Tulpar T7 V20.2 90 derece oluyor

• Konuyu başlatan hjm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B

hjm

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 2060
İşlemci
Intel(R) Core(TM) i7-10750H CPU @ 2.60GHz
Bir notebook kullanıcısı olarak aşırı ısınma problemine zaten aşinayım, sorun yaratmadığı sürece buna alışmam gerektiğini de biliyorum. Lakin son 1-2 haftadır, gerçekten çok ısınmaya başladı ve cihazın zarar görmesinden korkuyorum. Oyun oynamıyorken dahi CPU sıcaklığı anlık 90-95 dereceleri görüyor, düşüp düşüp tekrar yükseliyor (Core Temp uygulamasından takip ediyorum, özellikle Core 2 ve 3 ısınıyor). Oyun oynarken de ekran kartının sıcaklığı 90 dereceleri görüyor. Laptopun garantisi devam ettiği için garantiye vereceğim zaten, ancak şu an yurt dışında olduğum için bunu yapamıyorum. Kısa süreli de olsa bir çözüm arıyorum(soğutucu var, onun dışında). Bu arada CPU aşırı kullanımı gibi bir durum da yok, %20-30 civarı kullanılırken bu sıcaklıkları görüyorum. Güç seçeneklerini düzeltmeyi, işlemci performansını azaltmayı, sürekli Turbo Fan modunda kullanmayı, virüs taraması yapmayı denedim. Bunlar işe yaramadı.

• Cihaz modeli: Monster Tulpar T7 V20.2
  • İşletim sistemi: Microsoft Windows 10 Pro (64-bit)
  • BIOS: N.1.07

Ulaştığım sıcaklık değerleri ektedir. Bunlar oyunda olmayan, günlük kullanımda olan sıcaklık değerleri. Maksimum değerler de aynı şekilde. 95'ken yakalayamadım sadece.

Dosya Ekleri

• sıcıa.jpg
    sıcıa.jpg
    21,1 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleyen: Moderatör:
Benimki de isiniyor, bundan onceki de isiniyordu bu kadar. Normal olabilir mi acaba bu sicakliklar?
Ben 90 derece üstü sıcaklık derecelerinin hiçbir koşulda normal olmadığının kanaatindeyim fakat işin uzmanı da değilim. İşin garibi performans düşüşüne de sebep olmuyor o kadar.
@hjm
Bu değerler boşta mı?
Bilgisayar fan hızı ve kasa sıcaklığı nasıl?
Bir ihtimal bilgisayar sensörü bozulmuş olabilir.
Kasa sıcaklığı yüzünden bu ısınma problemini fark ettim zaten. Daha önce de pek tabii ısınıyordu ancak altında fan yokken, ya da çevresini kapalı bıraktığımda, ya da oyunu açık bıraktığımda vb. normal koşullarda bu kadar ısınıyordu. Şimdi günlük kullanımda oluyor. Fan hızı iyi durumda, bilgisayarın özelliği sayesinde ekstra olarak fan boost verebiliyorum ancak o da bir yere kadar etki ediyor. Bu değerlerde sadece Firefox açıktı sanırım.

Bir notebook kullanıcısı olarak aşırı ısınma problemine zaten aşinayım, sorun yaratmadığı sürece buna alışmam gerektiğini de biliyorum. Lakin son 1-2 haftadır, gerçekten çok ısınmaya başladı ve cihazın zarar görmesinden korkuyorum. Oyun oynamıyorken dahi CPU sıcaklığı anlık 90-95 dereceleri görüyor, düşüp düşüp tekrar yükseliyor (Core Temp uygulamasından takip ediyorum, özellikle Core 2 ve 3 ısınıyor). Oyun oynarken de ekran kartının sıcaklığı 90 dereceleri görüyor. Laptopun garantisi devam ettiği için garantiye vereceğim zaten, ancak şu an yurt dışında olduğum için bunu yapamıyorum. Kısa süreli de olsa bir çözüm arıyorum(soğutucu var, onun dışında). Bu arada CPU aşırı kullanımı gibi bir durum da yok, %20-30 civarı kullanılırken bu sıcaklıkları görüyorum. Güç seçeneklerini düzeltmeyi, işlemci performansını azaltmayı, sürekli Turbo Fan modunda kullanmayı, virüs taraması yapmayı denedim. Bunlar işe yaramadı.

• Cihaz modeli: Monster Tulpar T7 V20.2
  • İşletim sistemi: Microsoft Windows 10 Pro (64-bit)
  • BIOS: N.1.07

Ulaştığım sıcaklık değerleri ektedir. Bunlar oyunda olmayan, günlük kullanımda olan sıcaklık değerleri. Maksimum değerler de aynı şekilde. 95'ken yakalayamadım sadece.
Bende yanlışlıkla virüs bulaştırdım. Her şey kapalı halde fanlar tüm gücüyle çalışıyordu. İşlemci 88-90 derece yanıyor arkadaş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izledim ve uyguladım. Şuan boşta tekrar 40 derece. Belki denemek istersiniz diye attım.

Ben 90 derece üstü sıcaklık derecelerinin hiçbir koşulda normal olmadığının kanaatindeyim fakat işin uzmanı da değilim. İşin garibi performans düşüşüne de sebep olmuyor o kadar.

Kasa sıcaklığı yüzünden bu ısınma problemini fark ettim zaten. Daha önce de pek tabii ısınıyordu ancak altında fan yokken, ya da çevresini kapalı bıraktığımda, ya da oyunu açık bıraktığımda vb. normal koşullarda bu kadar ısınıyordu. Şimdi günlük kullanımda oluyor. Fan hızı iyi durumda, bilgisayarın özelliği sayesinde ekstra olarak fan Boost verebiliyorum ancak o da bir yere kadar etki ediyor. Bu değerlerde sadece Firefox açıktı sanırım.

Bence bu sicakliklar normal kardesim bak ben yillarca teknik servis olarak da calistim 17 yıldır da sadece laptop kullanıyorum. Laptoplarin %90'i bu sicakliklara ulasiyor zaten. Senin duusnmen gereken sicaklik yuzunden performans kaybi yasayip yasamadigin. Eger performans kaybi olmuyorsa servis sorun yok diyip geri gonderir zaten bosuna bilgisayarindan olma.

Bence bu sicakliklar normal kardesim bak ben yillarca teknik servis olarak da calistim 17 yıldır da sadece laptop kullanıyorum. Laptoplarin %90'i bu sicakliklara ulasiyor zaten. Senin duusnmen gereken sicaklik yuzunden performans kaybi yasayip yasamadigin. Eger performans kaybi olmuyorsa servis sorun yok diyip geri gonderir zaten bosuna bilgisayarindan olma.
Batarya sorunu da var ayrı olarak, zaten onun değişmesi gerekiyor. Servise mecbur yollayacağım yani, en azından macunlarını yenilerler bu ısı için de. Teşekkürler bilgi için.
Bende yanlışlıkla virüs bulaştırdım. Her şey kapalı halde fanlar tüm gücüyle çalışıyordu. İşlemci 88-90 derece yanıyor arkadaş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izledim ve uyguladım. Şuan boşta tekrar 40 derece. Belki denemek istersiniz diye attım.
Deneyeceğim ancak virüs tespit edemedi Defender hiçbir şekilde, teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı