Turboboost nasıl kapatılır?

mxfreq

Centipat
Merhaba laptopta turbobostu hangi yollarla kapatabilirim acaba? Açıp kapatmanın herhangi bir zararı olur mu?
Güç seçeneklerinden "en yüksek işlemci durumu" kısmında 100'den 99 yapınca işlemci hızı azalıyor bu şekilde denedim ama bazı yerlerde bunu yapmak yerine.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradaki şekilde yapmak daha iyi denilmiş. Herhangi bir fark yaratır mı?

Güç seçeneklerinde dengeli modda iken düşürdüm sıcaklık degerlerim 20 derece falan düştü ama FPS'de bayağı düştü. Yüksek performansta iken düşürünce sıcaklık pek etkilemedi.

Nasıl yapmalıyım? Fazla kurcalamak istemiyorum. İyi bilen birileri yol gösterebilir mi? :)

Anladığım kadarıyla işlemci GHz'ini düşürmeye çalışıyorsunuz pil seçeneklerinden dengeli veya güç tasarrufunu seçin.

Bazı laptoplarda turboboost BIOS'tan kapatılıyor ama program ile de kapatabilirsiniz ThrottleStop adlı programı yükleyip disable Turbo seçeneğini tiklerseniz turboboost kapanacaktır ve turboboostu kapatmanızı önermiyorum bilgisayarınız çok ısınıyorsa güç planından işlemci kullanımını azaltın.

Hocam sıcaklık değerleriniz nasıl? Çok yüksek değilse ellememek lazım diye düşünüyorum.

Hocam sıcaklıkla pek bir sorunum yok soğutması iyi laptopun ancak bu şekilde yapınca bayağı bir düştü oyun oynarken bile normalde 80'di bu şekilde 66-68 falan :D
daha çok fan sesi için yapmayı düşünüyorum.
Anladığım kadarıyla işlemci GHz'ini düşürmeye çalışıyorsunuz pil seçeneklerinden dengeli veya güç tasarrufunu seçin.

Yok bu ayarlardan bahsetmiyorum hocam.
Bazı laptoplarda turboboost BIOS'tan kapatılıyor ama program ile de kapatabilirsiniz ThrottleStop adlı programı yükleyip disable Turbo seçeneğini tiklerseniz turboboost kapanacaktır ve turboboostu kapatmanızı önermiyorum bilgisayarınız çok ısınıyorsa güç planından işlemci kullanımını azaltın.

Ne gibi zararları vardır hocam biliyor musunuz? Boot'u kapatıp Chrome, Zoom'da falan kullanmak istiyorum. Oyun oynarken normale getirip DGPU'yu açıyorum zaten.

Benim laptopta BIOS kısmında Turbo Boost kapatılabiliyor ısındığı için bende kapatıcam sanırsam sadece video izliyorum zaten.

Benim laptopta BIOS kısmında Turbo Boost kapatılabiliyor ısındığı için bende kapatıcam sanırsam sadece video izliyorum zaten.

BIOS kısmında nerede yazıyor hocam?
Aynen benim de öyle Boost'u kapatınca 47 derecelere düşüyor( normal kullanımda 55-60 civarında) fan sesi de çok azalıyor.
İşlemci güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunu %99 yaparsanız turbo boost kapanıyor.
Bunu yapmanın zararı var mıdır hocam ? (Oyun oynarken yüksek ayarlara alıp normal kullanımda bu şekilde %99 güç tasarrufu modunda kullansam )

BIOS kısmında nerede yazıyor hocam?
Aynen benim de öyle Boost'u kapatınca 47 derecelere düşüyor( normal kullanımda 55-60 civarında) fan sesi de çok azalıyor.

Bunu yapmanın zararı var mıdır hocam ? (Oyun oynarken yüksek ayarlara alıp normal kullanımda bu şekilde %99 güç tasarrufu modunda kullansam )
Hiç bir şey olmaz şu ana kadar kullandığım tüm laptoplarım öyleydi, bazen termal macun değiştirmeye üşenip onu 63e çekip termal macun değiştirmeden 4 ay beklemişliğim var.

Hiçbir şey olmaz şu ana kadar kullandığım tüm laptoplarım öyleydi, bazen termal macun değiştirmeye üşenip onu 63e çekip termal macun değiştirmeden 4 ay beklemişliğim var.

Undervolt yapmak mı mantıklı yoksa bu yöntem mi hocam?
Bir de bu ayarı hangi güç seçeneği modunda yaptınız.

Geri
Yukarı