Türkiye'nin sorunları

yunusemre80

Femtopat
Daha fazla  
Sizle kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
1- Türkiye'de neden çocuk ilkokula heyecanla gidiyor da 3-5 sene sonra ben okumayacağım diyerek gönülsüz gidiyor?
2- Türkiye'de neden disiplinli çalışan kişi sayısı bir elin parmağını geçmiyor?
3- Bir de Türkiye'ye atom bombası düşse bile ekonomik kriz olsa bile buna da şükür diyenler neden var acaba?
4- Ekonomiyi ve enflasyonu söylemiyorum bile.
Arkadaşlar içim sıkıldı öyle içimi dökmek istedim fikirlerini paylaşırsanız sevinirim.
Rahatsız ettiysem özür dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'de neden disiplinli çalışan kişi sayısı bir elin parmağını geçmiyor?
Okula giden kişiler tembelliğe alıştırılıyor çünkü. Tembelliğe alıştıktan sonra da disiplinli çalışamıyor, ağaç yaşken eğilir.

@yunusemre80 nasıl bir disiplin modeli uyguladıklarını bilemiyorum. Ancak çok ciddiler ve aşırı suratsızlar. Onlardan pek gülen biri göremezsin mesela. Disiplin modeli konusunda @Neşeli Enginar abim bilgi verebilir, kendisi uzun süredir Almanya'da.

Eğitim modellerini baz aldıgımızda çocukları tembelliğe itmekten ziyade daha çok düşünmesini sağlayıp disiplinli ve planlı bir birey olarak yetiştirmeye çalışıyorlar. Başarılı mı diye soracak olursanız bence Türkiye'den kat kat daha iyiler bu konuda.

Ek olarak suratsız olmalarına da hak veriyorum bir yandan. Bizim Türk insanına iki gülen yüz göster, hemen bu beni seviyor. Bu bana aşık falan falan diye ortaya laf atıyor. Bizim insanımız gülen yüz gösterince de açıkçası çok bir şey değişmiyor.

Türkiye'nin sorunları;
1- Üretim yok. Olası bir savaşta olacak yaptırımlarla Türkiye asla ayakta duramaz. Ukrayna Rusya savaşında Rusya'ya yapılan yaptırımları düşünün. Örn. bir araba markası Rusyadan çekildiğini söylesin. Adamların kendi araba markaları var onu alırlar dışa bağlı kalmazlar.
2- Çoğu ülkeyle aramızın kötü olması. Yine olası bir büyük savaşta halkın gidebileceği komşu bir ülke yok. Yunanistan zaten durumu ortada birbirimizden nefret ederiz. Ermenistanı söylemiyorum bile. Gürcistan ile aramız yine azda olsa iyi. Bulgaristanda az ilişki Gürcistan gibi gelişmekte. Suriye, Irak, İran'ı söylemiyorum kan gölü.
3- Yeterli teknolojiye sahip olmamız. Örn. Karadeniz'de doğal gaz buluyoruz (Bulduk da). Çıkartacak kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip değiliz. Bunun içinde diğer ülkelerden yardım almalıyız ki öyle çıkartabiliriz. Bulduğumuz doğalgazı çıkartmak için anlaştığımız ülkede bunun karşılığında bizden daha çok doğalgaz alacaktır çıkartmanın karşılığında. Bor çıkartıyoruz ama işleyemiyoruz aynı şekilde yeterli teknolojiye sahip olamadığımızdan. Çoğu rafineyi kapatıyoruz kâr edemediğimiz için.

Birincisi; Türkiye'nin ilk sorunu herkesin birbirini suçlamasıdır, herkes ilk önce kendini düzeltse ortada bir sorun kalmayacak.
İkincisi; şükür yalnız Allah'adır, ahiret hayatını unutup da sırf zevkleri için yaşayan insanlar, zaten şükür nedir bilmezler.
Üçüncüsü; rüşvet, faiz, kumar ve benzerleri İslam da yasaklanmıştır. Ekonomi faiz üzerine kuruluyken, kumardan farkı olmayan borsalar varken
ekonomi kötü olsa ne yazar? Zaten millet olarak doğru yoldan şaşmışız.
Sadece rahatı bozulacak diye nefsine yenik düşmüş insanlar; iş bulamamaktan, çoluğuna çocuğuna bakamamaktan korkar. Halbuki bilmezler, Allah herkesin rızkına kefildir, ona dosdoğru inanana kim zarar verebilir? Ama günümüzde dini yalan siyasetine oyuncak eden şahıslar,
milleti dolar kuru yükseliyor diye faize yönlendirirler. Allah ıslah etsin, kalplerini bilemeyiz.
Dördüncüsü; Çocuklar neden okuldan nefret ediyor? Anne babalar çocuklarını geleceği iyi olsun diye okutup adam etmeye çalışıyorlar. Çocuklarına aşıladıkları cahillikten haberleri yok. İlim, insanlığa yararlı işler yapmak için öğrenilir, gelecek korkusu için değil. Çocuklar toprak gibidir, ne ekersen gelecekte onu biçersin.

Neymiş; yurt dışına gidip çalışırsam vatana ihanet edermişim. Paranın nerde kazanıldığı önemli değil, helal olsun yeter.
Ayrıca ayak bastığım her yer benim vatanımdır. Oraya İslam'ı götürmek en şahsi vazifemdir.
Neymiş; 18 yaşından küçükler evlenemezmiş, özgürlükleri elinden alınırmış. Özgürlük adı altında aşk diye masum çocuklara zina ettirirler.
film ve dizilerden bahsetmiyorum bile.
Neymiş; kızlar açık saçık geziyormuş. Erkeklerin bakması ayıpmış. Özgürlük diye giyim kuşama karışmıyordunuz! eee şimdi ne değişti?
Dışarıda gözü dört dönen sapıkların, kız evlatlarınızın namahrem yerlerine bakmasına nasıl razı oldunuz siz? Gelelim diğer konuya...
Neymiş; Erkeklerin gözlerini sakınması gerekirmiş. Erkekleri eğitmek gerekirmiş. Bir de İslam'ı suçlardınız; bu nesil sizin eseriniz.
Ha bide kızların giyim kuşamına laf ettirmiyorlar, neden mi? Bazı şeref yoksunlarının göz zevki bozulmasın diye.

Ne mutlu hak yolunda olanlara, Dünya malına kanıpta isyan etmeyenlere, ölen kardeşlerinden ibret alanara...
Uyanın gençlik uyanın, akıllı insan araştırır. (doğru kaynakları araştırmaktan bahsediyorum)
Bunları boşuna yazmış olabilirim, Technopat yayından kaldırır diye düşünüyorum, bana banda atarlar, neden mi? doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

2- Türkiye'de neden disiplinli çalışan kişi sayısı bir elin parmağını geçmiyor?

Disiplin modeli konusunda @Neşeli Enginar abim bilgi verebilir, kendisi uzun süredir Almanya'da.

Basit ve net. Emeklerinin karsiligini alamiyorlar cünkü kar payi yok, güvence yok. Oysa isciler hakkinin tamamini hatta fazlasini alsa isine ve isinden cikan kaliteye öyle bir siki sarilir ki inanamazsiniz. Mesela hangi fabrika artik bu sene 10 milyar X kar ettim iscilerimin her birisine 10000'er bin birim verecegim diyor ki?

Kisacasi etki ve tepki, ben de hakkimi almasam isimi önemsemem, cikan mallarin kalitesi umrumda olmaz, isi nasil daha verimli hale getiririm diye düsünmem, sadece ise git ve gel yaparim.
Umarim anlatabildim :)

Sevgiler :)

Rahatsız ettiysem özür dilerim.
İşte bu yuzden.
Yaşın kaç bilmiyorum daha yuzeysel yazıcam. Tum sorularin ortak cevabi, ülkede çok büyuk bir ahlak ve saygı yoksunluğu var. Ahlaktan kastim giyim kusam yasam tarzi degil. Şöyle ki basitten yazalim ulkede çalışanı disiplin sahibi olanı ezerler ezikler neden mi ? En en basit örneği tembel göze batar haliyle çoğunluk tembel tayfa olunca seni aralarinda pert ederler. Saygılı kibar insana enayi? Saf, vur ensesine al ekmeğini gözüyle bakarlar. sen bu konuyu gercek sorunlarin cevabinı aramak için açmışsın, saygılısın özür diliyosun. Neden ? Iste toplumun çoğunluğu bunu sevmez.

Ahlak bozulursa ekonomi bozulur, ekonomi bozulursa eğitim bozulur, egitim bozulursa kisiler arası ahlak, saygı ve diyolog bozulur. Tum sorularinın cevabi aslinda bu. Sana onerim kohlberg ve piagetin ahlak anlayışını bi okuman
İşın içine tabi ki siyasette giriyor özellikle Eğitimin bozulmasinda extra role sahip siyaset fakat yeri burası degil 😅
yanlışlari dile getirerek rahatsız ettigini sana düşündürenler utansın özür dileme :)

Konu da bahsi geçen sorunlar temel. Tekrar etmenin bir anlamı yok. Benim bu sorunlar dışındaki en büyük sorunum, klavye milliyetçiliği ve algı yaratmak. Alacaksın balyozu kafasına kafasına geçireceksin. O kadar çok sinirleniyorum ki artık asker videoları ile ilgili algı yaratanları görmekten. Üstelik bu videolar binlerce izlenip, yüzlerce saçma sapan yorum yazanlar var.

Onlardan biri;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaş bu ülkenin bir an önce cahillerden arınması lazım. Bırak ekonomiyi, yönetim şeklini falan insanların çoğu da milliyetçilik ile kafayı bozmuş durumda. Bizden başka ülkelerde askerliği yakıştıramayan mı dersin, Türk'ün gücü diyerek klişeleşmiş lafı söyleyen mi dersin. Hepsini toplasan bir Türk etmez mi dersin. Vesaire, daha neler neler.

Birincisi geçit törenlerinde kadın askerler birçok ülkede gülümseyerek geçer. Bizdeki kadın asker videoda gördüğünüz üzere duruyor. Geçit töreninden bile alıntı değil. Ama kafa şeytanlığa çalışacak ya, ne bulsam da izlenme rekoru kırsam diye sabah akşam düşünmüyorlarsa ne olayım.

Bazen diyorum ki, keşke savaşa girsek de görsem ben de şu sözde "milliyetçi" gibi takılanların halini. Şimdiki nesil savaş görmemiş, boş boş konuşuyor. Hatta bir tane yorum görmüştüm Kiev'in hayaleti ile ilgili. Biri bir Türk pilotu bile etmez demişti adam için. Kaç tane savaşan Türk pilotu gördüyse artık.

Geri
Yukarı