Tunçmatik UPS çalışmıyor

kadirbulut10

Decapat
Makaleler
1
2. el aldım, 1000VA, prize taktim. Işık yanmıyor. 8 ay kullanılmış, yolda açık bırakmışlar ve aküsü 0'a inmiş. Eve geldi, prize taktım, tuşa bastım ama ışık mışık yanmadı. Sahibi ben bastığımda yanıyordu dedi. Aküsü bittiğinden mi acaba?

2. el aldım, 1000VA, prize taktim. Işık yanmıyor. 8 ay kullanılmış, yolda açık bırakmışlar ve aküsü 0'a inmiş. Eve geldi, prize taktım, tuşa bastım ama ışık mışık yanmadı. Sahibi ben bastığımda yanıyordu dedi. Aküsü bittiğinden mi acaba?
Almadan önce çalışıp çalışmadığını kontrol edip alsaydınız keske.

Akü tam bitikse çalışmaz. 1 saat kadar bekleyip deneyin.

Merhaba. Hocam, akü tam şarj olmadan ve prize takılmadan o şekliyle siz ON/OFF' a bastıysanız akü tam boş olduğundan UPS' niz çalışamaz ve ışığı hiç yanamaz. Prize takılı değilken LED ışığının yanması için dolu akü akımı da gereklidir. LED ışığının yanıp sönmesi (flash yapması) akü-inverterle o anda (bir destek için) çalıştığını gösterir. Işık çok sık yanıp sönerse akü şarjının bitmesinin çok yakın olduğunu, aralıklar çok uzunsa şarjının uzunca süre dayanacağını (desteğin uzun süre devam edeceğini) belirtir. Ancak akü şarjsız ise de prizle fişi takıldığında akünün şarj olabilmesi ve bu esnada da şarj lambasının (gösterge ışığı olarak) ON/OFF 'a basılı iken yanabilmesi lazımdı. Ancak bu mutlaka marka, model farkıyla ilgili olup şarj olurken yanmayabilir de, yener999 hocamın belirttiği gibi.

Bazen de ON/OFF butonunun yanındaki LED'de iç bağlantı sorunu olabiliyor, bu nedenle LED'i yanmamış olabilir. Akü 10 saat şarj olduktan sonra normal çalışıyorsa bu çok dert edilmemeli, ancak akünün bitme habercisi olarak sadece LED ışığı değil buzzer uyarısı da ona senkron (paralel) olduğundan, akünün bitmesine çok yakın olduğu o sesten de kolayca anlaşılabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bende de 1000VA modeli var, aldığım güne lanet olsun. Sıfır ürün ama 2. ayda bozuldu, götürdüm tamir ettiler, 1 ay kullandım yine bozuldu, üşendiğim için götüremedim, garantisinin bitmesine 2 ay kala götürdüm, 3 ay daha çalıştı yine bozuldu. Attım kenara duruyor öyle.

Geri
Yukarı