Çözüldü Turbo Boost kapatılmalı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Ekran kartı
RTX 4060
İşlemci
Amd Ryzen 7735HS
Arkadaşlar selamünaleyküm. Elimde ASUS TUF Gaming A15 AMD Ryzen 7735HS işlemcili laptop var. Normal bir oyun oynarken işlemci çok fazla ısınıyor. Turbo Boost kapatmak sıcaklığı düşürür mü acaba kapatmalı mıyım sizce bir zararı olur mu?

Çözüm
Aynı cihazı kullanıyorum. Hogwarts Legacy gibi bir oyunda Ultra ayarlar ile bu işlemi yaparak 75-80 dereceler arasında geziyor. En fazla 85 oluyor. Bir deneyin, belki sizde de işe yarar.

Ben kapattım mutluyum.

Aynı cihazı kullanıyorum. Hogwarts Legacy gibi bir oyunda Ultra ayarlar ile bu işlemi yaparak 75-80 dereceler arasında geziyor. En fazla 85 oluyor. Bir deneyin, belki sizde de işe yarar.

Çözüm

Buradaki işlemleri yaparsam bataryaya zarar verir mi acaba?

Buradaki işlemleri yaparsam bataryaya zarar verir mi acaba?
Bataryaya zarar verecek bir şey yok. Teknik olarak gösterdiğim yöntem işlemciyi kısıtlamak. Lakin Ryzen 7 serisinde güzel bir iş yapmış. O yüzden bu sınırlama GPU bazlı oyunlarda bir performans düşüşüne sebep olmuyor. Ama sıcaklık ciddi anlamda düşüyor. Siz de fotoğrafları inceleyerek görebilirsiniz.

Turbo Boost özelliği olan i5 8400 Kullanıyorum. Açıp kapatma denemesi yaptım BIOS'tan. Oyunlarda kapalı ve açık olması arasında dağlar kadar fark var.
Kapalıyken geç yükleme süreleri ve işlemci yüzdesi yüksek oluyor.

Adam işlemci Turbo Boost'tan bahsediyor sen GeForce Esprience veya Control panel diyorsun. Bir şey de bilginiz yoksa yorum yapmayın.

Ben Monster kullanıyorum Control panel de var.

Teşekkürler.

Bugün dediğiniz şekilde uyguladım ve çok işime yaradı. Normalde ortalama 75 derecede oynadığım oyunda sıcaklık artık 62 dereceyi geçmiyor. Yöntem işe yarıyor.

Son düzenleme:
Teşekkürler.

Bugün dediğiniz şekilde uyguladım ve çok işime yaradı. Normalde ortalama 75 derecede oynadığım oyunda sıcaklık artık 62 dereceyi geçmiyor. Yöntem işe yarıyor.
İşe yaramasına çok sevindim hocam. İyi oyunlar diliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı