Tunçmatik UPS Isınma Sorunu

Evet, bu aşırı sıcaklarda vantilatörsüz de kalmamak için PC fanı (en az 2 adet) satın almak gerekli, sevgili Parti Şapkası. Zaten bu testte aşırı sıcaklıkla kapandığı anlaşılırsa, en az 2 PC fanını harici 12 volt adaptörle harici çalıştırıp UPS'yi sürekli serin tutmak da gerekecektir. UPS net gücü olan 600 watt'a yakın yüklerin çekildiği ve hava da aşırı sıcak olduğu için kuvvetle muhtemel bundan dolayı olmuştur.

Elektrik kesintisi olduğu zamanlarda (yeraltına elektrik kablosu hattı döşendiğinden beri elektrik kesintisi sorunumuz oturduğumuz semtte kalmadı) 650 VA'lık tunçmatik marka UPS'yi araç aküsü (12 volt, 60 amper) ile sürekli masaüstü PC desteği için çalıştırırken ısınıp kapanmadan çalışması için 2 adet 120 mm' lik PC fanlarıyla soğutarak saatlerce çalıştırmıştım. UPS'yi kullanma gereği kalmadığında bu fanları araç ECU'suna soğutma amaçlı araç çakmaklığından elektrik aldığım jakla kontak anahtarı açıldığında dönecek şekliyle ECU'nun tam önüne monte ettim, daha sonra bu sayıyı 4 fana çıkardım, aşırı sıcak havalarda motor çekişi düşmesin diye böyle bir önlem düşündüm, aşırı sıcak havalarda kendi görüşüme göre oldukça da işe yarıyor, bu harici 4 adet fanlı ECU soğutması. Araç muayenesinde aracı muayene eden personelce şaşkınlıkla izlenen bir tadilat da olmuştu.

UPS 'lerin kendi içindeki akü şarj devresi, inverter, aküler, entegreler, vb. ile sadece ve sadece 15-20 dakikalık destekle PC'yi kapatıncaya kadar olan sürede kesintilerde çok aşırı ısınmadan çalışacak şekilde tasarlanmıştır, yani destek süresini sıcak hava şartlarında saatler boyunca uzatma durumu olduğunda fan takviyesiyle soğutmanın şart olduğuna deneme-yanılma yaparak, harici fanla soğutup deneyerek ulaşmıştım. Bu şekilde UPS dıştan hava deliklerine üfürülen cebri havayla yeterince soğutulduğunda 15-20 dak.'dan sonra PC kapanmadan kesintilerde uzun saatler destek verirken kapanmıyordu. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı