TürkNet düşük upload hızı sorunu

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Bugün heyecanla TürkNet'e geçiş yaptık. Bize verilen Kullanıcı adı ve Şifreyi modeme girdik. Önceden indirme hızım 6 Mbps iken şimdi 9.46 Mbps olarak arttırılsa da, indirme hızı kadar yükleme hızına da ciddi ihtiyaç duyuyorum fakat yükleme hızında hala bir ilerleme yok. Modemime girdiğim zaman, benim evimdeki santralin 1.1 Mbps upload hızını desteklediğini görüyorum. TürkNet'te WAE altyapısında olsak bile yani TürkNet'in kendi altyapısı dahilinde olmasak bile, yine de bizim hattımızın maksimum desteklediği hızlar ne kadarsa, sınırların son noktasına kadar bu hızları vereceklerini söylemişlerdi. Ancak upload için hala bir ilerleme yok. Zaten yeni geçtik, biraz sabretsem upload 1.1 Mbps olur mu? Modemime her girdiğimde upload 1.1 Mbps olarak görünmekte buraya erişilen ama upload hızı 0.7 Mbps'ye limitli görünüyor bizde.

Almam gereken hız değerleri: "Attainable Net Data Rate: Upload 1.153 Mbps Download 11.952 Mbps"

TürkNet'in bana sağladığı hızlar: "Actual Net Data Rate: Upload 0.797 Mbps Download 11.071 Mbps"

TürkNet (WAE) üzerinden aldığım Speedtest hız sonuçlarım: Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

Bu arada ara sıra ping'im 250'lere kadar çıkıyor maleesef dengesizlik var ve bu hoş değil.

Adsız.png

Bu arada TürkNet'e geçiş yaparken, Türk Telekom'dan bize gelen şaşırtıcı mesaj.

1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam da o maksimum değer nasıl ben 16 mbit abone olup 10.50 mbit alıyorsam oda onun gibi bir şey. Kabloların kalitesi, santrale olan uzaklık gibi hızı etkileyen birçok etken var.
----
Gönderme Sınırı
12 Mbit/s indirme hızına karşın, asimetrik yapısı sebebiyle, gönderme hızı genellikle 1 Mbit/s ile sınırlıdır.Dolsyısıyla bugünün teknolojisiyle 8 Mbit/s hatlarla bile sadece 1 Mbit giden bağlantı hızı sağlanması standardın özünden gelen bir şey. Hatta ADSL2+ standardı bile birçok modülasyonda kullanıcılara 1 Mbit/s hızından fazla bağlantı imkanı vermiyor.
---
Buda benim speed test sonucum.
Screenshot_15.png

Tamam da o maksimum değer nasıl ben 16 mbit abone olup 10.50 mbit alıyorsam oda onun gibi bir şey. Kabloların kalitesi, santrale olan uzaklık gibi hızı etkileyen birçok etken var.
----
Gönderme Sınırı
12 Mbit/s indirme hızına karşın, asimetrik yapısı sebebiyle, gönderme hızı genellikle 1 Mbit/s ile sınırlıdır.Dolsyısıyla bugünün teknolojisiyle 8 Mbit/s hatlarla bile sadece 1 Mbit giden bağlantı hızı sağlanması standardın özünden gelen bir şey. Hatta ADSL2+ standardı bile birçok modülasyonda kullanıcılara 1 Mbit/s hızından fazla bağlantı imkanı vermiyor.
---
Buda benim speed test sonucum.
Eki Görüntüle 305031
TürkNet'i ararsak o modemimdeki değerlerin en sınır noktasındaki hızları verirler mi? Eğer verirlerse 12 Mbps İndirme ve 1.1 Mbps Yükleme hızım olacak.

TürkNet'i ararsak o modemimdeki değerlerin en sınır noktasındaki hızları verirler mi? Eğer verirlerse 12 Mbps İndirme ve 1.1 Mbps Yükleme hızım olacak.

Hayır. Mesela bana 16 mbit hepsini verseler kopma yaşama ihtimalim olur. Bu değerler maksimum değerler, bu değerlere yaklaşmak istiyorsan kablolarını cat6 kablo ile değiştir. Binadaki kutuyu da yenilet. Yararı olucaktır.

Hayır. Mesela bana 16 mbit hepsini verseler kopma yaşama ihtimalim olur. Bu değerler maksimum değerler, bu değerlere yaklaşmak istiyorsan kablolarını cat6 kablo ile değiştir. Binadaki kutuyu da yenilet. Yararı olucaktır.
Parasal sıkıntılarımız var şu aralar ama ne kadar patlar maliyeti eğer biz böyle bir şeyi yaparsak?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı