Türkler Hristiyan olsaydı nasıl olurdu?

Gurunla karnını doyur o zaman. Bende atalarımı ve tarihimi severimde, şu an karnımı doyuracak şeye bakarım.

Ben her şeyi menfaat olarak görmüyorum ama sizin fikriniz tabii ki. Bu gecenin de elbet bir gündüzü olacaltır. Görürüz ya da göremeyiz orasını bilemem ama bir Amerikalı olmaktansa yine Türk olmayı tercih ederdim.

Ben her şeyi menfaat olarak görmüyorum ama sizin fikriniz tabii ki. Bu gecenin de elbet bir gündüzü olacaltır. Görürüz ya da göremeyiz orasını bilemem ama bir Amerikalı olmaktansa yine Türk olmayı tercih ederdim.

Yani çok şükür benim durumum iyi bende türklüğümden memnunum, ama cafeye bile çağırdığımda parası olmayan arkadaşlarım var onları görünce diğer şeylerin anlamı bitiyor bende.

"Müslüman araplar" arasında olan bir şey. Durum bu iken ülkedeki bazı Arap sevicilerin söylemleri abes kaçıyor.

Araplar arasında bile yok Arabistanın dini Amerika'dır tarihteki örnekleride katarlılar ve yemenlilere yaptıklarıdır. Arap halklarının ve Afrika halklarının bir kısmı Türkiye'yi aşk derecesinde seviyor fakat onlar sadece yönetilen yönetenler batı sevici.

İslam dini Hz. Muhammed'in ölmesinden sonra barış dini olmaktan çıkmıştır. Bu söylemin en büyük kanıtından biri ise Hz. Alinin öldürülmesidir. Kardeşini korumak isteyen bir abi demişsin, aynı abi kardeşlik bağı 1. Dünya Savaşında özellikle Hicaz-yemen cephesinde neden yoktu? Her zaman aynı şeyi söylüyorsunuz Müslüman'lar kardeştir diye fakat bu kardeşlik sadece "Müslüman araplar" arasında olan bir şey. Durum bu iken ülkedeki bazı Arap sevicilerin söylemleri abes kaçıyor.

Evet o konuda haklı olabilirsiniz. Yine de biz, bize öğretilene uymaya çalışıyoruz. Bizi seviyor ya da sevmiyor olsun Müslüman sonuçta. Beni sevmesede bir Müslüman'ın acı çekmesini istemem şahsen. İnsanların ya da milletlerin dinlere ve çevrelerine bakış açıları farklı olabiliyor. Dediğiniz durum genel olarak bundan kaynaklanıyor. Müslüman araplar da petrol harici birbirleriyle pek sağlıklı ilişkiler kurmuyorlar. Mezhep farklılıkları ve nefret onların da aralarında var. Her gün sayamayacağımız kadar insan kulağa çok abes gelecek fikirler öne sürüyor. Önemli olan ne kadarının icraate döküldüğüdür.

Araplar arasında bile yok Arabistanın dini Amerika'dır tarihteki örnekleride katarlılar ve yemenlilere yaptıklarıdır. Arap halklarının ve Afrika halklarının bir kısmı Türkiye'yi aşk derecesinde seviyor fakat onlar sadece yönetilen yönetenler batı sevici.

O bölgede yönetim denilen şey paranın ta kendisi denilebilir. Şu an doğu ve Arap yarımadasındaki karışıklığın en büyük sebebi de bu.

Fatih Sultan Mehmet, Papa'nın çağrısını kabul etseydi ne olurdu inanılmaz merak ediyorum bazen. Varisi de Sultan Cem olsaydı neler olurdu ölüyorum meraktan.

Sizce Türkler Hristiyan olsalardı nasıl bir tarihimizi olurdu? Mesela Osmanlı kadar büyük ve güçlü bir devlet mi olurduk yoksa tarihe mi karışırdık? Ya da bugün nasıl olurduk Almanya, Fransa ayarında mı yoksa doğu Avrupa ülkeleri gibi mi olurduk?

Türkler Hristiyan olsalardı cümlesi biraz eksik kalmış çünkü hristiyanlığında mezhepleri var. Mesela Türkler katolik olsaydı kesinlikle balkanlarda uzun süre yaşayamazdı. Hatta bu yüzden "Latin serpuşu göreceğime Türk sarığı görmeyi tercih ederim" lafı ortaya çıktı. Türkler ortodokslara daha geniş imtiyazlar tanıdı. Bu sayede zaten 500 yıl boyunca balkanları yönetti. Peki Türkler ortodoks olsaydı ne olurdu? Büyük ihtimalle hepimiz asimile olurduk. Türklüğümüzü yitirirdik. Şu an bile Müslüman olmamıza rağmen çoğu kişiye DNA testi yapsak illa yunanlılık çıkar. Onun dışında yine Rusya ile savaşırdık. Çünkü Ruslar kendilerini ortodoksluğun koruyucusu olarak ilan etmişti. E türklerde kendilerini ilan edeceğine göre iki ülke arasında sık sık din savaşları çıkardı. Kısaca pek iyi olmazdı.

Tarihte "şu şu olmasaydı ne olurdu, nasıl olurdu" sorularına cevap verilemez. Mümkün değil çünkü, bir ton değişken var.

Dinden bağımsız olarak, ülke hanedanın malıdır anlayışıyla yönetildiğimiz sürece şu anki hâlimizden pek farklı olmayacağımıza inanıyorum.
Hanedanlık tüm dünyada vardı. Onlar nasıl gelişti peki?

Orta Çağ'da Avrupa / İslam Dünyası
Karşılaştırın ve atalarınızın neden Müslüman olduğunu anlayın. Belki bu sayede "Araplar geldi atalarımızı katletti bizimkiler de korktu Müslüman oldu" yalanına inanmazsınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı