TurkNet 100 Mbps internet

Binanın içindeki kutudan eve gelen kablo değil mi değiştirmem gereken.
Evet, elektrikçi yardımıyla hiç ek yaptırmadan değiştirmeniz çok faydalı olur. Ama yapabilirseniz binanın içindeki o kutuya kısa kabloyla modemi bağlayıp bakın, eğer ki oraya kadar 100 Mbps geliyorsa değiştirin. Çünkü bazen portlar sıkıntı olabiliyor.

Öncelikle konuyu okudum birçok yanlış bilgilendirme mevcut. Sırayla başlayacak olursak burada en önemli mevzu sizin TurkNet sitesinden yaptığınız altyapı sorgulaması. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da paketin adı özgür iletişim 100. Buradaki 100 Mbps anlamına gelir ama her bağlanan aboneye verilmesi taahhüt edilmez. 100 Mbps'e kadar ifadesini kullanmak daha doğru olur.

Altyapı sorguladınız diyelim ki altyapınızı 88 Mbps çıktı. TurkNet de size 90 Mbps tanımladı. Bu örneği neden veriyorum çünkü 2 hafta önce TurkNet'e geçiş sağladım. Hattınıza tanımlanan hız 90 Mbps'yi alamazsınız. Nedeni ise santralin bulunduğunuz bölgeye göre bir kapasitesi vardır bu daha çok bulunduğunuz mahallenin, sokağın veya caddenin nüfusuyla alakalı sizin ile birlikte saha dolabından ne kadar yük bindirdiğiniz, abonelik barındırdığınızla orantılıdır. Altyapı ölçümünüz bugün 88Mbps çıkabilir 2 aysonra abone sayısı arttıkça bu hız 83'e düşebilir.

Gelgelelim asıl mevzuya hattınızı kablolarını yenilemek siteden yaptığınız ölçümü etkilemez. Santralden sağlıklı bir şekilde internet almanızı etkiler. Ölçüm boş portun ve kabinin kapasitesine göre yapılır. Sizin hattınıza 62 Mbps tanımlanmış ve SNR margin değeriniz sınırda hatta altında bu hattınızda problemlere neden olabilir? Sizin bu aşamada yapmanız gereken TurkNet sitesinden altyapı sorgulatıp tarafımıza paylaşmak ardından buradaki uygun tavsiyelere göre yol almak olacaktır. Sizden ricam altyapı bilginiz bizimle paylaşın.

Öncelikle konuyu okudum birçok yanlış bilgilendirme mevcut. Sırayla başlayacak olursak burada en önemli mevzu sizin TurkNet sitesinden yaptığınız altyapı sorgulaması. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da paketin adı özgür iletişim 100. Buradaki 100 Mbps anlamına gelir ama her bağlanan aboneye verilmesi taahhüt edilmez. 100 Mbps'e kadar ifadesini kullanmak daha doğru olur.

Altyapı sorguladınız diyelim ki altyapınızı 88 Mbps çıktı. TurkNet de size 90 Mbps tanımladı. Bu örneği neden veriyorum çünkü 2 hafta önce TurkNet'e geçiş sağladım. Hattınıza tanımlanan hız 90 Mbps'yi alamazsınız. Nedeni ise santralin bulunduğunuz bölgeye göre bir kapasitesi vardır bu daha çok bulunduğunuz mahallenin, sokağın veya caddenin nüfusuyla alakalı sizin ile birlikte saha dolabından ne kadar yük bindirdiğiniz, abonelik barındırdığınızla orantılıdır. Altyapı ölçümünüz bugün 88Mbps çıkabilir 2 aysonra abone sayısı arttıkça bu hız 83'e düşebilir.

Gelgelelim asıl mevzuya hattınızı kablolarını yenilemek siteden yaptığınız ölçümü etkilemez. Santralden sağlıklı bir şekilde internet almanızı etkiler. Ölçüm boş portun ve kabinin kapasitesine göre yapılır. Sizin hattınıza 62 Mbps tanımlanmış ve SNR margin değeriniz sınırda hatta altında bu hattınızda problemlere neden olabilir? Sizin bu aşamada yapmanız gereken TurkNet sitesinden altyapı sorgulatıp tarafımıza paylaşmak ardından buradaki uygun tavsiyelere göre yol almak olacaktır. Sizden ricam altyapı bilginiz bizimle paylaşın.
Arkadaş zaten sorguladı, 30 küsür metre uzaklıkta. Bu uzaklıktan çok daha iyi değerler alması gerekiyor, tam 100 alamasa da. Türknet'te de aynı sonuç çıkacak kaldı ki kendileri söylemiş 100 Mbps destekliyor diye. Tabii ki yoğunluk fark edecek ama bu kadar fark etmesi için aşırı abone olması lazım. Kabloları yenilemek nasıl fark etmeyecek? Eski, ekli, oksitlenmiş kablo hıza, stabilizeye ve pinge etki eder.(Çoğu şeye etki ediyor, bunlar örnek.) Buradaki daha bilgili hocalar boşuna iç tesisat cat6 ile yenilenmeli demiyor. Büyük ihtimalle iç tesisat sorunu, zaten 2 saatte aldığı hatalar da bunu az da olsa kanıtlıyor. Tabii ihtimal dahilinde bağlı olduğu port sıkıntılı olabilir.

Yazdığımı tekrar okur musunuz?
"Gelgelelim asıl mevzuya hattınızı kablolarını yenilemek siteden yaptığınız ölçümü etkilemez." Bu ifade doğru evet, sanırım burada yanlış anladım. Ama bu ifadenin doğru olması iç tesisatın sıkıntılı olduğu gerçeğini değiştirmez. Bana göre bu altyapıda en az 80-90 Mbps alması gerekiyor.

Öncelikle konuyu okudum birçok yanlış bilgilendirme mevcut. Sırayla başlayacak olursak burada en önemli mevzu sizin TurkNet sitesinden yaptığınız altyapı sorgulaması. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da paketin adı özgür iletişim 100. buradaki 100 Mbps anlamına gelir ama her bağlanan aboneye verilmesi taahhüt edilmez. 100 Mbps'e kadar ifadesini kullanmak daha doğru olur.

Hocam öncelikle iyi akşamlar şu anda TurkNet'in sitesinde sıkıntı var galiba ama sözleşme kağıdından görüntü ekliyorum.
Öncelikle konuyu okudum birçok yanlış bilgilendirme mevcut. Sırayla başlayacak olursak burada en önemli mevzu sizin TurkNet sitesinden yaptığınız altyapı sorgulaması. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da paketin adı özgür iletişim 100. buradaki 100 Mbps anlamına gelir ama her bağlanan aboneye verilmesi taahhüt edilmez. 100 Mbps'e kadar ifadesini kullanmak daha doğru olur.

Benim burada aldığım hız zaten şu anda iyi sadece bazen ben Romanya ya da bakad sunucularına bağlanıyorum oradan dosya çekmem gerekiyor iş gereği onları daha hızlı alabilme derdindeyim bir de para vermişken altyapımın desteklediği hız değerini almak istiyorum.

Dosya Ekleri

• resim_2022-02-05_234316.png
    resim_2022-02-05_234316.png
    38,1 KB · Görüntüleme: 22

Geri
Yukarı