Türknet VDSL Hız Sorunu

m.kaskit46

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler bugün beni türknet VDSL porta geçiş yaptılar ama internetimde hiçbir bir değişiklik olmadı düştü bile hızı, sizce hat değerlerim nasıl VDSL interneti kullanabilirmiyim? Sözde 35 MBPS indirme 4 MBPS yükleme gelecekti.Bunun için ne yapmalıyım bina içi tesisat yenilendi Huawei HG630a modem alındı.
Kablo bina içi panodan modeme kadar tek parça CAT6 çekilmiştir ek yoktur.
@Cleante

modem.jpg

Hayırlısı olsun. Hat değerlerin anormal durumda. Sen VDSL'e geçince tekrar modemi sıfırlayıp sıfırdan VDSL kurulum yaptın mı? Bu sorunların nedenleri iç tesisat, modem, ankastre ve porttur. Zaten bunlardan başka geriye pek bir şey kalmıyor.😀 Ama asıl genel sebepleri iç tesisat veya porttur. İç tesisatından eminsen, modeminden eminsen. Büyük ihtimalle bu port arızalı. Özellikle geçişten sonra bu değerlerin olması portta sıkıntı olma olasığı yüksek.

upload.jpg

Modemde ne gibi bir ayar yapmalıyım onuda anlamadım pek.

Bana gelen ilk mesaj şöyle;
VDSL'e geçiş işleminizi başlattık. Geçiş işleminiz santrale olan uzaklığınızın ve port durumunun uygun olması halinde 3 iş günü içerisinde tamamlanır. VDSL hizmetinden yararlanabilmek için modeminizin VDSL destekli olması gerekir. Başvurunuz tamamlandığında size tekrar bilgi vereceğim. İşleminiz tamamlandığında modeminizde VDSL kurulumu yaparak hizmetinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. İyi günler dilerim

Sonra gelen mesaj;
Vdsl hizmete geçiş işlemlerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirdim şuan (Z) 35 Mb e Kadar Limitsiz - Taahhütsüz - 64,99 TL paketimizden faydalanıyorsunuz.

Tabii ki daha önce ADSL kullandığın için VDSL geçişi olduktan sonra modemi resetleyip sıfırdan VDSL olarak kurulum yapmanız gerek. Siz bu dediğimi önce yapın sonra değişiklik olmazsa diğer sebeplere bakarız.

Kusura bakmayın ama VDSL nasıl kurulum yapmam gerekli Huawei HG630a modem var internette doğru düzgün bir bilgi bulamadım?

İyi günler bugün beni türknet VDSL porta geçiş yaptılar ama internetimde hiçbir bir değişiklik olmadı düştü bile hızı, sizce hat değerlerim nasıl VDSL interneti kullanabilirmiyim? Sözde 35 MBPS indirme 4 MBPS yükleme gelecekti.Bunun için ne yapmalıyım bina içi tesisat yenilendi Huawei HG630a modem alındı.
Kablo bina içi panodan modeme kadar tek parça CAT6 çekilmiştir ek yoktur.
@Cleante

Eki Görüntüle 385217

Olayın tesisat boyutunda çok bir şey olmaz yani o konulara çok atlamayın en başta...

Olayın sizden yana olan tarafı modemde VDSL kurulumu yapmanız. Modemi resetleyin, fabrika ayarlarına alın yani. TürkNet'in size verdiği kullanıcı adı ve şifreyi VDSL ayarlarının olduğu yere yazın.

Mesela Zyxel'de "MyISP_PTM_35" ayarı altından VDSL girişini yaparsınız. ATM olan Adsl hizmeti içindir.

Siz VDSL kısmını doldurup, VDSL için modem kurulumu yaptığınızda yine aynı hat değerlerinin orada o şekilde yazmaması lazım. Yok yine yazıyorsa ve siz internete çıkıyorsanız o zaman gerçekten VDSL'e geçmişsiniz ancak santralden hız sabitlemişler.

Bu da muhtemelen ADSL'den kaynaklı olabilir. 16Mbps'de kopuyordur, 12Mbps'e sabitlemişlerdir önceki kullanımınızda ve onu aynı bırakmışlarda siz ne yaparsanız yapın gelen sinyali onlar değiştirmedikçe düzelmez. Bu da olayın santral boyutu...

Resetleme ve VDSL kurulumu ardından hiç internete giremeyebilirsiniz de... Eğer öyle olursa VDSL geçişi olmamıştır, destek kaydı açın VDSL geçişi denildiği halde ADSL sinyali geldiğini belirtin, ilgilenirler.

İş hız sabitlemesiyse yani VDSL kurulumu sonrası internete erişiminiz olursa ve hız yine bu değerdeyse o zaman yine destek kaydı açın, internet arıza kısmından, gelen DSL hızının 12'de takılı kaldığını, daha yüksek bir sinyalin alınmadığını, VDSL hız limitlerinin size gelen DSL bağlantısında olmadığı söyleyin ve bunun düzeltilmesini talep edin.

Kusura bakmayın ama VDSL nasıl kurulum yapmam gerekli Huawei HG630a modem var internette doğru düzgün bir bilgi bulamadım?
Çok basit. Önce modeme kablolu olarak bağlan. Sonra modemi resetle. Modemi resetledikten sonra modem arayüzüne gir. İlk ekranda otomatik olarak DSL modunu bulur ama bulmazsa VDSL olarak elle seç. Kullanıcı adı ve şifreni gir, ileri tuşuna bas. Kablosuz ağ adı ve şifre belirle. Daha sonrasında ileri diyerek işlem tamamlanır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı