Çözüldü Tulpar v19.3 BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Melikovicious

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Merhabalar;
Neredeyse her gün, her konuya "BIOS'un güncel mi?" Cevapları gelince, BIOS güncelleyeyim dedim. Fakat ilk defa yapacağım için bilenlerden yardım alayım, gözüm kapalı dalmayayım diye düşündüm. Aşağıya AIDA 64 ve msinfo32'den gerekli bilgileri bırakıyorum.

1.PNG

2.PNG

Çözüm
Senin koduna sahip kişiler ve GPU'ya sahip kişiler deneyebilir isterseler. Denemek isteyen:
Bunu uygulayıp altta verdiğimi indirip belleğin içine kopyalayın. ME içindekileri BIOS güncelledikten sonra kopyalayabilirsiniz.
BIOS'dan boot edip UEFI olan belleği seçip EFI komut penceresinde F.nsh yazıp enter'a basın.
İşlem düzgün tamamlanıp Windows açılırsa bootable işlemini tekrarlayıp sadece ME içindekileri belleğe kopyalayıp aynı komut penceresinde F.nsh komutunu girebilirler.
BIOS default edip Windows kullanabilirler.
BIOS sürüm: N.1.53
ME sürüm: 2.09.29
Hocam teknik servis ile yakın zamanda görüştüğümde en son BIOS sürümünün N.1.52 olduğunu söylediler. Garantiyi bozuyor mu BIOS'u kendimiz güncellersek?

Konu sahibi arkadaş muhtemelen aynı kasanın GTX 1660 Ti'lı olanını kullanıyor. BIOS dosyaları değişiyor mu bu durumda?

bios.png

Aynı modelin diğer marka olarak satıcılarına baktığımda da daha yeni bir sürüm göremedim hocam. Garantiyi bozmasından çekiniyorum. Açıkçası beceremeyip elimde bir tuğla kalmasından çekiniyorum diyebilirim.

Senin koduna sahip kişiler ve GPU'ya sahip kişiler deneyebilir isterseler. Denemek isteyen:
Bunu uygulayıp altta verdiğimi indirip belleğin içine kopyalayın. ME içindekileri BIOS güncelledikten sonra kopyalayabilirsiniz.
BIOS'dan boot edip UEFI olan belleği seçip EFI komut penceresinde F.nsh yazıp enter'a basın.
İşlem düzgün tamamlanıp Windows açılırsa bootable işlemini tekrarlayıp sadece ME içindekileri belleğe kopyalayıp aynı komut penceresinde F.nsh komutunu girebilirler.

Çözüm
Merhabalar bende aynı seri numarasına sahibim ama dediğiniz aşamaları pek anlamadım. Biraz daha açık bir şekilde anlatabilir misiniz?

BIOS'dan Boot edip UEFI olan belleği seçip EFI komut penceresinde F.nsh yazıp Enter'a basın.
İşlem düzgün tamamlanıp Windows açılırsa bootable işlemini tekrarlayıp sadece ME içindekileri belleğe kopyalayıp aynı komut penceresinde F. Nsh komutunu girebilirler.

Ekran kartım 1660 Ti bunu indirip uygulasam sıkıntı olur mu? Mailden cevap alamadım kaç gündür.

Ekran kartım 1660 Ti bunu indirip uygulasam sıkıntı olur mu? Mailden cevap alamadım kaç gündür.
V1sion'un verdiği gibi anakart marka model, istenen BIOS tablosunu paylaşırsa bulmak mümkün olabilir.
Merhabalar bende aynı seri numarasına sahibim ama dediğiniz aşamaları pek anlamadım. Biraz daha açık bir şekilde anlatabilir misiniz?
Konuda seri numarası verilmedi. Modelden bahsediyorsan aynısı olduğuna emin isen verdiğimi indirip BIOS'dan dediğim işlemleri yapacaksınız. Anlamadığınız yer neresi? Sadece 3 satır yazı var işlem olan hangisini anlamadın?

Acaba Monster Tulpar T7 v19.3 için olan BIOS Firmware dosyası bulundu mu?
Özellikler 1660 Ti ve i7 9750h olan versiyon.
TongFang GK7CP6S
1.04 ise sürüm günceli yok.
EC sürümün 1.12.69 değilse vereyim.

Oluşabilecek risklerden sorumlu değilim bilgisi olsun uygulayacak kişi.

Uygulama şekli yukarıda anlatıldığı gibidir.
Sadece bu verdiğim dosyaya göre uygulayacaksınız.
Üretici sitesinde ve dosyada 1.12.69 dese de klasör içinde 1.11.29 olarak gözükmektedir düşük sürüm de olabilir yüksek sürüm de. Yükleyecek kişi güncelleyince sürümün kaç olduğunu bildirsin.
EC sürümü BIOS'dan bağımsız olduğu için yedek alınabilecek bir durum değil. Üreticinizden kendi EC dosyanızı edinebiliyorsanız alın sonra bunu deneyin. Risk almak isteyen direkt deneyebilir.

Dosya geçicidir başkaları yanlış dosya yüklemesine karşın bu şekilde yaptım:

Yeni konular

Geri
Yukarı