Türkiye'nin kullandığı zırhlı araçlar nelerdir?

• GPNVG-18
  • Mantra Strobe
  • OPS Core
  • Wilcox L4 G22 E
  • OPS Core Cover
  • OPS Core RAC HEad
Eki Görüntüle 958077

Tek bir Su Altı Savunma personelinin kaskında 320.000+ TL'lik teçhizat var. Ki elindeki dünyanın en iyi piyade tüfeği olarak bilinen HK416 A5'i ve en iyi optik nişangahlardan olan Eotech XPS2 + G33'ü dahil etmiyorum.

Bu tarz pahalı teçhizatlar sadece SOF birimlerinde kullanılsa da ordumuzdaki bütün piyadelerde yeni nesil silahlar ve ekipmanlar kullanıyor. Artık hiçbir piyade, elinde özelleştirilmiş tüfek olmadan sahaya gitmiyor.

G3 mevzusuna da değinmek gerekirse, G3 şu an TSK'nın sembolü haline gelmiş durumda. Sadece nöbet tutan askerlere ya da erlere veriliyor, sahada neredeyse hiç kullanılmıyor. G3'ün yerini MPT-76 ve MPT-55 aldı. MP5'in yerini SAR 109, (SOF'larda MP7) M60'ın yerini de SAR 762 MT almış durumda. Tabanca olarak Beretta F92 FS ve Glock 19 hariç tamamen yerli tabancalar kullanıyor.

Aselsan'ın birkaç gün önce duyurduğu, donanmalarımız için geliştirilen HSS Bora da var. Bildiğin şeyleri sana tekrar anlatmayacağım. Dünyanın en iyisi olmasak da gayet modern, eğitimli ve yetenekli bir ordumuz var.

O arkadaş atıp turuyor zaten. Kendini yormasaydın.

• GPNVG-18
  • Mantra Strobe
  • OPS Core
  • Wilcox L4 G22 E
  • OPS Core Cover
  • OPS Core RAC HEad
Eki Görüntüle 958077

Tek bir Su Altı Savunma personelinin kaskında 320.000+ TL'lik teçhizat var. Ki elindeki dünyanın en iyi piyade tüfeği olarak bilinen HK416 A5'i ve en iyi optik nişangahlardan olan Eotech XPS2 + G33'ü dahil etmiyorum.

Bu tarz pahalı teçhizatlar sadece SOF birimlerinde kullanılsa da ordumuzdaki bütün piyadelerde yeni nesil silahlar ve ekipmanlar kullanıyor. Artık hiçbir piyade, elinde özelleştirilmiş tüfek olmadan sahaya gitmiyor.

G3 mevzusuna da değinmek gerekirse, G3 şu an TSK'nın sembolü haline gelmiş durumda. Sadece nöbet tutan askerlere ya da erlere veriliyor, sahada neredeyse hiç kullanılmıyor. G3'ün yerini MPT-76 ve MPT-55 aldı. MP5'in yerini SAR 109, (SOF'larda MP7) M60'ın yerini de SAR 762 MT almış durumda. Tabanca olarak Beretta F92 FS ve Glock 19 hariç tamamen yerli tabancalar kullanıyor.

Aselsan'ın birkaç gün önce duyurduğu, donanmalarımız için geliştirilen HSS Bora da var. Bildiğin şeyleri sana tekrar anlatmayacağım. Dünyanın en iyisi olmasak da gayet modern, eğitimli ve yetenekli bir ordumuz var.
Hocam modern olarak dediğim, piyadelerin silahlarını kast etmedim. Zaten artık bir piyadenin G3 veya o tür eski şeyleri kullanması mantıklı değil. Zırhlı araç, tank, çekili toplar olarak kast ettim. M60 kullanmak iyi bir şey değil 2021 yılında. F4 var hala mesela, F16'ların da miladı doluyor.
O arkadaş atıp turuyor zaten. Kendini yormasaydın.
Hocam yazdıklarımı okursanız anlarsınız. Piyade silahları olarak bir şey bile yazmadım zaten.

O arkadaş atıp tutuyor zaten. Kendini yormasaydın.
Birisi çıkıp 2230 yıllık orduya atıp tutunca susmak içimden gelmiyor.
Hocam modern olarak dediğim, piyadelerin silahlarını kast etmedim. Zaten artık bir piyadenin G3 veya o tür eski şeyleri kullanması mantıklı değil. Zırhlı araç, tank, çekili toplar olarak kast ettim. M60 kullanmak iyi bir şey değil 2021 yılında. F4 var hala mesela, F16'ların da miladı doluyor.
M60'ın artık kullanılmadığını söyledim zaten.

F-16'ların ömrü 10 yıl sonra dolmuş olacak, 10 yıl içerisinde de zaten TF-X Hava Kuvvetleri envanterine girmiş olacak. O zamana kadar F-35 Lightning 2 almış olacağız, Rusya'dan SU-57 ve SU-35 alma ihtimalimiz de var artık.

Bir ordunun modern olmaması, dünyadaki diğer orduların 10-20 yıl gerisinde olduğu anlamına gelir. Uçak gemisi olan sayılı ordulardan birine "modern değil" demek pek mantıklı değil sanki? Her şey zamanla çok daha güzel hale gelecek.

Askeri mevzularda cihazın ne zaman yapıldığına değil mühendislerine ve başarısına bakmak lazım, F-16 hala iyi bir uçak.
F-4'ları değiştirmek için uçak aranmakta zaten, şahsen F-35 almayı mantıklı bulmuyorum..
Hocam F-16 50 yıllık diye biliyorum. Sizce de uzun bir süre değil mi? F4'ler değiştirelecek ama diğer ülkelerin müzelerinde sergilediği uçakları biz kullanıyoruz aktif olarak. Bence bu kötü bir durum.

Hocam F-16 50 yıllık diye biliyorum. Sizce de uzun bir süre değil mi?
Ne zaman yapıldığına değil muharebelerdeki başarısı ve mühendislerine bakmak lazım diyorum.
Ayrıca F-16, 1978 yılında hizmete girdi. İlk uçuş ile hizmete giriş farklı şeyler, kaldı ki uçaklar modernize edilir.

Hocam F-16 50 yıllık diye biliyorum. Sizce de uzun bir süre değil mi? F4'ler değiştirelecek ama diğer ülkelerin müzelerinde sergilediği uçakları biz kullanıyoruz aktif olarak. Bence bu kötü bir durum.
50 yıl önceki F-16 ile, 2021 yılındaki F-16 aynı mı sence? Bu uçaklar sürekli modifiye ediliyor, geliştiriliyor. MMU'ya kadar ömrü uzatıldı zaten.

Türkiye teknoloji olarak çok başarılı bir ülke değil, bunu hepimiz biliyoruz. O yüzden diğer ülkelerin biraz arkasında olmamıza şaşırma.

Birisi çıkıp 2230 yıllık orduya atıp tutunca susmak içimden gelmiyor.

M60'ın artık kullanılmadığını söyledim zaten.

F-16'ların ömrü 10 yıl sonra dolmuş olacak, 10 yıl içerisinde de zaten TF-X Hava Kuvvetleri envanterine girmiş olacak. O zamana kadar F-35 Lightning 2 almış olacağız, Rusya'dan SU-57 ve SU-35 alma ihtimalimiz de var artık.

Bir ordunun modern olmaması, dünyadaki diğer orduların 10-20 yıl gerisinde olduğu anlamına gelir. Uçak gemisi olan sayılı ordulardan birine "modern değil" demek pek mantıklı değil sanki? Her şey zamanla çok daha güzel hale gelecek.
Hocam M48'ler kullanılmıyor diye biliyorum. M60'ları hala gönderiyorlar. Trenler ile taşınıldığının görüntüsü var. Bizim uçak gemimiz yok bu arada. Şuan yapılan TCG Anadolu amfibik bir gemi yani çıkarma için. Sadece F-35 gibi dikey iniş kalkış yapabilen uçaklar taşıyabilir sadece. @hadwiger

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da 5 yıl önceki bir video.
50 yıl önceki F-16 ile, 2021 yılındaki F-16 aynı mı sence? Bu uçaklar sürekli modifiye ediliyor, geliştiriliyor. MMU'ya kadar ömrü uzatıldı zaten.

Türkiye teknoloji olarak çok başarılı bir ülke değil, bunu hepimiz biliyoruz. O yüzden diğer ülkelerin biraz arkasında olmamıza şaşırma.
Hocam şaşırmıyorum zaten, arkadayız diyorum ama karşı çıkıyorsunuz.
Aynı değil ama bir Eurofighter pilot kaskında pilotun hedefe kafasını çevirmesi bile yeter. F16'larda bu yok diye biliyorum elle manuel şekilde kilitleniyor.

Hocam M48'ler kullanılmıyor diye biliyorum. M60'ları hala gönderiyorlar. Trenler ile taşınıldığının görüntüsü var.
Bahsettiğim M60'ın yerini alacak silah SAR 762 MT birkaç ay önce çıktı, silahlar ordunun envanterine yavaş yavaş dağıtılır.
Bizim uçak gemimiz yok bu arada. Şuan yapılan TCG Anadolu amfibik bir gemi yani çıkarma için. Sadece F-35 gibi dikey iniş kalkış yapabilen uçaklar taşıyabilir sadece.
Evet biliyorum, ama benim gözümde uçak gemisi kadar işlevsel.
Hocam şaşırmıyorum zaten, arkadayız diyorum ama karşı çıkıyorsunuz.
"Arkadayız" demek farklı, "modern değil" demek farklı. Ben de biliyorum arkada olduğumuzu, zaten hiçbir zaman dünyanın en iyisi olamayacağız. Ama en azından günümüz teknolojisine ayak uydurabilen, modern bir ordumuz var. Ve dediğim gibi, bu zamanla çok daha iyi hale gelecek.

Geri
Yukarı