TurkNet arıza kaydı ve hat değerleri

ikalem

Decapat
Daha fazla  
Arıza kaydı teyit aşamasında teknik durum bilgileri.
Hat fiziksel durumu: Açık.
Hat yönetimsel durumu: Açık.
Nmshızprofil: 79872/8192/V.
Upload çıkış gücü: 9.5.
Download çıkış gücü: 14.4.
Upload kapasite hızı: 19573 kbps.
Download kapasite hızı: 47072 kbps.
Upload mevcut hızı: 8191 kbps.
Download mevcut hızı: 41527 kbps.
Upload noise margin: 24.4 dB.
Upload attenuation: 37.2 dB.
Download noise margin: 9.6 dB.
Downloadattenuation: 36.9 dB.

75Mbps özgür tarife tarife kullanıyordum. Zoom üzerinden canlı ders yaparken donma kopma yaşıyorum diye hız testi yaptım. Maalesef 38 ile 41 arasında kullanım saatine göre dowload verisi alıyordum. Bundan önce ama 75Mbps aşağıya hiç veri almadım.

Sorun kapasiteden kaynaklanıyor gibi geldi. Altyapı yetersiz ve TurkNet'in dolayısıyla altyapının sahibi olarak Türk Telekom'un da alt yapıya yatırım yapacağını düşünmüyorum.

Bir de açıklama yapıyor Türkiye de internet yavaş değil, "fakirler" ucuz internet alıyor diye siz daha vaat ettiğiniz hizmeti müşterinize verin öyle düşünelim daha hızlısını...

Madem onlar vaat edileni veremiyor biz neden hep vaat edilen ücreti ödüyoruz.

Yok mu içimizde avukat hakim gazeteci sosyal medya uzmanı?

Buna dur diyecek kimse yok mu? Almışlar ellerine sazı istedikleri çalıyorlar istedikleri at koşturuyorlar...

Not: Sözleşmede aynen şu şekilde yazıyor
"Hizmet kapsamında internet bağlantı hızı garanti edilmemekte, hattın uygunluğa ve abone lokasyonunun santrale olan uzaklığına bağlı olarak alınabilecek en yüksek hız tanımlanmaktadır."

Ne satın aldığımız bile belli değil. Kutundan ne çıkarsa, ha bir de sonra neye dönüşürse 75 kullanırken biden 20 de kullanabilirsin...

Hocam TurkNet, Kablonet gibi ISS'leri kullanacaksanız bölgenizde ki altyapının iyi durumda olması gerek. Yoksa sürekli kopmalar kesintiler yaşarsınız.

Binanın altında (-1 katta) fiber dolabı var oradan eve kadar bakır kablo ile geliyor. Kablolar 10 yıllık ve kabloların bulunduğu şafttan geliyor. Bana kalsa binadan önceki altyapı yetersiz ve mevcut durumu kaldırmıyor ve hızı bütün kullananlara pay ediyorlar.

Bulunduğum binadamin. 40 Mbps hız alacağım söylendi. 1.5 ay oldu hâlâ internet bağlantım yok. Beklemedeyim. TurkNet önermem. Üç evde de TurkNet bağlı, üçünde de kopmalar mevcut. Ve sadece 2 evimiz aynı konumda. Biri hariç diğer iki evin altyapıları yepyeni. Ki zaten bina yepyeni.

1611315119098.png

Türknet abone olanlar bilir. Türk Telekom ile aralarında müşteri ping pong topu gibi gider gelir ve sonuçta çözüm müsteri kaynaklıdır.
Bide anlayamadığım bişe var SNR değeri ne kadar olması gerekir?
Düşük mü yoksa yüksek olunca kopma olur ?
Download noise margin: 9.6 dB. bendeki bu değere mi bakacam?
Teşekkürler.

Eki Görüntüle 847826
TurkNet abone olanlar bilir. Türk Telekom ile aralarında müşteri ping pong topu gibi gider gelir ve sonuçta çözüm müsteri kaynaklıdır.
Bir de anlayamadığım bir şey var SNR değeri ne kadar olması gerekir?
Düşük mü yoksa yüksek olunca kopma olur?
Download noise margin: 9.6 dB. Bendeki bu değere mi bakacağım?
Teşekkürler.

Müşteri kaynaklı çünkü, hat zayıflamanı görmüyor musun?
T11 kabine bağlısın ve sadece binaya hizmet veren bu kabinin yetersiz olduğunu kanaatine varıyorsun. Tesisat probleminin suçlusu neden başkaları oluyor?

Kusura bakma ama konuda avukat mavukat ayaklanalım vs. diyorsun problem senden kaynaklı. Senin tavrına nasıl cevap verilebilir veya her sorun yaşayan çözümü insanları gereksiz gaza getirerek ararsa bunun sonu ne olur?

Hiç altyapısı olmayan insanlara nasıl çözüm bulacağız veya onlar nasıl hakkını arayacak? Molotof vs. atarak mı?

Öğretmensiniz, yetiştirdiğiniz bireylerde her şeye bodozlama atlarsa ülke olarak sorunlarımızı nasıl çözeceğiz?

T11 kabine bağlısın ve sadece binaya hizmet veren bu kabinin yetersiz olduğunu kanaatine varıyorsun. Tesisat probleminin suçlusu neden başkaları oluyor?

Kusura bakma ama konuda avukat mavukat ayaklanalım vs. diyorsun problem senden kaynaklı. Senin tavrına nasıl cevap verilebilir veya her sorun yaşayan çözümü insanları gereksiz gaza getirerek ararsa bunun sonu ne olur?

Hiç altyapısı olmayan insanlara nasıl çözüm bulacağız veya onlar nasıl hakkını arayacak? Molotof vs. atarak mı?

Öğretmensiniz, yetiştirdiğiniz bireylerde her şeye bodozlama atlarsa ülke olarak sorunlarımızı nasıl çözeceğiz?

Oncelikle ilginize teşekkür ederim. Yazdiklarimda samimi oldugumu belirtmek isterim. Ogretmen degilim çocuklarim Zoom'dan ders yapiyor sadece...
Basimdan gecen durum modem ve kablolar değişse debende ve ayni binadaki biraderde ayni sorunla karşılaştık. Onun için de sorun musteri kaynakli oldugunu soylediler ve ekip geldi ama sizden kaynakli degil kart bozuk deyip gittiler ve hala hiz dusujlugu aliyorlar. Basimdan gecen durum ve altyapimda herhangi bir degisiklik olmadan sorun yasamak bana baska şey dusunduruyor...

Oncelikle ilginize teşekkür ederim. Yazdiklarimda samimi oldugumu belirtmek isterim. Ogretmen degilim çocuklarim Zoom'dan ders yapiyor sadece...
Basimdan gecen durum modem ve kablolar değişse debende ve ayni binadaki biraderde ayni sorunla karşılaştık. Onun için de sorun musteri kaynakli oldugunu soylediler ve ekip geldi ama sizden kaynakli degil kart bozuk deyip gittiler ve hala hiz dusujlugu aliyorlar. Basimdan gecen durum ve altyapimda herhangi bir degisiklik olmadan sorun yasamak bana baska şey dusunduruyor...

Başınızdan geçen olayı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İnsanlar konuşarak, öğrenerek anlaşır. Bulunduğunuz durumun herhangi bir aksiyon alıp kendinizi yormanızı gerektiren bir olay olmadığını söyleyebilirim.

Ancak gelen ekibin verdiği cevap oldukça tezat, kart arızalı dolaptan hizmet verilebileceğini sanmıyorum. Sizin hattınızda görülen kayıp 500 metreye bedel.

Avukat mavukat ayaklanalım... Turknet aboneliğimin 3. ayına girmek üzereyim, hâlâ internet bağlantım yok. Daireme beşe yakın ekip geldi, göz atıp gitti. Mağdur olduğum bu durumda tüketici haklarına başvurmak yerine birkaç ay daha beklemeli miyim sizce?

Başınızdan geçen olayı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İnsanlar konuşarak, öğrenerek anlaşır. Bulunduğunuz durumun herhangi bir aksiyon alıp kendinizi yormanızı gerektiren bir olay olmadığını söyleyebilirim.

Ancak gelen ekibin verdiği cevap oldukça tezat, kart arızalı dolaptan hizmet verilebileceğini sanmıyorum. Sizin hattınızda görülen kayıp 500 metreye bedel.
Sikayetime istinaden cuma gune telefonla arandim. Durumu izah ettim. Musyeri temsilcisi size tavsiyem ekip gelsin sorunun sizden kaynakli olmadigini belgelesin oyle turk telekoma itiraz edelim dedim bugun yarin en gec pazartesi geleceklermis. Durum hakkinda bilgi paylasmaya devam edecegim. Ama aklima takilan tek sey durduk yere bozulabilecek ( kablolamada ariza olacagina ihtimal vermiyorum) olan tek makina modem eger o bozuk cikarsa hakketten ayip etmis olurum ama degilse....

Yeni konular

Geri
Yukarı