TurkNet GigaFiber 1000 Mbps Altyapı Geldi!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hızlar ve Fiyatlar

Eki Görüntüle 610352

Şu anda Türkiye’de evdeki kullanıcıya sunulan en yüksek hız olan 1000MBPS (FTTH) fiber bağlantı ile ilgili süreç ve tecrübemi paylaşıyorum.
Bir süre önce evimizin olduğu sokağa Turk.net fiber geldi. Duvarlardaki şu stencil ve broşürlerle bundan haberdar oldum.

Eki Görüntüle 610351

Modem olarak ZyXEL VMG8623-T50B verildi. Eğer elinizde daha iyi bir router ya da firewall varsa, verilen modemi Bridge Mode'a alıp elinizdekini de kullanabilirsiniz. Bu router/modemin güzelliği hem VDSL hem de fiber bağlantılarda ortak olarak kullanılabilmesi. Ayrıca üzerindeki portların hepsinin gigabit ethernet portu olması.
Modemle ilgili izlenimlerimi bilahare anlatırım ama şimdilik modemden gayet memnunum.
Modem UCRETSIZ verildi (abonelik sonunda geri vermek şartı ile)
İnsan her şey saatler sürecek zannediyor ama islerin tamamı 45 dakika surdu.
Bu arada kullanıcı adı ve şifre olarak, aynı VDSL’de kullanılan kullanıcı adı şifre ile devam ediliyor.
Bu kurulum da birkaç dakikada bitti zaten.
Kurulum ekibindeki arkadaş, eski VDSL modemi kapatın dedi. Fiber bağlantı problemsiz sağlandıktan sonra yapılan hız testinde VDSL’deki gibi 75/8 sonuç aldım çünkü sistemde hala VDSL hız profilim aktifti. Güncellenmesinin kısa bir sure alacağını söyleyip gittiler.
Nitekim yarım saat içinde hizim 1000/150 oldu. VDSL’de iken 4-5 ms olan hız testi ping surem 1ms’e düştü.
Kablosuz 5GHz ağ üzerinden telefon ve bilgisayar ile yaptığım testlerde maksimum hız olarak 560 civarı görebiliyorum çünkü kablosuz cihazlarla modem zaten maksimum 866Mbps teorik hızla bağlanıyor. İki adım uzaklaşınca hızlar 560 civarına düşüyor.
Kablo ile yaptığım bazı test sonuçlarını paylaşıyorum.
Öğlen Turk.net hız testi

Eki Görüntüle 610350

Biz 10 Mbps'ye 75 TL veriyoruz.

Çok gereksiz ve pahalı. Buna 270 TL verenin aklından şüphe ederim. 1000 Mbps olunca elinize ne geçiyor?

Ve hem zaten milletin aldığı internet hızı seni niye bu kadar sinir ediyor? Adam isterse 10 Gbps alır bu seni alakadar etmez. 1000 Mbps almış kullansın ne güzel.

O zaman sizi alt tarafta bulunan pakete alalım.
Eki Görüntüle 610965
Onu alacak kadar salak değilim. Günümüz için 25 MBPS ve 100 MBPS arası internet çok çok yeterli. Mesela ben 50 TL’ye 25 MBPS internet kullanıyorum. Bu arada cidden Türk Telekom’a kazıklanan var mı başka firmalar dururken?

Onu alacak kadar salak değilim. Günümüz için 25 Mbps ve 100 Mbps arası internet çok çok yeterli. Mesela ben 50 TL’ye 25 Mbps internet kullanıyorum. Bu arada cidden Türk Telekom’a kazıklanan var mı başka firmalar dururken?

İnşallah şaka yapıyorsundur :D. 25 Mbps yeterli mi ben 33 Mbps kullanıyom çöpe atmaya hazırım.

Ve hem zaten milletin aldığı internet hızı seni niye bu kadar sinir ediyor? Adam isterse 10 Gbps alır bu seni alakadar etmez. 1000 Mbps almış kullansın ne güzel.
İsraf demeye çalışıyorum. Bu arada cidden gereksiz ya, 1000 MBPS download, 140 MBPS upload ile ne yapacaksın? 4K yayın mı açacaksın? Terrabyte’larca indirme mi yapacaksın?
Hangi firma veriyor bu hızı bu paraya?
Kablonet. Hem de sınırsız.
İnşallah şaka yapıyorsundur :D. 25 Mbps yeterli mi ben 33 Mbps kullanıyom çöpe atmaya hazırım.
Nerede yetersiz kalıyor? İnternette 1 saniye bile beklemeden dolaşabilir, 20 GB oyunu 30 dakikada indirebilirsiniz.
Biz 10 Mbps'ye 75 TL veriyoruz.
Türk Telekom’a neden kazıklandığınızı cidden anlayamıyorum. Yazık değil mi paranıza? Aynı fiyata Kablonet ile 25 alıyorum.

İsraf demeye çalışıyorum. Bu arada cidden gereksiz ya, 1000 Mbps download, 140 Mbps upload ile ne yapacaksın? 4K yayın mı açacaksın? Terrabyte’larca indirme mi yapacaksın?

Kardeşim alan alır almak istemeyen almaz bu kadar basit. 25-100 artık yetersiz bence. 10 Mbps yerine 100 Mbps-1000 Mbps'e kadar internet paketleri olmalı.

Teknoloji gelişiyor. Mantık olarak; Tofaş Doğanlar da ayağımızı yerden kesiyor. Daha iyisi ve uygun bir paket varken (Superonline Gigabit internetlerine göre) neden geçilmesin ki? @Tokiler

İsraf demeye çalışıyorum. Bu arada cidden gereksiz ya, 1000 MBPS download, 140 MBPS upload ile ne yapacaksın? 4K yayın mı açacaksın? Terrabyte’larca indirme mi yapacaksın?

Nerede yetersiz kalıyor? İnternette 1 saniye bile beklemeden dolaşabilir, 20 GB oyunu 30 dakikada indirebilirsiniz.

Ben yaklaışk 11 senedir 50 ve 100 mbps arası hızlarda internet kullandım. Hızım çok yeaa ne gerek var hiç demedim.

Arkadaşlarımla beraber Steam ya da Ps4'ten oyun alıp indirmeye başladığımızda , genelde 60 gb üstü oyunları 1-2 saat arası indirirken onlar geceden pc'yi açık bırakıp ertesi güne akşama bir sorun olmadıysa hazır oluyorlar.

Video izlerken istediğim gibi 4k videoyu açıp izliyorum , yeri geliyor 4k video indiriyorum.

Ne kadar hız o kadar zamandan tasarruftur.

Size 25 yeterli diye gereksiz ne gerek var demek saçma olmuş biraz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı