Türknet mağduriyeti

O sizin ücretiniz hocam. Yeni port açılması, port ücreti için TTe ödenmesi. Port açılış ücreti. Port ücretinin devlete vergisi gibi ödemeleri var. 12 ay taahüt verseniz faturanıza yansıtılıyor. Modem değişimi de yasal olarak zorunlu durumda. Modem vermeleri lazım. Hatta yeni yasaya göre Fiber internetlerde Modem satamıyorlar sadece kiralayabiliyorlar.
Kardeşim siz ne kadar saf (iyi niyetli) düşünceli insanlarsınız ya , bu yasalar genelde şirketlerin işine geldiği gibi yapılır. Mesela telefon hatlarından kesilen telsiz ücreti bilmem ne vergisi falan , bu tür vergilerin aslında kullanıcıya değil şirketin kendisine kesilmesi lazım. Kullanıcı müşteridir müşteri! Zaten sana aylık bir bedel veriyor. Verginin vergisini vermek gibi bir şey oluyor bu. Port açıyormuş da port işgal ediyormuşum , daha önceden portsuz mu giriyordum internete ben ? Tövbe estafurullah , ortada ücretini ödemem gereken bir emek mi var ? Matkapla duvar delerek mi açıyor portu hayırdır ?

Kardeşim siz ne kadar saf (iyi niyetli) düşünceli insanlarsınız ya , bu yasalar genelde şirketlerin işine geldiği gibi yapılır. Mesela telefon hatlarından kesilen telsiz ücreti bilmem ne vergisi falan , bu tür vergilerin aslında kullanıcıya değil şirketin kendisine kesilmesi lazım. Kullanıcı müşteridir müşteri! Zaten sana aylık bir bedel veriyor. Verginin vergisini vermek gibi bir şey oluyor bu. Port açıyormuş da port işgal ediyormuşum , daha önceden portsuz mu giriyordum internete ben ? Tövbe estafurullah , ortada ücretini ödemem gereken bir emek mi var ? Matkapla duvar delerek mi açıyor portu hayırdır ?
Hocam aynı şey telefon alırkende var? %20 ÖTV eklenir telefona o fiyattan %50 gümrük eklenir eklenmiş fiyattan %10 trt alınır alınmış fiyattan %1 kültür bakanlığı alınır eklenmiş ana fiyattan %18 kdv alınır. Verginin vergisi vardır ülkemizde zaten. Şöyle söyleyeyim onların ana fiyatı 50 lira. Ben sana 50 liraya ürün satıyorum. Sırf ürünü kullanacaksın diye devletimiz ek vergi kesiyor. Bunu ben senden alırım ki? Çünkü normalde 300 lira olan telsiz kullanım ücretini peşin öder Firma. Sana taksitle yansıtır

Hocam aynı şey telefon alırkende var? %20 ÖTV eklenir telefona o fiyattan %50 gümrük eklenir eklenmiş fiyattan %10 trt alınır alınmış fiyattan %1 kültür bakanlığı alınır eklenmiş ana fiyattan %18 kdv alınır. Verginin vergisi vardır ülkemizde zaten. Şöyle söyleyeyim onların ana fiyatı 50 lira. Ben sana 50 liraya ürün satıyorum. Sırf ürünü kullanacaksın diye devletimiz ek vergi kesiyor. Bunu ben senden alırım ki? Çünkü normalde 300 lira olan telsiz kullanım ücretini peşin öder Firma. Sana taksitle yansıtır
Tamam , işte ben de diyorum ki o vergilerin hepsinin özel şirkete kesilmesi lazım , kullanıcıya yansıtılmaması lazım. Devletin kendi şirketinde bu yaptırım olabilir çünkü o sonuçta devlettir tabi ki de vergi alacak. Lakin özel şirkete devlet vergi kesince onlarda bu vergiyi kullanıcıya yansıtıyor. Zaten tonla para kazanıyorlar bir de kendilerinin vermesi gereken vergiyi bana ödetiyorlar. Bu durumun yasamada tartışılması lazım. Kar topu misali her zaman kazanan taraf şirketler oluyor , kullanıcı her daim sömürülüyor. Devlet neden var ? Bu duruma engel olmak için var , denetlemek için var , memurun , işçinin hakkını korumak için var. Sen şirket olarak zaten zenginsin tonla para kazanıyorsun. Ben üç kuruş maaş alıyorum , vergi meselesinde her türlü beni kayıracak devlet şirketleri değil.

Tamam , işte ben de diyorum ki o vergilerin hepsinin özel şirkete kesilmesi lazım , kullanıcıya yansıtılmaması lazım. Devletin kendi şirketinde bu yaptırım olabilir çünkü o sonuçta devlettir tabi ki de vergi alacak. Lakin özel şirkete devlet vergi kesince onlarda bu vergiyi kullanıcıya yansıtıyor. Zaten tonla para kazanıyorlar bir de kendilerinin vermesi gereken vergiyi bana ödetiyorlar. Bu durumun yasamada tartışılması lazım. Kar topu misali her zaman kazanan taraf şirketler oluyor , kullanıcı her daim sömürülüyor. Devlet neden var ? Bu duruma engel olmak için var , denetlemek için var , memurun , işçinin hakkını korumak için var. Sen şirket olarak zaten zenginsin tonla para kazanıyorsun. Ben üç kuruş maaş alıyorum , vergi meselesinde her türlü beni kayıracak devlet şirketleri değil.
Hocam sizin dediğiniz yanlış. Zaten adamlara %20 gelir vergisi kesiliyor. Eğer dediğiniz vergiler şirkete kesilseydi zaten ana fiyatın içinden alınırdı. Bu vergiler size kesiliyor. Şey gibi düşünün faturada ürün ayrı kdv ayrı yazılır değil mi? Onun gibi. Bu vergiyi bizzat devlet sizin şahsınıza kesiyor. Şirkette sizden alıp ona iletiyor bu kadar.

Hocam sizin dediğiniz yanlış. Zaten adamlara %20 gelir vergisi kesiliyor. Eğer dediğiniz vergiler şirkete kesilseydi zaten ana fiyatın içinden alınırdı. Bu vergiler size kesiliyor. Şey gibi düşünün faturada ürün ayrı kdv ayrı yazılır değil mi? Onun gibi. Bu vergiyi bizzat devlet sizin şahsınıza kesiyor. Şirkette sizden alıp ona iletiyor bu kadar.
Biliyorum , benim de itirazım tam olarak buna zaten kardeşim. Devletin bu vergileri şirketlere kesmesi lazım. Parayı kazanan onlar biz değiliz... Sen bu sistemin başlangıcını tam olarak bilmiyorsun galiba bak ben sana anlatayım ; bu şirketler zamanında devlete gidip ağladıkları için kendilerinin ödemesi gereken verginin bir kısmı çeşitli uyduruk isimler altında halka ödetiliyor. Bu isimlere örnek saydık işte yukarıda ; telsiz kullanma bilmem ne ücreti , kurulum ücreti , port açma bilmem nesinden ötv sine kadar. Devlet bu vergileri şirketlere kesse şirketler sattıkları ürüne zam yapıyorlar yani yine etkilenmiyorlar , devlet bunu da engelleyip zam yaptırtmazsa bu kez de biz para kazanamıyoruz diye ağlıyorlar. Şirketi kapatırız , yatırımlarımızı durdururuz diye devleti tehdit ediyorlar. Halbuki yığınla para kazanıyorlar. Deniz suyu içmek gibi içtikçe daha da susuyorlar. Bazı şirketlerin kendi gelir-gider tablosunu kafasına göre yazıp çizerek vergiden kaçması da cabası. Adamlar ellerinden gelse hiç vergi vermeyecekler ! Bu sebeplerden ötürü yani şirketlerini kapatmasınlar yatırımlar devam etsin falan diye devlet sesini pek fazla çıkartamıyor bunlara. Kısacası hem şirketler hem de devletler ''ben parama bakarım'' zihniyetindeler. Ezilen hep halk kesimi oluyor. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Buna zamanında Rusya Devlet başkanı Putin karşı çıkıp kendi ülkesindeki büyük şirketlere bir çeki düzen vermişti. Ya adam olun ya da topunuzun şirketini elinden alıp devlet tekeline geçiririm demişti. Hepsi sus pus olup denileni yaptılar. Bazen işte böyle demir topuzu bunlara göstermek lazım geliyor ama gösterecek adam her zaman bulunmuyor. Demiri göstermek lazım oluyor evet çünkü bu büyük şirketler hukukun arkasına sığınmayı çok iyi biliyorlar. Ama işte böyle Rusya da ki Putin gibi hukukun üstünde olan bir adama denk gelirlerse sus pus oluyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı