Türkiye'nin savaş uçağı ihtiyacı

Türkiye'nin savaş uçağı sayısı:
Türkiye savaş uçağı sayısı: 414. kaynak: Global Power haber: Star.

Türkiye cumhuriyeti'nin savaş uçağı sayısı güncel olarak 414. bu savaş uçaklarının çoğunluğunu F-16 savaş uçağı modelleri oluşturuyor. Az sayıda da normalde emekliye ayrılması gereken F-4 savaş uçakları bulunuyor. Ancak bu iki savaş uçağı türü de eskimiş vaziyette. Yenileri için gerekli atılımları yaptık, ancak bazı güçler yeni nesil savaş uçaklarımızı bize vermediler. Siz de anlamışsınızdır. F-35'lerden bahsediyorum. Normal şartlarda önce 100, ondan sonra ise 20 tane olacak şekilde F-35 siparişimiz var idi. Ancak bu siparişler askıya alındı. Neden? Çünkü Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini aldık. Ancak bu sebep sadece S-400 aldık diye bitmiyor. Asıl vermeme nedenleri farklı. F-35'lerin öne çıkan özelliği radara yakalanmaması yani hayalet uçak gibi. F-35'lerin özelliklerini resim de bırakacağım. Şimdi gelelim bahsettiğim sebebe. ABD'nin bizim F-35 sahibi olmamızdan korkmalarının sebebi, envanterimizde S-400 ile F-35'in aynı anda barınacak olması.

Peki ABD bundan neden korkuyor? Korkularının sebebini kısa şekilde açıklıyorum. Türkiye'nin Rusya'ya bilgi vermesi. Ne bilgisi bu, F-35'in radarlarda gözükmeme özelliği gerçek mi yoksa, hava savunma sistemleri tarafından fark edilebiliyor mu? F-35 savaş uçağını sadece bir ülke savaş ta kullandı. Kullanan ülke İsrail idi. Suriye'de kullandığı F-35 tipi savaş uçağı, Suriye'nin S-300 hava savunma sistemleri tarafından fark edilerek hedefe kilitlendi, ve F-35 uçağı etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirildi derken, uçak düşmedi. Bir türlü ülkeye geri dönebildi ancak bir daha kullanılamaz hale geldi. İsrail'in bu olay hakkında ki açıklaması ise şöyle oldu: Uçağımıza bir kuş sürüsü çarptığı için böyle oldu :). ABD ve İsrail bu olayın üstünü hemen kapatıverdiler. Çünkü F-35'lerin itibarını yitirmemesi gerekiyor idi. ABD'nin asıl korkusu ise bu. Eğer F-35'ler elimize geçer ise S-400 ile onları denersek ve S-400 F-35'i fark eder ise, ABD'nin korkusu burada başlıyor. Türkiye'nin Rusya'ya bilgi paylaşımı. Eğer Türkiye F-35 hakkında Rusya'ya bilgi verir ise ortalık karışır. Türkiye bu bilgileri verir ise Rusya'ya farklı teklifler sunabilir. Örnek olarak S-500 ortak üretimi ve teknolojisinin paylaşımı. ABD ise bu yüzden F-35'leri Türkiye'ye vermeye sıcak bakmıyor.

ABD Türkiye'ye F-35'leri vermeyeceğiz dese de, bu iş öyle vermiyorum demek ile olmaz. Türkiye F-35 projesinin katılımcısı değil, ortağı. Benim şahsi görüşüm ABD Türkiye'ye F-35'leri vermeme gibi bir şey yapması pek olası değil. Çünkü Türkiye 120 adet savaş uçağı sipariş etti. F-35 tipi savaş uçaklarının birim maliyeti ise 100 milyon dolar civarında. Küçük bir hesaplama yaparsak toplam maliyet 12 milyar dolara denk geliyor. ABD'nin bunu göze alması biraz zor olacaktır. O yüzden bana göre F-35'ler her ne kadar teslimat süresi uzatılsa da er ya da geç Türkiye envanterine girecektir. Çoğu uzmanın görüşü de böyledir. Ancak en önemli konu şurasıdır, Türkiye nasıl olsa savaş uçağımız var deyip milli savaş uçağımız TF-X projesini geciktirmemelidir, en kısa zamanda bu uçakları Türkiye envanterine katmalıdır. Şu anlık TF-X'in 2023 yılın da ilk uçuş yapılacağı, 2030 yılında ise Türkiye envanterine gireceği söyleniyor. Türkiye en kısa zaman da savaş uçakların da da dışa bağımlılığı bırakmalı, yerli imkanlar ile geliştirilen uçaklara yönelmelidir. Bunun en önemli sebebi ise F-35 gibi bir uçak alsak bile, uçak kalktığı gibi ABD'ye bilgi gidiyor. Neden kalktığı gibi söylemleri onlara söylemelisiniz. Çünkü uçakların yazılımı ABD'nin elinde. F-16 savaş uçaklarında Türkiye ne yapıp edip uçağın kodlarını ele geçirdi. Bu yüzden de ABD F-16'larda bilgilere ulaşamıyor. ABD'nin istemediği ülkeye karşı bu savaş uçağını kullanamazsınız. Örneğin ABD İran'a veya Suriye'de kullanmamız için izin verir ancak Yunanistan gibi ittifak olduğu ülkelere kullanmamıza izin vermeyecektir. Bunun gibi olaylar ile her zaman yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu daha çok anlıyoruz.

Yazıma son vermeden önce, Türkiye'nin deniz savunma sanayiisin de ki gelecek yıllar da gerçekleşmesi planlanan projelerin resmini bırakacağım. Son olarak şunu da belirtmek isterim, bazı kişiler TCG Anadolu amfibi hücum ge misini uçak gemisi olarak görse de TCG Anadolu bir uçak gemisi değildir. Ancak dolaylı yoldan, "mini" bir uçak gemisi diyebiliriz. TCG Anadolu amfibi hücum ge misine mini uçak gemisi dememin sebebi, F-35B savaş uçağı dikey iniş desteği olduğu için TCG Anadolu bu savaş uçağının kalkış ve inişini sağlayabiliyor. Sizce F-35 olur ki verilmez ise en iyi alternatif hangi uçak olur? İyi sosyaller.

Eki Görüntüle 647973
@Jira Bey'in yorumu benim için önemlidir :).

Savaşa değil barışa yatırım yapılmalı.

Türkiye'nin kesinlikle Hukuk, eğitim, liyakatsizlik ve toplum ahlakını ilk önce düzeltmesi lazım, üretim ve bilime yatırım yapıp ekonomisini ve teknolojisini geliştirmesi dışa bağımlılığından her türlü kurtulması gerekli, bunlar yapıldıktan sonra orduyu güçlendirmek kolay.
Evet, ekonomiyi geliştirmek öncelik. Türkiye dünya çapında bir doğalgaz ithalatçısı olur ise işte o zaman büyük bir söz sahibi oluruz. Sadece şu an bulduğumuz doğal gaz dan bahsetmiyorum o yeterince büyük değil ithal etmek için ancak bana göre hem Karadeniz'de hem de Doğu Akdeniz'den doğal gaz ve petrol haberleri gelecek. Bu Türkiye'nin geleceği için çok önemli.

Savaşa değil barışa yatırım yapılmalı.
Sana Dünya'nın en büyük ironilerinden birini söyleyeyim mi? Barışa yatırım yapmak için önce savaşa (savunmaya) yatırım yapmak zorundasın. Bunu yapmazsan zayıf olduğumuzu bilen her ülke üstümüzden geçer, ondan sonra "ama biz barışçıldık" diye ağlaşırız. :D Bunun onlarca örneği son 100 yıl içinde oldu, bunun da öncesinde binlerce örneği var...

Karadeniz'deki doğal gaz olayı bizim ilk önceliğimiz olmamalı, ilk olarak Doğu Akdeniz'e bakılmalı. Ayrıca Venezuela'nın en büyük petrol üreticilerinden biri olmasına karşın ne durumda olduğunu görüyoruz, bunlara bel bağlamak yerine ekonomimizi üretim, bilim ve teknoloji ile güçlendirmemiz lazım.

Karadeniz'deki doğal gaz olayı bizim ilk önceliğimiz olmamalı, ilk olarak Doğu Akdeniz'e bakılmalı. Ayrıca Venezuela'nın en büyük petrol üreticilerinden biri olmasına karşın ne durumda olduğunu görüyoruz, bunlara bel bağlamak yerine ekonomimizi üretim, bilim ve teknoloji ile güçlendirmemiz lazım.
Yapmayın hocam, bir Özgür Demirtaş vakası daha istemiyorum. Venezuela ile bizi karşılaştırmak olmaz. O sömürüldü ancak bize o kadar kolay yapamazlar. Diğer dediklerinize katılıyorum.

Refah, rahat, kendi halinde gözüken İsveç bile bir zamanlar Sovyet tehdidi yüzünden neler neler yapmak zorunda kaldı. Bir de o coğrafyada... Siz isteseniz de istemeseniz de bu topraklarda askeriyeye yatırım yapılacak, yapılmak zorundadır arkadaşlar. Her tarafımızda bir sorun, her tarafımızda bize karşı gelen bir baskı var.

Rahat bir coğrafyada olsaydık kendimizi savunabileceğimiz kadar kasmamız yeterliydi. Şu anki Avrupa ülkeleri gibi. Yoksa ben de top ve silah yerine eğitime, çocuklara ve gençlere yatırım yapılmasından yanayım ama hayat toz pembe değil, realist olmalıyız.

Doğal gazdan pek ümidiniz olmasın. Dış satım yapsak bile oldukça düşük fiyat çekmek zorunda kalacağız. Biz ise doğal gazı çok pahalıya alan bir ülkeyiz. Kazandığımız eksiye düşecek. :)

Refah, rahat, kendi halinde gözüken İsveç bile bir zamanlar Sovyet tehdidi yüzünden neler neler yapmak zorunda kaldı. Bir de o coğrafyada... Siz isteseniz de istemeseniz de bu topraklarda askeriyeye yatırım yapılacak, yapılmak zorundadır arkadaşlar. Her tarafımızda bir sorun, her tarafımızda bize karşı gelen bir baskı var.

Rahat bir coğrafyada olsaydık kendimizi savunabileceğimiz kadar kasmamız yeterliydi. Şu anki Avrupa ülkeleri gibi. Yoksa ben de top ve silah yerine eğitime, çocuklara ve gençlere yatırım yapılmasından yanayım ama hayat toz pembe değil, realist olmalıyız.

Doğal gazdan pek ümidiniz olmasın. Dış satım yapsak bile oldukça düşük fiyat çekmek zorunda kalacağız. Biz ise doğal gazı çok pahalıya alan bir ülkeyiz. Kazandığımız eksiye düşecek. :)
Dıştan alımları kıssak doğal gaz yönünden bizim ekonomimize artı olarak yansımaz mı?

Sana dünya'nın en büyük ironilerinden birini söyleyeyim mi? Barışa yatırım yapmak için önce savaşa (savunmaya) yatırım yapmak zorundasın. Bunu yapmazsan senin zayıf olduğunu bilen her ülke üstümüzden geçer, ondan sonra "ama biz barışçıldık" diye ağlaşırız. :D bunun onlarca örneği son 100 yıl içinde oldu, bunun da öncesinde binlerce örneği var...

Savunmaya yatırım yapan her ülke savaşır. Bence tüm ülkelerin toplanıp tüm silahları bir yerde yakması gerekiyor. O asker üniformaları mı siperleri ama bunun mümkün olmasının tek yolu dünyanın tek bir ülke olarak kalması ama tüm politikacılar (Avrupa) çıkarlarını düşünür, o petrolün nereden nasıl geldiği umurlarında değildir. (Birleşik Krallık, İngiltere) BP'ye (British Petrols) nasıl petrol geldiğini düşünüyorsunuz? O ufak ada ülkesinde petrol mü var zannettiniz? Afrika tabii ki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o iş öyle olmamalı bence yıllık doğal gaz ithalatımız 15 milyar dolar civarında ve eğer biz doğal gaz aldığımız ülkeler ile yeni doğal gaz anlaşması yapmaz isek bunun ekonomiye katkısını siz benden daha iyi biliyorsunuzdur. Bir de başka rezervler bulursak ithalatçı da olursak ucuza da satsak pahalıya da satsak elbet kazancımız olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı