Türkiye'nin IQ ortalaması neden düşük?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Charlie23

Picopat
Daha fazla  
Neden bu kadar Türkiye'nin ortalama IQ zekası düşük?

Dosya Ekleri

• rehrh.PNG
    rehrh.PNG
    9,4 KB · Görüntüleme: 1.174
Buna karşın IQ değerleri ülke içerisinde ekonomik, coğrafi, sosyal ve demografik faktörlere göre büyük değişiklik göstermektedir. Türkiye'nin ortalama IQ'sunu 94 belirlemiş çalışma baz alındığı takdirde en yüksek zekâ seviyesine ait bölgeyi y. 98 puanla Batı Marmara, en düşük seviyeye sahip bölgeyi ise y. 86 puanla Güneydoğu Anadolu oluşturmaktadır. Bu bölgesel farkları açıklamak için çeşitli teoriler öne sürülmüştür.
1658750173485.png

Bildiğim kadarıyla IQ değerlerinde beslenme, eğitim seviyesi, şehirlileşme, refah seviyesi çok etkili. Kırsal kesimlerde daha düşük bir IQ değeri oranı mevcut.

Ucuz diye patates yiye yiye patates beyinli olmuşuz. Gerçi o da pahalı artık.

Dini olduğunu düşünüyorum. Piyano çalmak, satranç öğrenmek yerine Kur'an öğrenen çocukları var bu milletin.

Makarna'nın yanında ekmek yiyen bir milletten çok şey beklememeli.

Yanında güzel oluyor hocam ama.

En büyük etkenin eğitim sistemi olduğunu düşünüyorum. Düşünmeye değil de ezberlemeye yönelik oluğu için düşünmüyoruz. Hayatımız da genel olarak ona göre şekilleniyor.
Bunun dışında aşırı otoriter dini inanç, refah seviyesi vs. etkileyebilir.
genel olarak yüksek IQ'lu sayılacak kişiler ya beyin göçü yapıyor ya da bazı kişiler tarafından istenmiyor tabii bunun ülke IQ ortalaması ile doğrudan bir ilgisi yok

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı