Türknet İnternet Kopması

Günde 3 4 defa olabiliyor. Modemi yeni aldım ama ISS kaynaklı olduğunu da düşünmüyorum nasıl anlayabilirim sorunun kaynağını

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de garip bir şekilde 10 15 saniye internet erişimim gidiyor, bu sürede internet ve DSL ışığım yanıyor. Sorun Türknet'ten mi bilmiyorum ama modemden olabilir sizin sorununuz da böyle mi yoksa ciddi kopmalar mı?
Ciddi değil. İnternet kopuyor en fazla 10 dakika içerisinde geliyor yeniden. Online oyunlarda 1 dakikanın bile önemi varken 10 dakika da oyun bitiyor :) Bu eylülde üniversiteye gideceğim. Evde oyun oynayan kişi kalmayacak. 50 Mbps hızdan da olmak istemiyorum. Çok alıştım her videoyu 720p ve üzeri izlemeye :) Sorun belki eski ev tesisatında olabilir diye cat5 ve cat6 kablo ile deneyeceğim. Sorun çözülürse buradan yazarım.

Bende 10 yıldan sonra Türknet'e geçenlerdenim. 3.faturamı ödedim. Şu ana kadar sorun yaşamadım. Hız ve kopma olarak.

Bölgesel altyapı veya yoğunluktan olabilir. Veya limitin üstüne çıkılmaya çalışılıyor olabilir.

TürkNet'te 4. fatura dönemine geçtikten sonra TTNet 24 aylık taahütlü dandino bir paket satmak için kendisi santralden manipüle ediyor. Bizzat yaşadım aynı durumu. Bir ara sürekli hızım 16'dan inatla 8'e, 6'ya sabitleniyordu. Sonradan işin altından TTNet işte hızınız şu (kendilerinin ayarladıklarını söylüyorlar), biz size şunu taahüt ediyoruz vs diyince olayın iç yüzü aydınlandı ve benim jeton düştü. MH'ye ayarı verince bir daha problem yaşamadım.

Tek çözüm yolu TTNet'in sizi aramasını beklemek...

Ben de 10 yıldan sonra Türknet'e geçenlerdenim. 3.faturamı ödedim. Şu ana kadar sorun yaşamadım. Hız ve kopma olarak.

Bölgesel altyapı veya yoğunluktan olabilir. Veya limitin üstüne çıkılmaya çalışılıyor olabilir.
Limit üstüne çıkılmaya çalışılıyor derken neyi kastediyorsunuz? Tam anlayamadım.

Limit üstüne çıkılmaya çalışılıyor derken neyi kastediyorsunuz? Tam anlayamadım.

Hattın desteklediğinden daha fazlası yani. Şöyleki altyapı sorguda 75Mbps çıkan pakete direk 75Mbps veriliyor ancak altyapı 73Mbps olduğu zaman tam verim alınamıyor. Bunu 65Mbps ye sınırlandırdıklarında daha verilmli oluyor. Paket yine değişmiyor AKK oranları 75'e göre hesaplanıyor ama hız sınırlı olarak 65Mbps geliyor.

Arkadaşımda yeterli performansı alamıyordu bu şekilde çözüldü. 75Mbps verdiklerinde 20Mbps alıyordu 65 e düşürdüklerinde (kaç verdikleri aklımda değil belki 60 veya 70 de olabilir) 50mbps civarına çıkmıştı hızı.

Kopma için geçerli olur mu bilemem ama denemekte fayda var.

Son durum: 2 gün önce modemi fabrika ayarına geri döndürdüm ve kurulumu yeniden yaptım. Kurulumdan sonra 2 gündür herhangi bir kopma yaşamadım. Büyük ihtimal modem arayüzünü çok kurcaladığımdan ayarları bozmuşum :) Tek sorun olarak CRC gözüküyor. 30 saatte downstream'de 100 gözükürken; 2GB'lık bir dosya indirdiğimde CRC downstream birden 600'e fırladı. Belki sorun değildir ama gözüme çarpan bir tek bu oldu.

Hattın desteklediğinden daha fazlası yani. Şöyleki altyapı sorguda 75Mbps çıkan pakete direk 75Mbps veriliyor ancak altyapı 73Mbps olduğu zaman tam verim alınamıyor. Bunu 65Mbps ye sınırlandırdıklarında daha verilmli oluyor. Paket yine değişmiyor AKK oranları 75'e göre hesaplanıyor ama hız sınırlı olarak 65Mbps geliyor.

Arkadaşımda yeterli performansı alamıyordu bu şekilde çözüldü. 75Mbps verdiklerinde 20Mbps alıyordu 65 e düşürdüklerinde (kaç verdikleri aklımda değil belki 60 veya 70 de olabilir) 50mbps civarına çıkmıştı hızı.

Kopma için geçerli olur mu bilemem ama denemekte fayda var.

Ping değerlerinde bir değişme oldu mu peki?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı