Türkiye'nin kullandığı zırhlı araçlar nelerdir?

Hocam F-16 50 yıllık diye biliyorum.
F-16'nın gövde parçaları temin edildiği sürece göreve devam edecektir. Kimse F-16 gibi ucuz ve farklı blok seviyelerinde farklı görev tanımına sahip olan uçağı birden emekliye ayırmaz.

Gövde parçaları belirli uçuş saatine ulaşmış ve artık yenilenmesi külfet olursa o zaman sayısı azalmaya başlar ama bunu yapabilmek için elinizde ciddi sayıda F-35 veya başka modern savaş uçağı olması gerekir.

Birisi çıkıp 2230 yıllık orduya atıp tutunca susmak içimden gelmiyor.

M60'ın artık kullanılmadığını söyledim zaten.

F-16'ların ömrü 10 yıl sonra dolmuş olacak, 10 yıl içerisinde de zaten TF-X Hava Kuvvetleri envanterine girmiş olacak. O zamana kadar F-35 Lightning 2 almış olacağız, Rusya'dan SU-57 ve SU-35 alma ihtimalimiz de var artık.

Bir ordunun modern olmaması, dünyadaki diğer orduların 10-20 yıl gerisinde olduğu anlamına gelir. Uçak gemisi olan sayılı ordulardan birine "modern değil" demek pek mantıklı değil sanki? Her şey zamanla çok daha güzel hale gelecek.
Konuyu çok takip edemedin lakin şunu diyebilirim. F-35 Lightning 2 'yi Türkiye al(a)mayacak. ABD zaten bizim için ürettikleri uçakları farklı ülkelere verdiler bile. F-35 şu an için mümkün durmuyor. SU-57 ve SU-35 gibi uçaklar öncelikle bizim doktrinimize uygun değil. Bu tür uçakları daha önce kullanmadık ki Rusya kendine bile zor ürettiği bu uçakları bize yüksek fiyattan vereceğine eminim. O yüzden dediğiniz kısımda bu yorumunuz yanlış. TF-X ise yapılabilirse güzel bir proje olacak lakin bazı olumsuzluklar yüzünden ertelenebilir.

Konuyu çok takip edemedin lakin şunu diyebilirim. F-35 Lightning 2 'yi Türkiye al(a)mayacak. ABD zaten bizim için ürettikleri uçakları farklı ülkelere verdiler bile. F-35 şu an için mümkün durmuyor. SU-57 ve SU-35 gibi uçaklar öncelikle bizim doktrinimize uygun değil. Bu tür uçakları daha önce kullanmadık ki Rusya kendine bile zor ürettiği bu uçakları bize yüksek fiyattan vereceğine eminim. O yüzden dediğiniz kısımda bu yorumunuz yanlış. TF-X ise yapılabilirse güzel bir proje olacak lakin bazı olumsuzluklar yüzünden ertelenebilir.
Hocam TFX güzel proje ama umarım motor sorunu yaşanmaz. F16 motoru takacaklardı galiba öyle görmüştüm bir yerde, eğer motor sorunu yaşanırsa.

TF-X'in üretimine siyasetin karışacağını düşünmüyorum, o yüzden sıkıntı çıkmadan yapılacaktır büyük ihtimalle. Devlet TUSAŞ'a 600 Milyon Dolar destek verdi zaten.
Hocam TFX güzel proje ama umarım motor sorunu yaşanmaz. F16 motoru takacaklardı galiba öyle görmüştüm bir yerde, eğer motor sorunu yaşanırsa.
F-16 motoru takılmayacak. İlk test uçuşuna çıkacağı 2023 yılında iki adet F-16 motoru takılıp test edilecek. Daha sonra bazı şirketlerin desteği ile kendi ürettiğimiz motoru takacağız.

Birisi çıkıp 2230 yıllık orduya atıp tutunca susmak içimden gelmiyor.

M60'ın artık kullanılmadığını söyledim zaten.

F-16'ların ömrü 10 yıl sonra dolmuş olacak, 10 yıl içerisinde de zaten TF-X Hava Kuvvetleri envanterine girmiş olacak. O zamana kadar F-35 Lightning 2 almış olacağız, Rusya'dan SU-57 ve SU-35 alma ihtimalimiz de var artık.

Bir ordunun modern olmaması, dünyadaki diğer orduların 10-20 yıl gerisinde olduğu anlamına gelir. Uçak gemisi olan sayılı ordulardan birine "modern değil" demek pek mantıklı değil sanki? Her şey zamanla çok daha güzel hale gelecek.
Bir de uçak gemisi derken Anadolu gemisini diyorsanız kendisi bir uçak gemisi değil bunu kaç kere açıkladılar farklı mecralarda ve zaten adı üstünde amfibi hücum gemisi. Üzerinde sadece dikine iniş kalkış yapabilen uçaklar kullanılabilir o da kısıtlı sayıda ki böyle bir yöntemi tercih etmezler. Etmek isteseler de bunun için uçak bulamazlar.

Hocam yazdıklarımı okursanız anlarsınız. Piyade silahları olarak bir şey bile yazmadım zaten.

"Ordunun modern olduğu yer yok." cümlesini hiçbir argüman ile açıklayamazsın. Atıp tutmuşsun işte. Başka bir konuda da demiştim sana, "Ordu'da mısın?" diye...

Aynı değil ama bir Eurofighter pilot kaskında pilotun hedefe kafasını çevirmesi bile yeter. F16'larda bu yok diye biliyorum elle manuel şekilde kilitleniyor.

Var diye biliyorum, yok diye biliyorum lafları ile olmaz bu iş:

f16.PNG

F-14, F-15 ve F16'da kullanılan motorun bir varyantıdır:

F110-GE-129

Ayrıca İngilizler ile de motor üzerine bazı çalışmalar devam ediyor. Ki, @hadwiger in de dediği gibi amaç yerli motoru kullanmak. F110 GE sadece know how olduğu için seçilmiş gibi geliyor bana.

Türkiye'nin sahip olduğu F16'ların hemen hemen hepsini kendi modernize etti. Block 70 varyantında AESA radarı var diyor fakat bizim F16'lara yeni takılmaya başlandı.

Bir de var diye biliyorum, yok diye biliyorum lafları ile olmaz bu iş demişsiniz ama kesin yok desem farklı şey diyecekseniz, olabilir de olmayadabilir de desem yine bir şey söylüyorsunuz. @hadwiger TCG Anadolu'ya uçak gemisi demiş kendisi için. Ben de diyorum ki o zaman ordu benim için modern değil. M60 tankları var orduda, adam akıllı 500 tane tank vardır bizim bildiğimiz kadarıyla. F16 her ne kadar iyi bir uçak olsa da günümüzde yetersiz kalıyor. S400'ler olmasaydı, zaten yok gibiler şu an depoya kaldırıldı haberleri var ortada. Hala Hawk'ları kullanıyor olacaktık.

Bu bahsettiğiniz Block 70, F16 Viper modeli diye geçiyor, Türkiye'nin F16'ları F16 Block 30-40 ve 50 varyantları var.

Bu bahsettiğiniz Block 70, F16 Viper modeli diye geçiyor, Türkiye'nin F16'ları F16 Block 30-40 ve 50 varyantları var.

Bu F16 Viper yani Block 70'ler herkesin ordusuna laf ettiği Yunanistan'da var. Hem de 120-150 adet arası sayıda. Yunanistan ordusu bizden daha modern çoğu yerde orası da bir gerçek.
"Ordunun modern olduğu yer yok." cümlesini hiçbir argüman ile açıklayamazsın. Atıp tutmuşsun işte. Başka bir konuda da demiştim sana, "Ordu'da mısın?" diye...

Var diye biliyorum, yok diye biliyorum lafları ile olmaz bu iş:

Eki Görüntüle 958711

F-14, F-15 ve F16'da kullanılan motorun bir varyantıdır:

F110-GE-129

Ayrıca İngilizler ile de motor üzerine bazı çalışmalar devam ediyor. Ki, @hadwiger in de dediği gibi amaç yerli motoru kullanmak. F110 GE sadece know how olduğu için seçilmiş gibi geliyor bana.
Aynı düşünmediğimiz konular illa ki vardır bu da onlardan biridir. F1 konusunda söylediklerinize katılıyorum mesela. Neyse teşekkür ederim herkese.

Bazı cahiller boş yapmış. Adam F-16'yı 1978'de fabrikadan çıkar çıkmaz aldığımızı 43 senedir öyle kullandığımızı sanıyor. Türk Ordusu 1970'lerden itibaren hala NATO'nun en güçlü ve en büyük 2.ordusudur.

Bazı cahiller boş yapmış. Adam F-16'yı 1978'de fabrikadan çıkar çıkmaz aldığımızı 43 senedir öyle kullandığımızı sanıyor. Türk Ordusu 1970'lerden itibaren hala NATO'nun en güçlü ve en büyük 2.ordusudur.
1984'te envantere girdi. Uzun süre 30-40 yıl. Askeri teknoloji her yıl ilerliyor. Yetersiz kaldı. Bunu anlamak zor mu? Leopard 2A4 şuan yetersiz mesela. L/55 topu kullanan bir tank Leopard 2A4'ü deler geçer. M48 var hala gelmişsin bana boş yapmışsın diyorsun. Belli zaten cCc tiplerindensin. Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin askeri teknolojisi? Her şey sayısal üstünlük değildir.
1984'te envantere girdi. Uzun süre 30-40 yıl. Askeri teknoloji her yıl ilerliyor. Yetersiz kaldı. Bunu anlamak zor mu? Leopard 2A4 şuan yetersiz mesela. L/55 topu kullanan bir tank Leopard 2A4'ü deler geçer. M48 var hala gelmişsin bana boş yapmışsın diyorsun. Belli zaten cCc tiplerindensin. Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin askeri teknolojisi? Her şey sayısal üstünlük değildir.
M48'in zırhını Tiger 2 bile deler, M48'i geçtim M60A1 ve A3'ün de öyle. M60T Sabra'yı kast etmiyorum. Leopard 1 zaten onunda modası geçti, zamanında topu yetiyordu şimdi ucu ucuna. Zırhsız bir tank, zaten hız ve topa önem verilmiş tasarlanırken.

@KırAtlıLiberal peki sen neyi savunuyorsun? Ordunun sayısal üstünlüğü var doğru fakat hurda kullanmak iyi mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı