Türkiye'nin savaş uçağı ihtiyacı

Dıştan alımları kıssak doğal gaz yönünden bizim ekonomimize artı olarak yansımaz mı?
1000 metreküp doğal gazı Rusya'dan 188 dolara, İran'dan 191 dolara, Azerbaycan'dan ise 180 dolara alıyoruz. Oysa doğal gaz ithal eden diğer ülkeler 1000 metreküp doğal gaz için aynı ülkelere 100 - 135 dolar arasında para ödüyor. Her şeyde olduğu gibi bunda da en pahalısını kullanıyoruz. Nasıl? Süper değil mi? :D

Çıkan bu gazı satmamız için bizim doğal gazı Avrupa'ya 100 dolar civarında bir rakama vermemiz lazım. 180 dolara gaz alacağız, kendi gazımızı ise 100 dolara satacağız.

Evet, gerçekler bunlar arkadaşlar. Son zamanlarda bu konuyu daha detaylı araştırmaya başladım ve açıkçası kendimi ümitlenmemek için sınırlandırdım. :)

Edit: Konu sapmasın bu arada, doğal gaz mevzusu açıldı diye bahsettim, alakası yok konuyla.

Evet zaten doğal gaz kesinlikle çıkarılacak diye bir şey yok, ilk 3 yıl detaylı bir kar/zarar hesabı yapılıyor, eğer kar getireceğine karar verilirse milyar dolarlar harcanıp çıkarılmaya başlıyor, yani doğal gazı çıkarmamız eğer karlı ise 6 yıl, fakat dıştan doğal gaz alımını kesip kendi gazımızı kullansak acaba ne kadar katkısı veya zararı olur onu düşünüyorum.

@claus hugo strandberg Savunmaya yatırım yapılıyorsa savaşmak zorunda olduğunu nereden çıkardın? İsveç şu anda bile savunma için nüfusa oranla ne kadar yatırım yapıyor haberin var mı? Bugün orduya yatırım yapmayı kesersen çok değil birkaç yıl sonra üstümüzde hak iddia eden hangi ülke askerinin sevdiğimiz kadınlarla ilk münasebete gireceğinin kurasını çekeriz burada. Gerçek Dünya dinamiklerine geri dönmeni tavsiye ederim, her şey "ütopyalarımızdaki" gibi olmuyor. Sen gerçek şartlara göre hazırlık yapmazsan, bu şartlara adapte olmuş taraf yüz binlerce yıldır yaptığı gibi diğerini öldürür, elindekileri alır.

Tarihe dönüp bakıyoruz, sadece yazılı olan kısmında bile bunun binlerce örneğini görüyoruz. Bunun tersinin olabileceğini hâlâ iddia etmek o kadar saçma ki...

1000 metreküp doğal gazı Rusya'dan 188 dolara, İran'dan 191 dolara, Azerbaycan'dan ise 180 dolara alıyoruz. Oysa doğal gaz ithal eden diğer ülkeler 1000 metreküp doğal gaz için aynı ülkelere 100 - 135 dolar arasında para ödüyor.

Çıkan bu gazı satmamız için bizim doğal gazı Avrupa'ya 100 dolar civarında bir rakama vermemiz lazım. 180 dolara gaz alacağız, kendi gazımızı ise 100 dolara satacağız.

Evet, gerçekler bunlar arkadaşlar. Son zamanlarda bu konuyu daha detaylı araştırmaya başladım ve açıkçası kendimi ümitlenmemek için sınırlandırdım. :)
Hocam ama biz kendi elimizde kini ithal etmezsek? Kendimiz kullanırsak bu çok büyük bir katkı sağlamaz mı ekonomiye? Ben de biliyorum ben doğal gaz buldum sizden doğal gaz almıyorum demek ile olmayacağını o işlerin ama en son anlaşmamız 2026'da ve o da İran ile anlaşmamız o da biterse dışa bağımlılığımız kalkacak ve değerini tam olarak bilemem ama çok milyar dolar devlet hazinesinde kalacak.

İthal etmek yerine kendimiz kullanmamız daha iyi olur. Ancak dış ülkelerle yaptığımız doğal gaz anlaşmaları sorun yapabilir. Örneğin ben fırıncıyım ve günde 100 ekmek satacağım diyorum. O kadar para veriyorum, 100 ekmek satılmasa bile ben o parayı vermiş oluyorum. Satamazsam zararım olacak. Olay bundan ibaret bizim için de.

Yani kullanmadığımız gaz için para verebiliriz, her şey olabilir.

Hocam ama biz kendi elimizde kini ithal etmezsek? Kendimiz kullanırsak bu çok büyük bir katkı sağlamaz mı ekonomiye? Ben de biliyorum ben doğalgaz buldum sizden doğalgaz almıyorum demek ile olmayacağını o işlerin ama en son anlaşmamız 2026'da ve o da İran ile anlaşmamız o da biterse dışa bağımlılığımız kalkacak ve değerini tam olarak bilemem ama çok milyar dolar devlet hazinesinde kalacak.

Hocam her şeçim öncesi olduğu gibi yine doğalgaz bulundu. Ben inanmıyorum doğalgaz bulduğumuza daha öncekileri bırakıp yakın tarihtekilere bakalım, isteyen internetten kontrol edebilir.
2007 seçimleri öncesinde trakya ve tuz gölünde doğalgaz, Manisa’da petrol bulunduğu ilan edildi. 2010 anayasa halkoylaması öncesi yine Manisa ve ergani’de petrol bulmuştuk. 2014 seçimleri öncesi Diyarbakır’da Türkiye’nin 40 yıl ihtiyacını karşılayacak kadar kayagazı müjdesi verilmişti. 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde trakya’da, 1 Kasım öncesinde Karadeniz’de doğalgaz bulunduğu duyurulmuştu. 2018 seçimleri öncesinde Mardin, Şırnak, Hakkari, Batman ve Siirt’te yeni petrol yatakları, trakya’da doğalgaz bulunmuştu. Nihayet 31 Mart yerel seçimleri öncesinde yine Siirt’te petrol, trakya’da doğalgaz müjdesi verilmişti. Şeçimlerden sonra bir haber alamadık bu bulanan doğalgaz ve petrolden.

Hocam her şeçim öncesi olduğu gibi yine doğalgaz bulundu. Ben inanmıyorum doğalgaz bulduğumuza daha öncekileri bırakıp yakın tarihtekilere bakalım, isteyen internetten kontrol edebilir.
2007 seçimleri öncesinde trakya ve tuz gölünde doğalgaz, Manisa’da petrol bulunduğu ilan edildi. 2010 anayasa halkoylaması öncesi yine Manisa ve ergani’de petrol bulmuştuk. 2014 seçimleri öncesi Diyarbakır’da Türkiye’nin 40 yıl ihtiyacını karşılayacak kadar kayagazı müjdesi verilmişti. 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde trakya’da, 1 Kasım öncesinde Karadeniz’de doğalgaz bulunduğu duyurulmuştu. 2018 seçimleri öncesinde Mardin, Şırnak, Hakkari, Batman ve Siirt’te yeni petrol yatakları, trakya’da doğalgaz bulunmuştu. Nihayet 31 Mart yerel seçimleri öncesinde yine Siirt’te petrol, trakya’da doğalgaz müjdesi verilmişti. Şeçimlerden sonra bir haber alamadık bu bulanan doğalgaz ve petrolden.
Önceki bulunanlar bu kadar büyük değildi bir, ve o zaman çıkartacak bir sondaj gemimiz yoktu. Bulunan yerlerde ise bazı kaynakları yabancı şirketler buluyordu o yüzden bize pay düşmüyordu. Şimdi her seçim öncesi doğal gaz bulundu diyorsunuz da onların ne kadar büyük olduğu hakkında da bilgi vermiyorsunuz, böyle olmaz. Belki o bulunan petrol veya doğal gaz çıkarma maliyetini bile karşılamayacak? Son olarak siz bu kadar ses getiren açıklama duydunuz mu? Hatta ben size şunu söyleyeyim hükümet çıkıp televizyona ben doğal gaz buldum çıkaracağım deyip çıkarmadığı oldu mu? Hayır. Burada hükümeti savunmak değil derdim ilk defa böyle ses getiren bir olay şu an o doğal gazları çıkartabilecek gemilerimiz var. Bu koşullarda ilk defa böyle bir şey olacağı için öncekilerle kıyaslamak saçma olur. Bir de seçim öncesi diyorsunuz daha seçime 3 yıl var? Yani son olarak size şunu da söylemek istiyorum hükümet bu doğal gaz konusunu 2023'e yetiştirme çabaları seçim amaçlı olabilir, bu onların en doğal hakkı. İktidar'da olan her parti bunun gibi olaylardan oy amacıyla yararlanabilir.
İthal etmek yerine kendimiz kullanmamız daha iyi olur. Ancak dış ülkelerle yaptığımız doğal gaz anlaşmaları sorun yapabilir. Örneğin ben fırıncıyım ve günde 100 ekmek satacağım diyorum. O kadar para veriyorum, 100 ekmek satılmasa bile ben o parayı vermiş oluyorum. Satamazsam zararım olacak. Olay bundan ibaret bizim için de.

Yani kullanmadığımız gaz için para verebiliriz, her şey olabilir.
Ben de ondan bahsediyorum 2026'dan sonra doğal gaz ile ilgili hiçbir ülke ile anlaşmamız kalmayacak en sonuncusu da sona eriyor. İşte ondan sonra ülke büyük bir ekonomik büyümeye gidecektir. İthal etme konusu da şu anlık söz konusu değil çünkü bulunan rezerv sadece Türkiye için 8 yıl yetiyor bu da ithal etmek için yetersiz ithal konusunun söz konusu olması için en az 1 trilyon M3 rezerv bulmamız lazım.

Son düzenleme:
Güzel yorumlar atılmış. F-35B ne kadar sorunlu bir uçak olsada rakibi olmayan bir uçak. Derin saldırı kabiliyeti ve sensör füzyonu ikilisi bile çok büyük güç çarpanı. Bir de bu uçakları TCG Anadolu’nun üzerinde gördüğümüzü düşünün işte o zaman nasıl bir güç çarpanına sahip olacağımızı anlarsınız. MMU, F-35 ve F-16 Block 70 modeli ile bu coğrafyada bizle çatışma riskini alacak ülke olmazdı. İsrail’i ne kadar sevmemekte iş ülke çıkarlarına geldiğinde lobicilik işini çok iyi yapıyorlar. BAE, Suudi Arabistan ve bunun gibi ülkeler ise hala tasmasını tutanların sözünü yerine getiriyor. Bizim “köprüyü geçene kadar “ayıya dayı” dememiz lazım.

Güzel yorumlar atılmış. F-35B ne kadar sorunlu bir uçak olsada rakibi olmayan bir uçak. Derin saldırı kabiliyeti ve sensör füzyonu ikilisi bile çok büyük güç çarpanı. Bir de bu uçakları TCG Anadolu’nun üzerinde gördüğümüzü düşünün işte o zaman nasıl bir güç çarpanına sahip olacağımızı anlarsınız. MMU, F-35 ve F-16 Block 70 modeli ile bu coğrafyada bizle çatışma riskini alacak ülke olmazdı. İsrail’i ne kadar sevmemekte iş ülke çıkarlarına geldiğinde lobicilik işini çok iyi yapıyorlar. BAE, Suudi Arabistan ve bunun gibi ülkeler ise hala tasmasını tutanların sözünü yerine getiriyor. Bizim “köprüyü geçene kadar “ayıya dayı” dememiz lazım.
Katılıyorum. Bir soru soracağım, Cumhurbaşkanı uçak gemisi yapalım dedi geçen günler de siz de izlemişsinizdir belki haber kanallarında. Sizce gerek var mı uçak gemisine şu anlık? Çünkü okyanusa kıyısı olan bir ülke değiliz. @Jira

@claus hugo strandberg savunmaya yatırım yapılıyorsa savaşmak zorunda olduğunu nereden çıkardın? İsveç şu anda bile savunma için nüfusa oranla ne kadar yatırım yapıyor haberin var mı? Bugün orduya yatırım yapmayı kesersen çok değil birkaç yıl sonra üstümüzde hak iddia eden hangi ülke askerinin sevdiğimiz kadınlarla ilk münasebete gireceğinin kurasını çekeriz burada. Gerçek dünya dinamiklerine geri dönmeni tavsiye ederim, her şey "ütopyalarımızdaki" gibi olmuyor. Sen gerçek şartlara göre hazırlık yapmazsan, bu şartlara adapte olmuş taraf yüz binlerce yıldır yaptığı gibi diğerini öldürür, elindekileri alır.

Tarihe dönüp bakıyoruz, sadece yazılı olan kısmında bile bunun binlerce örneğini görüyoruz. Bunun tersinin olabileceğini hâlâ iddia etmek o kadar saçma ki...

İsveç'in savaşmamasının nedeni bankası çok İsviçre'ye yakın olan tüm ülkeler bankasına üye yani aslında elinde bir diplomatik destek var bizim elimizde diplomatik destek olmadığı için savunmaya yatırım yapmamız gerekir.

Geri
Yukarı