Turkcell Superbox Hız Sorunu

lagoon

Hectopat
Öncelikle merhabalar herkese bu forumda ilk konumu açıyorum bir hatam olursa şimdiden özür dilerim.

3 ay önce alt yapı yetersizliği nedeniyle 279 TL'ye Superbox sınırsız paketi satın aldım ve hiç şüphem yoktu iyi olcağından. Çünkü aynı konumdan daha önce yine Turkcell'in 4.5G Vınn kullanıyordum inanılmaz mutluydum. 4.5G Vınn tarife değişikliğine gitmesi benim Superbox'u satın almama neden oldu.

Gelelim sorunuma; Superbox'ta 3 ay boyunca her gün ama her gün gündüzleri ve geceleri hiçbir problemim yok fakat akşam 19: 00 - 00: 00 arası inanılmaz hız düşümü yaşıyorum. Twitch'te ve YouTube'da 720p de dahi bir şey izleyemiyorum, hatta Twitch'te bazı zamanlar 480p de bile izleyemediğim oluyor.

Hız testi yaptığımda hiztesti.net sitesinden 3-5 Mbps download hızı alırken speedtest.net sitesinde 100+ Mbps download değerlerini alıyorum. İlginç olan kısım şu Twitch'te yayın izlerken hızım 3-5 Mbps'miş gibi yayınlar donarken aynı dakikada bir şey indirdiğimde hızım sanki 100+Mbps gibi hızlı bir şekilde indirme işlemini yapabiliyorum.

Not: Modem arayüzünden manuel olarak interneti 3G yaptığımda bu yukardaki hız tutarsızlıkları ortadan kalkıyor saat kaç olursa olsun 20+ Mbps download 5+ Mbps upload alıyorum. Her sitede yakın değerler çıkıyor. 4G'de inanılmaz uçuk farklar oluyor.

3 aydır Turkcell'i arıyorum 2 kez baz istasyonuna bakıldı 2 kez teknik ekip geldi ve hız sorunum çözülemedi bu sorunuma yardımcı olacak kişiye büyük duacı olurum :)

@Recep Baltaş Müsait olduğunuzda bilginiz varsa ilgilenirseniz çok memnun olurum

Son düzenleyen: Moderatör:
Hız testi sınırlarındaki anormal farklar, sitelerin ve exchange noktalarının bant genişliği limitinden dolayı oluyor. Bir de işin peering tarafı var.
3g ile 4.5g sinyalini taşıyan frekans bantları birbirinden farklı. Bu farklılık hem kapsama alanı hem de veri aktarımı gibi kritik değişimlere sebep verebiliyor. Baz istasyonunda hangi frekans bandı çok kullanılıyorsa o kanal yanıt verme ve veri taşıma kapasitesini doldurmaya başlıyor.
Dns adreslerini güncellemeyi dener misiniz?

Hız testi sınırlarındaki anormal farklar, sitelerin ve exchange noktalarının bant genişliği limitinden dolayı oluyor. Bir de işin peering tarafı var.
3g ile 4.5g sinyalini taşıyan frekans bantları birbirinden farklı. Bu farklılık hem kapsama alanı hem de veri aktarımı gibi kritik değişimlere sebep verebiliyor. Baz istasyonunda hangi frekans bandı çok kullanılıyorsa o kanal yanıt verme ve veri taşıma kapasitesini doldurmaya başlıyor.
Dns adreslerini güncellemeyi dener misiniz?

Bana önerebileceğiniz dns var mı peki siz bilgili birine benziyorsunuz :)

Yeni konular

Geri
Yukarı