Türkler neden bu kadar toksik?

Valla bundan 2-3 sene öncesine kadar ben de şikayetçiydim bu konudan. Genellikle voice chat'i kapatıyor, öyle oynuyordum. Zaten artık çok oyunculu oynamıyorum pek. Benim taktiğim ise şu ki; karşı tarafa sövmek. Evet, ben de onlara bir güzel giydiriyorum. Bir süre sonra pes edip susuyorlar. Elbette bunu yapmakla gurur duymuyorum ve hayatımı küfürle doldurmuyorum fakat bu da bir self-defence sonuçta. Türkiye burası, yabanın ta kendisi. Yapacak pek bir şey yok. En etkili yöntem voice chat'i kapamak ama bunu yapınca da gerçekten temiz oyun oynayan arkadaşların dediklerini duyamıyorsun, kötü oluyor.

LoL başta olmak üzere tüm çevrim içi oyunları bırakma nedenimdir.

Bir keresinde oyunda fena halde yeniliyordum demedikleri söz kalmadı, ilk kez botlara karşı değil de gerçek oyunculara karşı oynuyordum ve bundan çok sonra haberim olmuştu. En basit hatamda laf yiyordum.

Dediğim gibi en fazla sorunu LoL oynarken yaşadım. Koskoca haritada sırf bir koridor kullanmak için küfür edenler mi dersin, gevezelik yapanlar mı dersin. Ormanda savaşmak için tasarlanmamış bir kahramanla -bilenler için söyleyeyim Garen ile- 20 dakika ormanda uğraştım. Hiçbir koridora almıyorlardı, gram utanmaları da yoktu. O gün anladım tersliği.

Bir de kızsanız iş daha da zor oluyor. İnternette tanımadığım insanlara erkek adı söylemekten bıktım. Belki o kadar da kötü değildir dedim, muhabbet de sarmışken cinsiyetimi söylemiştim. Adım gizli elbette.

O oyun bittikten sonra yaşadığım sarkıntılıkları engelleme seçeneği sayesinde attım başımdan. Sadece LoL değil her oyunca cinsiyetimi gizlemek zorunda kalmam da beni üzen şeyler arasında.

Maalesef kitle böyle, arada efsane olanlar da var ama böyle iğrenç insanlar yüzünden ya çekiliyorlar ya da yabancı sunucuları tercih ediyorlar.

Oyunu eğlencesine oynuyordum takımdaki türkler niye ciddi oynamıyorsun diye anama,sülaleme,dinime,ırkıma küfür ettiler umursamayıp çıktım odadan ve ss'lerini alıp şikayet ettim ve 10 günlük ban yediler.Avrupa sunucularına geçseniz bile türk olduğunuzu anlarlarsa ırkçılık yapıyorlar.

Bir dönem Knight Online oynadığımda Türkler’in olduğu klanlara girmezdim. Mümkün oldukça saat farkından dolayı gece 3’ den sabah 7 e kadar Pk atardık Cz’de , neden Türklerden uzak durmak için.
Küfür,hile,hurda,dümen vb. bir çok şey ne yazık ki biz türklerde kronik.

Şu an da oyundan kalma huy mudur bilmem sahibi Türk olan hiç bir firmada çalışmıyorum.

Ortaklardan biri yabancı ya da %100 yabancı olması şartı arıyorum.

Özetle konu sahibine katılıyorum.

Sekiz yaşındaki veletler gelip oyun koymasınlar. Birçok oyunun adını lekeliyorlar. Minecraft, GTA, Valorant bunlardan nasibini aldı. Psikoloji de bozuyorlar.

Beni linçleyebilirsiniz fakat girdiğim neredeyse bütün Online oyunlarda takımda bir Türk varsa ne zaman yanlış bir şey yapsam başlıyor sövmeye; istediği olmayınca söveni mi dersin, Ace atamayınca söveni mi dersin. Neden bu kadar toksik Türkler? Biliyorum bi toksk Türkler olmuyor fakat ne zaman bir oyuna girsem karşıdaki Türk olduğumu anlayınca söylemediği şey kalmıyor. Özellikle küçük yaştaki kesim felaket. Ben 8 yıldır oynayan geymırım diyeni mi dersin, lise 8'im diyeni mi dersin. Bağlandığım sunucuları değiştirdim, bu problem neredeyse bitti. İngilizler, Amerikalılarda da var biraz toksiklik fakat onlar en azından çok sövmüyor, trollüyor sadece. Sizce de bu durum böyle mi?

(Linç kalkanımı kuşandım.)
"Türkler" diye genel bir hitap etmeyin.

Oyunu eğlencesine oynuyordum takımdaki türkler niye ciddi oynamıyorsun diye anama,sülaleme,dinime,ırkıma küfür ettiler umursamayıp çıktım odadan ve ss'lerini alıp şikayet ettim ve 10 günlük ban yediler.Avrupa sunucularına geçseniz bile türk olduğunuzu anlarlarsa ırkçılık yapıyorlar.
Çünkü onlar bile anlıyorlar bunu artık kabullenin. İyi olduğunuzu görürlerse o zaman size karşı arkadaş olabilirler. Çünkü bakış açıları değişir.

Bu toksiklik resmen bulaşıcı bir şey, çok normal arkadaşlarım vardı Online oyun oynaya oynaya toksikleştiler, muhtemelen yeni başlayan normal insanlarda onları göre göre toksikleşti. Böyle böyle tüm ülke toksikleşiyor, 2 oyun giren adam sürekli küfür yiye yiye en ufak şeyde zaten şimdi küfüre başlayacaklar en iyisi ben edeyim kafasında.

Geri
Yukarı