Çözüldü TurkNet Türk Telekom Fiber Modemi Değiştirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Arkadaşlar merhaba, TT altyapısı ile fiber bugün bağlandı. Hiç araştırmadan doğrudan sizlere soracağım: Türk Telekom'un bana verdiği ZTE ZXHN H298A modemi hiç kullanmak istemiyorum. Bunu değiştirebilir miyim?

Yerine kullanmak istediğim modem:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: Cevaplarınıza yarın bakabileceğim.

Çözüm
Hocam yapmanız gerekenler aslında basit,
  • Verilen ISS modemin MAC adresini kullanmak istediğiniz Router'a kopyalama işlemini gerçekleştirmek
  • Türk.net tarafından tarafınıza verilen kullanıcı adı ve şifreyi Router'a girmek
Bundan sonrası artık fiber internetizin ve WiFi 6 canavarınızın keyfini kahvenizin pişmesini beklerken çıkartmak. Malum o canavarla kahve yapmaya gidene kadar her site anında yüklenir. :)

Ekleme:
Bu arada eğer isterseniz verdikleri modemin root hesabına bir iki uğraş ile sorunsuz erişebilirsiniz. Bu sayede olur da ISP kullanıcı adı ve şifrenizi Türk Telekom ağ üzerinden farklı çekmeye kalkarsa çektiği bilgileri kesin olarak öğeyi denetle yoluyla görüntüleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
TP-Link birçok ürününü kullandım. Modem, router ve Wi-Fi adaptörü olarak hep berbat deneyim verdi. Mesela örnek 5 GHz destekli router aldım geçen sene. Oda arasında olan duvar kalın değil. Evime gelen hız 35 Mbps civarıydı şu an fiber kullanıyorum. Yan odada 15 Mbps üstünü görmedim hiç. Ve test ettiğim telefon iPhone 7 ve iPhone 6s. Şu an ASUS RT-AX82u kullanıyorum yan odada stabil 100 Mbps alıyorum.
TP-Link'in AC yönlendiricisi (TL-WDR7400) var evimde. Açık alanda 500m'den sinyal alıp ekran görüntüsü yükleyebildim karşı tarafa 2.4GHz bandını kullanarak. Yayını yaptığı noktadan 2 tane 10cm kalınlığında perde beton geçerek aldığım sinyaldi hem de. 5GHz ağı ile yine 3 adet 10cm'lik perde beton arkasından stabil 30-35MBps olarak alıyorum. Ağ içi aktarım hızlarım ise 100MBps civarında oluyor o durumda.

Aynı evin diğer ucunda Xiaomi (Mi 4C) yönlendirici alıp bağladım, site bahçesinde bulunan çardağa yayın yapsın diye ama daha kurduğum köşede duvarın hemen arkasından doğru düzgün sinyal alamıyorum, bağlanan cihazlar internet yok diyerek daha uzaktaki TP-Link yönlendiricilere geçiyorlar daha stabiller diye. Sinyaller perde betondan geçemiyor. Aynı modeli bir arkadaşım alıp kullanıyor tuğla duvarlı evinde, gayet memnun şekilde kullanıyor.

Yine aynı evde TP-Link (TD-W8970) ADSL modemim 2.4GHz bandında 2 perde beton arkasına sorunsuz 20MBps civarı bağlantı hızıyla yayın yapıyor. Eski evimde bu modemle site içerisindeki başka bir bina arkasından sorunsuz sinyal alıp (20 metre ve en az 6 tuğla duvar arkası) internete (2-3Mbps bant genişliği ile) bağlanıyordum.

Babamın ofisinde tek cihazın bağlanacağı yer için aldığım kıytırık Mercusys'in (MW305R) (TP-Link'in yan markası) modeli bile 3(+1). kattan yola (yönlendiricinin bulunduğu konumdan test ettiğim yere 4 beton tavan delerek yaklaşık 15m'lik mesafeye) Whatsapp'dan sorunsuzca (Japon kalitesinde değil) görüntülü görüşme yapılabilecek hızda yayın yapabiliyor. (Acelem vardı o gün, Speedtest yapamadım.)

Bir arkadaşımda ZyXel modem vardı, normal 2 tuğla duvar sonrasında sinyal yok oluyordu. Bir aile dostuna Asus N16 kurulumu yapmıştım, aynı yapıdaki 2 perde beton duvar sonrası ağ bant genişliği (35Mbps'lik paketin 3-5MBps'i anca) çok zayıflıyordu. Standart olmayan bir ISS ile VDSL kurulum yapmak ise o dönemde tam bir işkenceydi.

Kısaca, her markanın iyi ve kötü deneyim sunan modelleri olabilir. Bu markayı kötülemek için yeterli değil. Asus yönlendiricilerin VDSL kurulumları sorunlu olmasına rağmen (başka bir tanıdık da daha yaşadım benzer sorunu, güncel firmware olmasına rağmen) öneririm çünkü marka desteği ve donanım desteği var.

Dipnot: Kurumsal kurulum yaptığım daha çokça yer var ama saymama gerek yok. Ev tipi cihazlar kurumsal alanlarda bile oldukça rahat iş görüyorlar.

Bende TP-Link Archer AX73 var, 100Mbps bağlantı hızında daha önce ZyXEL, ASUS, linksys, TP-Link gibi markaların orta-alt sınıf modelleri evin diğer ucunda 10, 20 anca verebiliyordu. Şu an evin her köşesinde 100'ü net görebiliyorum, hangi markanın hangi modelini aldığınla ilgili, TP-Link ASUS'dan çok daha uzun süredir bu işi yapıyor. Söylediğiniz gibi kalitesiz bir marka olmuş olsa çoktan batardı, biraz mantıklı olalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı