TurkNet'in kendi yurt içi çıkışı var mı?

Patrixcs

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Marsilya
TurkNet'in kendi yurt içi çıkışı var mıdır? Bir de yurt dışı çıkışı var mı? Ona göre geçip deneyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sitelerinden aldığım bilgiye göre.

yerel şebeke yoğunluğu, yurt dışı çıkış yoğunluğu, ana trafik dağıtım merkezlerinde olan yoğunluk, ping atılan web sitesi ya da sunucunun o anki yoğunluğu gibi birçok etken ping değerlerini etkiliyor. Bizim ping değerlerimiz kendi yurt dışı çıkışlarımızı kullandığımız şehirlerde yerleşik operatörden daha düşük iyi sonuçlar veriyor. Genel olarak TürkNet’te ping sorunu yok.

Kendine ait yurt dışı çıkışları var. Çünkü VAE sistemi dahi olsa veriniz TurkNet'e geçip oradan çıkış yapıyor. Belirli firmalar ile anlaşması olduğu için kalite bakımından fena sayılmaz. Özellikle Twitch ve Valve konusu gayet iyi.

Yurt içinde ise firmanın boyutuyla kıyaslanınca ciddi bir ağ var. Yabana atılamaz. Muhtemelen kurumsal taraftan gelirin büyük kısmı buraya gitmiş olmalı. YAPA altyapısı olan ilde oturuyorsanız orada yurt içi ağını kullanıyordur.

Bazı illerde ise SOL veya TT'den hat kiralayabiliyor.

VAE FTTH için satış olsa, denesem.

Kendine ait yurt dışı çıkışları var. Çünkü VAE sistemi dahi olsa veriniz TürkNet'e geçip oradan çıkış yapıyor. Belirli firmalar ile anlaşması olduğu için kalite bakımından fena sayılmaz. Özellikle Twitch ve Valve konusu gayet iyi.

Yurt içinde ise firmanın boyutuyla kıyaslanınca ciddi bir ağ var. Yabana atılamaz. Muhtemelen kurumsal taraftan gelirin büyük kısmı buraya gitmiş olmalı. Yapa altyapısı olan ilde oturuyorsanız orada yurt içi ağını kullanıyordur.

Bazı illerde ise sol veya TT'den hat kiralayabiliyor.

VAE ftth için satış olsa, denesem.

Baktığımda bursa yapa şehri gözüküyor fakat bende yapa yok :(. Türk Telekom Valve konusunda da ve Twitch konusunda da iyi. Twitch'te 45MS alıyorum. Valve'de 28MS alıyorum CS:GO Tab menüsünde.

YAPA, santral bazında işliyor.

En önemli kısım ise santral ile ev arası bakır olmalı. FTTC gibi belirli noktada fiber devreye girmemeli.

Saha dolabından evime bakır geliyor zaten. VDSL2 altyapım var az önce yapa santrellerini buldum. Bursa merkez diyor fakat nilüfer bursa merkez oluyor diye biliyorum.
Yapa, santral bazında işliyor.

En önemli kısım ise santral ile ev arası bakır olmalı. Fttc gibi belirli noktada fiber devreye girmemeli.

Benim bulunduğum şehirde yapa var yani ben TürkNet'in yurtiçi çıkışını kullanabilir miyim?

Son düzenleme:
Eve bakır gelmesi önemli değil. VDSL2'de santral ile saha dolabı arası fiber olduğu için YAPA kapsamına giremiyor. Bakır olmak zorunda. Fiber olmasına rağmen YAPA olabilir ama maliyetler çok yüksek olacağı için kimse niyetlenmiyor.

Trafik teslim noktasında veri TurkNet'e geçtiği için elbette kullanabilirsin.

Geri
Yukarı