Savaş Uçaklarının Manevra Kabiliyeti

Ben, sana bunun sebebini anlatayım. Ruslar, EH'den dolayı savaşın dog fighting'e kalacağını savunuyor. Bu yüzden uçaklarına iyi manevra kabiliyeti ekliyorlar. F-35 ile ABD'nin EH kabiliyeti Rusya'nın 100 hatta 1000lerce katı seviyesine geldi. Şimdi bu EH'yi nasıl geçsinler?

3D thrust vectoringin kralı gelse AIM-260 veya AIM-120D'den ne kadar kaçabilir? Bu manevraları yaparken uçağın hızı neredeyse sıfıra indirilir. Yani dog fighting kabiliyetini etki eden bir özelliktir.
Sen bana anlat bakalım. İt Dalaşı diyeyim ben buna süslü kelimeler kullanmaya çok gerek yok. Öncelikle it dalaşı olayı her zaman olacaktır. Bundan kaçılamaz. Amerika bile bunun farkında ve F/A-18 uçakları dahil bütün uçak pilotlarına hala füze olmadan it dalaşı eğitimi vermektedir.

3D thrust olayından ziyade uçağın bütünlüğünü koruması daha önemli. Kaldı ki F-35 uçağı düşük irtifa yüksek hız testlerinde hala titreme sorunu yaşıyor. Bunun sebebi de gövdesel bütünlüğün bozulma eğilimi gösteriyor olması. Ayrıca buradaki en büyük etken radius denilen dönüş kabiliyetindeki keskinliktir.

Ayrıca kaldı ki daha yük taşıma kapasiteleri, havada kalış süreleri, maksimum ve minimum hava hızları, icra edebilecekleri görev çeşitlilikleri konularına daha değinilmedi bile.

Sen bana anlat bakalım. İt Dalaşı diyeyim ben buna süslü kelimeler kullanmaya çok gerek yok. Öncelikle it dalaşı olayı her zaman olacaktır. Bundan kaçılamaz. Amerika bile bunun farkında ve F/A-18 uçakları dahil bütün uçak pilotlarına hala füze olmadan it dalaşı eğitimi vermektedir.

3D thrust olayından ziyade uçağın bütünlüğünü koruması daha önemli. Kaldı ki F-35 uçağı düşük irtifa yüksek hız testlerinde hala titreme sorunu yaşıyor. Bunun sebebi de gövdesel bütünlüğün bozulma eğilimi gösteriyor olması. Ayrıca buradaki en büyük etken radius denilen dönüş kabiliyetindeki keskinliktir.

Ayrıca kaldı ki daha yük taşıma kapasiteleri, havada kalış süreleri, maksimum ve minimum hava hızları, icra edebilecekleri görev çeşitlilikleri konularına daha değinilmedi bile.

Lisans-yüksek lisans hatta lisede bile yoğun bir İngilizce görmüş. Hatta iş hayatında konuşmalarının %80'i İngilizce geçen biri olarak ister istemez İngilizce terimler kullanılıyor. Ayrıca İngilizce'yi kullanmak kötü bir şey değil. Şimdi ben makalemde robust diye bir kelime kullandım. Bunun net Türkçe karşılığını bana söyler misin?

Senin F-35'e bakış açın 70'lerin havacılık doktriniyse, benim seninle konuşacak bir şeyim yok demektir. Çünkü F-35'in kullanım amacı ne F-18 ne de F-15'e benziyor.

Lisans-yüksek lisans hatta lisede bile yoğun bir İngilizce görmüş. Hatta iş hayatında konuşmalarının %80'i İngilizce geçen biri olarak ister istemez İngilizce terimler kullanılıyor. Ayrıca İngilizce'yi kullanmak kötü bir şey değil. Şimdi ben makalemde robust diye bir kelime kullandım. Bunun net Türkçe karşılığını bana söyler misin?

Senin F-35'e bakış açın 70'lerin havacılık doktriniyse, benim seninle konuşacak bir şeyim yok demektir.
Lisans, yüksek lisans, lise ve orta okulda İngilizce eğitimi almış biri olarak hatta bütün iş hayatı İngilizce olan biri olarak bana artistlik yapmana gerek yok. İstediğin kelimeyi nerede kullanırsan kullan beni alakadar etmez ama insanlarla konuşmaya başlarken sanki ondan daha çok biliyormuş gibi havalara girersen rahatsız eder tabii.

Benim havacılık bilgim ve bakış açım hatta doktrinim 1903'ten sonsuzluğa kadardır merak etme. Zaten anlattıklarından sonra benle konuşacak bir şeyinin olmaması gayet normal. Kalıp bilgiler sadece. F-35 iyidir, he iyidir tamam o zaman kazıklanalım kalalım ortada yine:)

Lisans, yüksek lisans, lise ve orta okulda İngilizce eğitimi almış biri olarak hatta bütün hayatı İngilizce olan biri olarak bana artistlik yapmana gerek yok. İstediğin kelimeyi nerede kullanırsan kullan beni alakadar etmez ama insanlarla konuşmaya başlarken sanki ondan daha çok biliyormuş gibi havalara girersen rahatsız eder tabii.

Benim havacılık bilgim ve bakış açım hatta doktrinim 1903'ten sonsuzluğa kadardır merak etme. Zaten anlattıklarından sonra benle konuşacak bir şeyinin olmaması gayet normal. Kalıp bilgiler sadece. F-35 iyidir, he iyidir tamam o zaman kazıklanalım kalalım ortada yine:)

Arkadaşım, sen beni anlamıyorsun. Bence benim yazdığımı tekrar oku. Sen havacılıktan bu kadar anladığını iddia edersen ben de haklı olarak senin dogfight nedir, BVR nedir, shock and awe nedir bunları bilmeni beklerim. Eğer sen bunları artislik olarak görüyorsan havacılık hakkında bilgilerini gözden geçir derim. Bunun için kitaba da gerek yok. Biraz savunma sanayii analisti oku. Arda Mevlütoğlu oku, Hakan Kılıç oku, TRM gibi forumlarda takıl.

1903'den sonsuzluğa kadar diye bir şey yok. 1991 Desert Storm ile 1995'deki Bosna Savaşı arasındaki havacılık farkını oku. F-35 dediğin uçak ile havacılık sonsuza kadar değiştirmiştir. Sen bana kalıp bilgi dersen ben senin argümanına bakarım. Bana geldiğin argümanlar 70'lerin argümanları. Bu yüzden seninle tartışılmıyor. Cevabını merak ediyorum. Ona göre blocklayacağım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dönüş çapı değerlerine baktığımızda F-35, it dalaşında kötü bir uçak değil...

Uçağın pozisyonunun düşmanın önünde, yanında ya da arkasına olması fark etmez, dönüş yarıçapı az olan ve burnunu düşmandan daha önce tehdide yönelten uçak her türlü avantajlıdır. Bu noktada dönüş yarıçapının mümkün olduğunca az olması için uçağın hücum açısı değerinin yüksek olması yani uçağın burnunun maksimum seviyede kaldırılması gerekir. F-16 için max aoa değeri 28 derece civarındadır mesela.

F-35'in kabul edilebilir max aoa değerinin (clean bir haldeyken) ise 40 küsür derecelerde olduğunu farklı kaynaklardan ve test pilotlarının ifadelerinde belirtiliyor. F-35'in silahlarını gövde içinde taşıdığı durumda girmek zorunda kalacağı hava-hava çatışmalarında kıvraklık anlamında kabiliyetli ve potansiyeli yüksek bir uçak olduğunu kabul edebiliriz.

Evet, F-35 için hala birçok havada kalan soru ve sorunlar var. Ama F-35, askeri havacılık için devrimsel bir adımdır. Ancak ABD 3000 küsür siparişini aldıktan sonra sonra bir daha bu tarz uçaklara girmez diye düşünüyorum.

Sen havacılıktan bu kadar anladığını iddia edersen ben de haklı olarak senin dogfight nedir, BVR nedir, shock and awe nedir bunları bilmeni beklerim.
Ben sana bunları bilmediğimi mi söyledim, çık yukarı bir bak bakayım düzgünce oku.
Eğer sen bunları artislik olarak görüyorsan havacılık hakkında bilgilerini gözden geçir derim. Bunun için kitaba da gerek yok.
Ben bunların okulunu okudum, eğitimini aldım sen hiç canını sıkma. Senin ihtiyacın bir şey olursa rahatça sorabilirsin de.
1903'den sonsuzluğa kadar diye bir şey yok.
Havacılık ve gelişimi birbirini tamamlayan unsurlardır. Bunlara sen yok dersen zaten havacılık bilgin ne seviyede olduğu benim için aşikardır, irdelemeye gerek yok.
Ona göre blocklayacağım.
Beni lütfen hemen blokla ve Kerem Gök izlemeye devam et olur mu? Bakış açılarımız ve seviyelerimiz farklı seninle.
Evet, F-35 için hala birçok havada kalan soru ve sorunlar var. Ama F-35, askeri havacılık için devrimsel bir adımdır.
F-35 çöptür demek imkansız zaten. Tek başına bir başarıdır bu uçak ama dünyanın yeni bir harikasıymış muamelesi yapılmasına anlam veremiyorum açıkçası. Başarısız bir uçak olsa bu kadar ülke ortak olur mu? Hadi biri deli hepsi mi deli demezler mi bu sefer:) Evet sorunları var şu an ve mutlaka geliştirilecektir bundan şüphe duyulamaz.
Ancak ABD 3000 küsür siparişini aldıktan sonra sonra bir daha bu tarz uçaklara girmez diye düşünüyorum.
Bence geri adım atmaz gibi sanki. Yine bu tarz uçaklara devam edebilir. Çünkü artık piyasa bunu istiyor sanki. Hem donanım hem kabiliyet olarak yani.

Son düzenleme:
F-35 çöptür demek imkansız zaten. Tek başına bir başarıdır bu uçak ama dünyanın yeni bir harikasıymış muamelesi yapılmasına anlam veremiyorum açıkçası. Başarısız bir uçak olsa bu kadar ülke ortak olur mu? Hadi biri deli hepsi mi deli demezler mi bu sefer:) Evet sorunları var şu an ve mutlaka geliştirilecektir bundan şüphe duyulamaz.
Geliştirme ve sorunları çözme konusunda ben pek aynı düşüncede değilim. Az buz sorunu olan bir uçak değil çünkü. Gerek yazılımsal eksiklikleri, gerekse birbiriyle tutmayan donanımsal sistemlerin çözülmesi için baştan aşağı uçağın yenilenmesi gerekiyor. Ha bu kötü bir uçak, kullanılmaz demek değildir ancak işte bir uçaktan her şeyi yapmasını beklersen, bir yerde patlıyor elinde.

Atalarımız boşa bir ipte 2 cambaz oynamaz dememiş. ABD, bu uçaktan her şeyi yapmasını bekledi, yaptı da ama birçok eksiklikle ve soru işaretiyle birlikte. Uçak şu konuda tamam olmuş diyorsun, diğer etkene bakınca sapıtıyor veriler. Baya karışık konular var :)

Ben sana bunları bilmediğimi mi söyledim, çık yukarı bir bak bakayım düzgünce oku.

Ben bunların okulunu okudum, eğitimini aldım sen hiç canını sıkma. Senin ihtiyacın bir şey olursa rahatça sorabilirsin de.

Havacılık ve gelişimi birbirini tamamlayan unsurlardır. Bunlara sen yok dersen zaten havacılık bilgin ne seviyede olduğu benim için aşikardır, irdelemeye gerek yok.

Beni lütfen hemen blokla ve Kerem Gök izlemeye devam et olur mu? Bakış açılarımız ve seviyelerimiz farklı seninle.

Youtuberları takip etmem. Adil Yükselen hocanın çevirdiği, uçuşa başlangıç kitabıdır benim referansım. Bu işin okulunu okuduysan kendisini tanıdığını düşünüyorum.

Madem okudun merak edip soruyorum. Signal processing üzerine yaptığın çalışma var mı? Hiç simülasyon geliştirdin mi?

Geliştirme ve sorunları çözme konusunda ben pek aynı düşüncede değilim. Az buz sorunu olan bir uçak değil çünkü. Gerek yazılımsal eksiklikleri, gerekse birbiriyle tutmayan donanımsal sistemlerin çözülmesi için baştan aşağı uçağın yenilenmesi gerekiyor. Ha bu kötü bir uçak, kullanılmaz demek değildir ancak işte bir uçaktan her şeyi yapmasını beklersen, bir yerde patlıyor elinde.

Atalarımız boşa bir ipte 2 cambaz oynamaz dememiş. ABD, bu uçaktan her şeyi yapmasını bekledi, yaptı da ama birçok eksiklikle ve soru işaretiyle birlikte. Uçak şu konuda tamam olmuş diyorsun, diğer etkene bakınca sapıtıyor veriler. Baya karışık konular var :)
Kesinlikle. Yani savaş alanında isteneni yapamayan bir silah, yok demektir. Ama bunca sipariş malum teknik destek ve garantilik verilecek. Her kafadan bir ses çıkar bu sefer de. Bence en kısa zamanda siparişleri yetiştirmek yerine bunları düzeltme yoluna gitseler daha faydalı olacak gibi. Öbür türlü düşmeyle sonuçlanabilecek arızalar yaşayabilirler. Havacılıkta kafalar karışık bu aralar yeminle:)

Mükemmel uçak diye bir şey yok zaten. F-35'in ağ tabanlı harp kabiliyetleri, stealth özellikleri derken zaten hiç yapılmamış bir şey çıkıyor ortada. E bunlar olsun hem de manevra kabiliyeti çok iyi olsun dersen ortaya F-22 çıkıyor. Onun da maliyeti öyle pahalı oldu ki ABD, 700+ planlarken daha az üretti. Gerçi soğuk savaş ortamının bitmesinin de buna etkisi var ama.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı