TürkNet VDSL hat değerleri

pylac

Hectopat
Arkadaşlar selam 3 haftadır internetim yavaşlıyor. Oyunlarda arada birkaç saniyelik ping artışı oluyor. TürkNet'e yazdım fakat geri dönmediler. Hız testinde sorun görünmüyor, hat değerlerinden de pek anlamıyorum. Sizce hat değerlerimde bir sıkıntı var mı? Gerekirse modemi tekrar sıfırlayacağım ya da değiştireceğim.

net.PNG

Benim aldığım değerler burada. Hiç anlamıyorum ama belki kıyaslayabilirsin.

Dosya Ekleri

• E97D5E79-A22C-48F4-86E3-756C2A3202CF.png
    E97D5E79-A22C-48F4-86E3-756C2A3202CF.png
    150,2 KB · Görüntüleme: 88
Download tarafında SNR marjınız çok kötü. Ara ara bağlantı kopmaları yaşamanız olası. Fakat SNR anlık ping artışlarına pek neden olmaz, genellikle kopmaya sebep olur. ISS’nizden hızınızı azıcık düşürtmesini, yani SNR’nin 12 üstünde olacak şekilde hızınızın kısılmasını isteyin ondan sonra tekrar kontrol edin. Ayrıca arkaplanda hiçbir programın veri alıp göndermediğini kontrol edin.

Download tarafında SNR marjınız çok kötü. Ara ara bağlantı kopmaları yaşamanız olası. Fakat SNR anlık ping artışlarına pek neden olmaz, genellikle kopmaya sebep olur. ISS’nizden hızınızı azıcık düşürtmesini, yani SNR’nin 12 üstünde olacak şekilde hızınızın kısılmasını isteyin ondan sonra tekrar kontrol edin. Ayrıca arkaplanda hiçbir programın veri alıp göndermediğini kontrol edin.
Bu tamamen yanlış bir bakış açısı, SNR değeri kötü değil. Tüm firmalarda kabul edilen 6-8 arasıdır.

SNR 12 olursa hızı 12 Mbps azalır. Bu kabul edilemezdir. Zaten 42 Mbps geliyor neden 30 Mbps'e mahkum olsun ?

Bu tamamen yanlış bir bakış açısı, SNR değeri kötü değil. Tüm firmalarda kabul edilen 6-8 arasıdır.

SNR 12 olursa hızı 12 Mbps azalır. Bu kabul edilemezdir. Zaten 42 Mbps geliyor neden 30 Mbps'e mahkum olsun ?
Kendim 100 Mbps kullanmama rağmen ülkemizde şu an 30 Mbps bile iyi sayılır. Kimi yerlerde altyapı yok. Ayrıca kendimden de deneme yollarıyla gördüğüm için SNR değeri arkadaşın kötü. 10 derecenin altında kopmalar olur. Kullanmaya kullanırsın ama tam oyun ortasında bağlantı gider. Mahkum olmalık bir durum yok yani.

6-8 SNR iyi mi? Galiba hiç ADSL/VDSL kullanmadınız hocam? SNR değerim 9 olduğunda bile kopma yaşıyordum ben. 11’in üstündeyken hiçbir sorun yaşamadım. 6-8 kabul edilen olsa da hiç sağlıklı bir değer değil.

6-8 SNR iyi mi? Galiba hiç ADSL/VDSL kullanmadınız hocam? SNR değerim 9 olduğunda bile kopma yaşıyordum ben. 11’in üstündeyken hiçbir sorun yaşamadım. 6-8 kabul edilen olsa da hiç sağlıklı bir değer değil.

5 SNR ile santralden VDSL kullandığım dönemi hatırlıyorum (22Mbps +900m.), kopma yaşamıyordum. Ezbere teori oluyor biraz bu, santraldeki yoğunluk-devre durumu-donanım faktörleri de fark ediyor. Bu yüzden düşük SNR durumunda parantez içinde hep belirtirim, ve "olabilir" ifadesini kullanırım çünkü kesinlik söz konusu değil.

Yorumlarınız için teşekkürler. Turknet müşteri hizmetlerini biliyorsunuz pek ilgilenmiyorlar. Eğer çözüm bulamazsam ne kadar yapmak istemesem de 35'lik pakete düşürsem bi çözüm olur mu?

5 SNR ile santralden VDSL kullandığım dönemi hatırlıyorum (22Mbps +900m.), kopma yaşamıyordum. Ezbere teori oluyor biraz bu, santraldeki yoğunluk-devre durumu-donanım faktörleri de fark ediyor. Bu yüzden düşük SNR durumunda parantez içinde hep belirtirim, ve "olabilir" ifadesini kullanırım çünkü kesinlik söz konusu değil.
3-4 ev değiştim, biri dışında hepsinin altyapısı kötüydü. O kötü olanların hepsinde de düşük SNR değerlerinde kopuyordu. Ben kendi deneyimlerimden böyle söyledim, sizin dediğiniz de olası tabii. Yoğunluk bayağı etkiliyor altyapıyı.

11-12 yıl boyunca ADSL kullandım. Merak etmeyin. SNR değerim 6.4 olup kopma sorunu yaşamıyordum. TurkNet kullanıyorum.

Sizin kendi tecrübeleriniz olması gereken teknik şeyleri değiştirmiyor. TT'de kabul edilen SNR 8, TurkNet tarafında (YAPA) 6'dır.

Sağlıklı bir hat için değerler bunlar.

SNR 1 birim artınca hızınız 3 Mbps azalır. SNR birim azalınca hız 3 Mbps artar. Bundan ötürü sağlıklı hatta sorun teşkil etmeyecek değerler 8 ile 6 arasındadır.

Hat sağlıklı değilse sözüm yok ama SNR'ı yükseltmek geçici çözümdür. Hat sağlıklı olmadığı için ileride ulaşılabilir hız düşecek ve SNR tekrar 8 seviyelerine inecektir. DSLAM böyle işliyor.

Geri
Yukarı