Tunçmatik UPS Isınma Sorunu

My Man!

Kilopat
Makaleler
11
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Dün yeni aldığım UPS'e bilgisayarıma taktım. Fişi çektim falan sıkıntısı yok, elektrik kesintisinde tutuyor sistemi ama biraz sıcak. UPS'i ikiye bölersek, arka tarafı yani fişleri taktığım yarısı oldukça sıcak ön tarafı ise ılık.
İçinde fan falan yok, masanın arkasında yerde duruyor. Kablolar var etrafında sadece ama UPS'in üst tarafındaki delikleri kapatan ya da sıkıştıran bir durum söz konusu değil.
Sıcak olması normal mi UPS'in? Alalı 1 gün oldu, iade etmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet normal zira içerisinde batarya mevcut. Sürekli aynı sıcaklık düzeyi olmaz, ara sıra ısınabilir

Merhaba. Tüm UPS'ler prize takılıp ON-OFF (açma-kapama) butonu kapalı olduğu halde yine ısınabilir. Çünkü UPS iç aküleri çok şarjsız ise, akü şarj ünitesinin devreye otomatik (iç röleyle girmesiyle) kesinitide (destekte) ve şarjda ortak kullanılan tek trafonun şarj sarım çıkışı> akü şarjı için redresörle olan akü şarjı esnasında, trafo, şarj devresi ve akü/aküler birlikte ısınacağı için UPS'nin sıcaklığı fişi prizden çekilmediği sürece oda sıcaklığında olamayacaktır. Elektrik kesintilerinde, akü>inverter devresi>trafo geçiş kademeleriyle UPS'den o anda çekilen güç oranında bu ısınma miktarı da paralel olarak daha fazla oranlarda artmış olur. Çok sıcak havalarda UPS'ler havalandırılma şartları, hava sirkülasyonu çok iyi olan yerlerde çalışabilmeli, kapalı, basık ve havalandırılması iyi olmayan bölüm veya kısımlarda çalışmamalıdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Aynı marka 1000VA olanı var bende. Son zamanlarda hava sıcak diye tahmin ediyorum, kapanma sorunu var. Birden elektrik vermeyi kesiyor. Programına baktığımda birkaç saniyelik disconnect ve reconnect kayıtları oluşmuş. Önceleri bilgisayarla alakalı olduğunu sanıyordum ama UPS'nin kapandığını program sayesinde öğrenmiş oldum. Sıcaktan mı yoksa arızası mı var bilemiyorum. Yaşadığım ilçede teknik servisi yok. Bize yakın başka bir ilçede var ama virüs yüzünden otobüs yolculuğu yapmaya da çekiniyorum. Bu sorun yüzünden oyun oynayamaz oldum çünkü oyun sırasında daha fazla güç çektiği için fazla ısınmadan dolayı kapandığını düşünüyorum.

Merhaba. Şebeke elektriğinde yani bypass’lı olarak şebeke elektriğini kendi içinden düz olarak röleleriyle geçirirken (line-interaktif tip olarak düşündüğüm UPS'niz) kesiliyorsa, bypass röleleri iç kontaklarında, lehim bağlantılarında soğuk lehim, 220 volt AC'nin düz olarak iletildiği bu noktalarda iletim (geçme) sıkıntıları, vb. yüzünden bu sıkıntılar olabilir.

Şebeke kesikken, inverterle verien bu akü> inverter iç desteğinde çıkışında kesilme varsa, akülerin (2 adet) iç sıkıntıları (içten aşırı sulfatlanma, amper * saat kapasitesi kaybı) inverter devresindeki iç sıkıntılardan, röle kontaklarında veya bu rölelerin lehim bağlantılarında soğuk lehim sıkıntıları yüzünden muhtemelen olabilir. Bunu netleştirebilmek için 1kVA’lık UPS’sinizi en az 2 adet 120 mm’lik PC kasa fanıyla veya orta büyüklükteki vantilatörün UPS’ye gelen havasıyla soğuturken yine kesilme olup olmadığını gözleyin. Bu durumda kesilme olmuyorsa belirttiğiniz gibi aşırı bir ısınmadan, kesilme oluyorsa iç sıkıntılardan dolayıdır ve teknik servisine aküyü, inverteri, rölelerini, röle alt lehim bağlantılarını kontrol ettirmeniz de bu durumda şart olur.

Umarım ki aşırı ısınmayla oluşan bu ani güç değişikliğiyle (bu zor anlarda UPS akü kapasitesini, bu aküler düşük şarjlı gibi algılayarak sensör görevli entegresiyle kapatmış olabilir, aşırı sıcak havalarda kVA kapasitesine yakın çekilen yüklerle UPS normal desteği sırasında aşırı ısınmadan ani kapanabilir, bu doğrudur) bu sıkıntınız olmuştur. Kolayca düzelebilmesi dileğimle. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
veya orta büyüklükteki vantilatörün UPS’ye gelen havasıyla soğuturken yine kesilme olup olmadığını gözleyin.

Tam olarak aklımdan geçeni yazmışsın. Ben de odamdaki vantilatörü UPS'ye doğru çevirip soğutmayı denesem sorunum çözülür mü acaba diye düşünüyordum. Bu durumda ben sıcakta savunmasız kalacağım ama en azından denemiş olacağız. Yarın uygulayacağım ve sonucu yazarım.

Geri
Yukarı