TurkNet kablolu hız ile kablosuz hız arasındaki devasa fark

mutluakkurt

Hectopat
Arkadaşlar TurkNet'in 100 megabitlik paketini kullanıyorum. Bilgisayarıma kablo bağladım kablolu bağlanıyorum ve hızım genelde 75 civarı. Ve çok küçük farklar oluyor her ölçtüğümde. Birinde 73.5 diğerinde 75 gibi.
Fakat telefon ve televizyonda kablosuz bağlantı kullanıyorum. Onlarda hız ölçtüğümde hem çok değişken hem de çok düşük hız ölçüyorum. Mesela telefonumla ölçüyorum bazen 20 çıkıyor bazen 38 bazen 25. En fazla 42 çıktı bugüne kadar. Smart TV'de hız ölçtüğümde ise 10-15 arası hız alıyorum.

Şimdi sorum şu: Kablolu ile kablosuz arasında hız farkı olmasını anlıyorum ve normal olduğunu biliyorum ama bu kadar fark sizce fazla değil mi? Ve kablosuz hız olarak eve gelen hızda %60-70'lik kayıp çok fazla değil mi? Tabi aşırı dalgalı ve farklı olması da var. Bir ölçümde 18, diğer ölçümde 40 biraz garip geldi. Ve tabi bu kadar yavaş olması. Bunun sebebi ve çözümü ne olabilir?
Şimdiden teşekkürler.

Hocam 100Mbit paketten 75Mbit hız alıyorsanız ya o paket 100Mbit değildir ya da altyapınız Max 75Mbit destekliyordur. Sonuç olarak 75Mbit internete 100Mbit parası verip kazıklanıyorsunuz şu an. Çünkü internetiniz gerçekten 100Mbit olsaydı kabloyla bağlanırken en fazla 97-98 Mbit civarına düşerdi.

Hocam 100Mbit paketten 75Mbit hız alıyorsanız ya o paket 100Mbit değildir ya da altyapınız Max 75Mbit destekliyordur. Sonuç olarak 75Mbit internete 100Mbit parası verip kazıklanıyorsunuz şu an. Çünkü internetiniz gerçekten 100Mbit olsaydı kabloyla bağlanırken en fazla 97-98 Mbit civarına düşerdi.

TurkNet kampanyası o ne kadar destekliyorsa o kadarını veriyor.

Turknet'te tek fiyat var. Ne kadar hız destekliyorsa o kadar veriyor. Kazıklanmalık bir durum yok. Yanlış bilgi vermeyin.

Wifi'nin 5GHz ağında da aynı hızları alabilirsiniz. Bilgisayarda 5GHz USB Wifi adaptör kullanıyorum. 100Mbps'lik pakette 115Mbps civarı hız geliyor.

Modem yalnızca 2.4 ghz destekliyorsa normal, verim alamazsınız. 5 ghz desteğine sahip bir router/access point edinmeniz gerekir. O zaman doğru mesafede kablosuz ile neredeyse kabloludan bile daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Anladığım kadarıyla -e kadar paketlerden birini kullanıyorsun. Altyapının desteklediğini kablolu bağlantı ile görüyorsun. Wifi sinyal kalitesini etkileyen bir sürü etken olabilir. Başta mesafe, kör noktalar, diğer elektronik cihazlar, vb. bunlar değilse eğer 2.4 ve 5Ghz bantlarına tek tek bağlanıp test edebilirsin. Yazan değerler hala senin için yeterli değilse modemi değiştirirsin.

Anladığım kadarıyla -e kadar paketlerden birini kullanıyorsun. Altyapının desteklediğini kablolu bağlantı ile görüyorsun. Wifi sinyal kalitesini etkileyen bir sürü etken olabilir. Başta mesafe, kör noktalar, diğer elektronik cihazlar, vb. bunlar değilse eğer 2.4 ve 5Ghz bantlarına tek tek bağlanıp test edebilirsin. Yazan değerler hala senin için yeterli değilse modemi değiştirirsin.
Modemim Huawei HG658. 2.4 mü 5 GHz mi olduğunu nasıl anlayabilirim? Ya da bu bir ayar mı? Ayarsa nasıl yapabilirim?
Wifi'nin 5GHz ağında da aynı hızları alabilirsiniz. Bilgisayarda 5GHz USB Wifi adaptör kullanıyorum. 100Mbps'lik pakette 115Mbps civarı hız geliyor.
Modemi 5 ghz ayara mı almam lazım yoksa modemin bunu desteklemesi mi lazım? Nerden anlayabilirim modemin bunu destekleyip desteklemediğini

Arkadaşlar ben daha önce eski bir modem kullanıyordum. 35 megabit paketim vardı ve 33 hız alıyordum. O modemin dediğiniz gibi 5 Ghz olduğunu falan sanmıyorum.

Bu arada paketim 100 megabite kadar ve altyapım 80 megabite kadar destekliyor. 75 megabit hız almam normal. Orada doğru ifade edememişim.

Modeme olan uzaklığım da 3-4 metre ve arada duvar yok. Uzaklıkla ilgili olamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı