dil, sözel konularda da ezberlemiş birey yerine deneyimlemiş birey olabilmek. Yani şimdi bir düşünelim, sizce de Türk Dili ve Edebiyatı dersi sahiden ezberci olmadığını söyleyebilecek biri var mı? Tarih yine öyle. ``Hadi bakalım sıvayın kolları ezbercilikten uzaklaşıyoruz.`` diyerek yapılan sınavlar var. Sınavlar iyi de biz bunun için eğitilmedik? Şu anda en büyük derdim YKS, LGS. Ama böyle olmaması gerekiyordu?
İstediğimi alamıyorsam neden okuyayım ki? Mühendis, doktor olmak için mi? ``Hadi bakalım işe gireyim para kazanayım`` şekli bir yaşam için mi? Bakın şu anda çok ciddi diyorum, bu konuda şaka yapamayacağım seviyede tavsiye aldım. Tıp veya hukuk okumamı istiyorlar. Endişelerini anlıyorum da, benim hayalim bu değildi ki?
Şu anda hedefim MIT`ten fizik bölümü kazanmak, evrene bir iz bırakmak. Ama bunu gerçekleştirdiğimde bile, gözlemlenebilir evreni geçemiyorum.
4 yaşımdan beridir bilim adamı olmak istiyorum. Şu anda ülkede fiziğe verilen değer hakkında bir yorum yapın da içim rahatlasın.

Aslanım sana bir tavsiye: Sana elin alemin edeceğinden daha çok katkısı olacak. Bu yaşta git Kur-an’ın Türkçesini oku. Karakterin oluşuyor; oturuyor. Sen de konuşup da hiç bir şey yapmayanlardan olma. Olur da bir gün bir şeyi çok istersen de; aklında bulunsun. Allah’ın yolundan kesin olarak gözlerini çevirme. Bilmediğin bir şey hakkında yanlış yorumda bulunma.
Eğer ki okursan kesin emin olman için bir ‘bilim kurgu - İslam’ filmi var. Kutsal Gizemler. Bilimsel gerçeklerle İslam’ı açıklıyor. Öyle saçma sapan şeylerle; kesinliğinden emin olmadığımız hadislerle değil.
Allah yolunu açık etsin.

Aslanım sana bir tavsiye: Sana elin alemin edeceğinden daha çok katkısı olacak. Bu yaşta git Kur-an’ın Türkçesini oku. Karakterin oluşuyor; oturuyor. Sen de konuşup da hiç bir şey yapmayanlardan olma. Olur da bir gün bir şeyi çok istersen de; aklında bulunsun. Allah’ın yolundan kesin olarak gözlerini çevirme. Bilmediğin bir şey hakkında yanlış yorumda bulunma.
Eğer ki okursan kesin emin olman için bir ‘bilim kurgu - İslam’ filmi var. Kutsal Gizemler. Bilimsel gerçeklerle İslam’ı açıklıyor. Öyle saçma sapan şeylerle; kesinliğinden emin olmadığımız hadislerle değil.
Allah yolunu açık etsin.
Teşekkür ederim de, bu sene girdiğim Din Kültürü ve Ahlak Dersi derslerinden de gördüm ki İslam dini bilime en çok değer veren dinlerden. Kulakları tıkayıp büyüğe dönmek gerektiğini iyi kavradım. Şu anda el açıp dönüp dua etmekten başka bir hamlem yok.
Belirtmem gerekiyor yine de. İmam hatip liseleri biraz baştan savma bir program. Tanrı`nın yoluna imam, hacı hoca olarak mı katılacağız? İslam dini akla, ilime önem veriyorken; sahiden dini eğitim bu kadar abartılmalı mı? Art niyetim yok, ama gerçekten konuşulması gereken bir konu bu...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı