TürkNet hız kısıtlaması mı yapıyor?

darkLord479

Kilopat
Merhaba,
Türk Telekom altyapısı üzerinden TürkNet'ten hizmet alıyorum.
Paket: 35 Mbps/6Mbps VDSL
Modem: TürkNet'e abone olurken aldığım Zyxel VMG8623-T50B modeli kullanıyorum.
Ankastre-Modem arasında 20m Reçper marka CAT6, Modem-PC arasında 3m Dark marka CAT6 var.
Altyapım 65 Mbps'a kadar destekliyor ve paketime tanımlı indirme/yükleme hızlarını da alabiliyorum aslında.

Sorun şu: Zaman zaman hız 1 Mbps'ın altı gibi komik değerleri veya 9 Mbps'ı geçmeyecek kadar düşüyor. Ve ben o testlerin ekran görüntülerini TürkNet Online İşlem Merkezine atmama rağmen "Sorun yok ve bizim yapabileceğimiz bir şey yok." diyorlar. Kabloda sorun olup olmadığını teyit etmek için hız düştüğü zaman yine Reçper marka 2m CAT6 kablo ile direkt olarak ankastreden test ettim(notebook'u da ethernet bağlantısı ile bağladım) ve değişen hiçbir şey olmadı. Sorun acaba modemden kaynaklı mı diye teyit etmek için ise Zyxel destek hattını aradım ve modemimde sorun olmadığını söylediler, ki gerçekten de DSL ışığı bir kere bile yeşil yanmayı kesmedi . Açıkçası TürkNet'in hız kısıtlaması dışında aklıma bir şey gelmiyor.

Ankastreden Testler

IMG_20210308_233516.jpg
ankastre speedtest 5.93mbps.png
ankastre ttnet 7.9mbps.png

ankastre nperf 12 mbps.png
ankastre fastcom 9.3mbps.png

snr vb
Screenshot_5.png

Hocam sizin yapacağınız hiçbir şey kalmamış zaten. Ben 5 senedir TurkNet kullanıyorum hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Altyapıyı Türk Telekom'dan alıyorlar. Sorun bundan da olabilir. Sokağınızdaki tanıdığınız kişilere hızlarını sorun. Eğer bir sıkıntı yok ise ankastrenin değişmesi gerekir.

Ortak altyapı kullanıyorsunuz. Doğal olarak hızınız da yoğunluğa göre düşüyor. Şunu da not olarak ekleyeyim. Yaklaşık 2-3 sene TürkNet kullandım, bir ara 2-3 hafta boyunca gece saat 12'ye kadar hızım 100 Mbitlik paket kullanmama rağmen 1 Mbit civarında geziyordu. 12'yi geçince birden 100'e geri fırlıyordu. Oyun falan oynayamıyorduk 80-90 pingle. Bilinçli yapılmasına rağmen biz bir sorun göremedik gibi şeyler yazıyorlardı. :D Artık adamları her gün darladığım için mi yoksa gerçekten her gün saat tam 12'de hızın düşmesi bir problem miydi, bilinmez ama bir yerden sonra düzeldi sorun.

Hocam sizin yapacağınız hiçbir şey kalmamış zaten. Ben 5 senedir TurkNet kullanıyorum hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Altyapıyı Türk Telekom'dan alıyorlar. Sorun bundan da olabilir. Sokağınızdaki tanıdığınız kişilere hızlarını sorun. Eğer bir sıkıntı yok ise ankastrenin değişmesi gerekir.
Bana daha önce "Türk Telekom inceleme yaptı ve sorun yok" dediler. Ben de ondan dolayı araştırmadım yani.
Ortak altyapı kullanıyorsunuz. Doğal olarak hızınızda yoğunluğa göre düşüyor.
Satürasyondan dolayı olduğunu sanmıyorum. Neden mi? Çünkü, örneğin hafta sonları insanlar evinde malum yasak ve tatilden dolayı evlerindeler fakat hafta sonu hızım düşmeyebiliyor da yani. Hafta içi mesela 11.00 veya 14.00 gibi saatlerde de hız düşüyor. Bu yüzden satürsayondan dolayı değil bence. Hadi diyelim satürasyondan dolayı hızım düşüyor, hız normalde 35 Mbps iken 0.30 Mbps gibi saçma sapan değerlere kadar da düşmez, mantıklı değil.

Biraz sert çıkın hocam Telekom'a. Sürekli rahatsız edin, öyle veya böyle değiştirirler. Maalesef ülkede bu işler böyle yürüyor.
Merhaba,
TürkNet'in iş emri ile TürkTelekom gerekli incelemeleri yapmış ve "ARIZA MÜŞTERİ ANKASTRE KABLOSU KAYNAKLIDIR" mesajını bırakmışlar. Tam olarak hangi kablodan bahsediyorlar bilginiz var mı? Ve nedense önceki sistem mesajında müşteri kaynaklı sorun yok yazıyor.

telekom sistem mesajı.jpg

Müşteri ankastre kablosunu Telekom takmıyor mu zaten? Ee sorun nasıl sizde oluyor, nasıl bir mantık bu? Paşa paşa değiştirmeleri gerekiyor sorun ne ise. Bir de kablolarınız neden doğalgaz borularının üstünden geçiyor? Normalde yasak bu durum.

Geri
Yukarı