Twitch vergi sistemi

Abonelik gelirleri veya bağış gelirleri fark etmez miktar gözetmeksizin eğer her ay düzenli bir gelir mevcutsa vergi ödemekle yükümlüsünüzdür. Ayrıca hesaba düzenli olarak her ay bir para geliyorsa bunu banka zaten vergi dairesine raporluyor. Sanmayınki ben parayı aldım çektim yedim kimsenin haberi olmaz vergi dairesi yasal olarak 5 yıl geriye dönük kayıtları inceleyebiliyor. Devlet bekler bekler 5. yılın sonunda sana bir zarf gönderip seni vergi dairesine çağırır 50 bin TL cezayı yiyince orada da benim vergimi xsolla firması ödüyor sanıyordum dersin ben burada sağdan soldan okuyup duyduklarımı yazmıyorum. Limited şirket sahibiyim ek olarak yayıncılık yapıyorum. Aynı zamanda Twitch partneriyim. Ayrıca mr-2 ve dufiwn arkadaşlar siz bu işi yapıyor musunuz yoksa kulaktan dolma sağdan soldan okuduklarınızı burayamı yazıyorsunuz. Çünkü yazdıklarınız çok komik ve bu konuyu okuyan insanlara yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz. Sizin bu yazdıklarınıza güvenen biri sizin yüzünüzden bir gün ceza yerse bu sorumluluğu üstlenecek misiniz?
Merhaba konuya yeni dahil oldum. Benzer konuda bende bir konu oluştumuştum. Yeni iştirak olma hakkını kazandım.Fakat açmadım. Yanlış birşey yapmamak adına ben şimdi kuralına veya kitabına uygun şekilde hangi yolları izlemem gerek sizce ? Araştırdıklarıma göre şirket kurmaktan vs bahsediliyor. 8 aydır yayınlarla uğraşıyorum 2300 aboneli Youtube kanalımda var fakat orda da vergi durumlarının aslını bilmediğimden para kazanmamı etkinleştirmedim.
Konu Linki : tıkla

Merhaba konuya yeni dahil oldum. Benzer konuda bende bir konu oluştumuştum. Yeni iştirak olma hakkını kazandım.Fakat açmadım. Yanlış birşey yapmamak adına ben şimdi kuralına veya kitabına uygun şekilde hangi yolları izlemem gerek sizce ? Araştırdıklarıma göre şirket kurmaktan vs bahsediliyor. 8 aydır yayınlarla uğraşıyorum 2300 aboneli Youtube kanalımda var fakat orda da vergi durumlarının aslını bilmediğimden para kazanmamı etkinleştirmedim.
Konu Linki : tıkla
Bende iştirak oldum ve açtım fakat ne gibi zararı var bilmiyorum zaten 5-6 izlendiğim için bir gelirim de yok o yüzden vergi ödeyeceğimi sanmıyorum. Ama şöyle bir haber okumuştu twitch yayıncılarından birisi (5-6bin izleyicili ) şirket vs. kurmayıp vergisini vermeyip 3-4 senedir yayın yapmış. Devlet tabi geliri fark edince vergisini almış. Ama tahminim 50-60 izlenen yayıncılar şirket vs. işlerine girmezler.

Bende iştirak oldum ve açtım fakat ne gibi zararı var bilmiyorum zaten 5-6 izlendiğim için bir gelirim de yok o yüzden vergi ödeyeceğimi sanmıyorum. Ama şöyle bir haber okumuştu twitch yayıncılarından birisi (5-6bin izleyicili ) şirket vs. kurmayıp vergisini vermeyip 3-4 senedir yayın yapmış. Devlet tabi geliri fark edince vergisini almış. Ama tahminim 50-60 izlenen yayıncılar şirket vs. işlerine girmezler.
Anladım hocam bende max 15 17 ye kadar çıkabildim. Hani korkmak değilde mide bulandırıcı geliyor bilmeden yapmak. Zaten 100 dolar oluncaya kadar birşey çekemiyormuşsun diye biliyorum. Şuan 100 dolar biriktirmek yeni yayıncılar için baya fazla gibi.
Her türlü platform ,kurum/kuruluşta yolsuzluk olurken Twitch'in sizi rahatsız etmesi ilginç.
Sende haklısın hocam rahatsız etmek değilde ben illaki bir belli kazanca kadar muaf olduğumuzu düşünüyorum ama bilmeden yapmak istemedim.

Merhaba arkadaşlar bilindiği üzere YouTube üzerinden para kazanıyorsanız. Şahıs şirketi açıp vergi ödüyorsunuz. Fakat piyasada vergi denetimi yapılmayan birçok canlı yayın platformları mevcut Twitch, dlive, Mixer gibi web tabanlı ve Instagram, Facebook, tiktok gibi mobil tabanlı uygulamalar var. Bu digital platformlar üzerinden azımsanmayacak kadar olan bir kitle vergisiz kazanç elde ediyor. Bu arada büyük yayıncılar ve tanınmış kişilere sözüm yok çünkü onlar zaten bu işi artık profesyonel olarak yaptıkları için vergi dahil tüm gereken her şeyi eksiksiz yerine getiriyorlar. Ayrıca bu platformlarda yayıncılar bynogame gibi siteler aracılığı ve altyapısını kullanarak bağış topluyorlar. Gerçek kişiler, kurumlar, dernek ve vakıfların, bir banka hesabı ilan ederek veya makbuz karşılığında para toplayabilmesi için muhakkak 2860 sayılı yardım toplama Kanunu'nun hükümlerine uygun hareket etmesi gerekir. Bu platformların bazılarını izleyip chat dahil oldum ve onlara vergi konusunda birkaç soru sordum. Bu işten kazanç elde edenlerin bana söyledikleri biz 100$ kazanıyorsak bu miktar hesabımıza yatarken vergileri dahil düşürülüyor ve hesabımıza o şekilde yatıyor gibi mantıksız cevaplar aldım. Aslında bu bir yere kadar doğru eğer bir digital platform üzerinden 100$ kazanıyorsanız. Bu ücret hesabınıza aktarılmadan önce digital platforma ait şirket ülkesine ait vergi sistemine göre vergi hesaplamalarını yapıp düştükten sonra kalan ücreti size gönderiyor. Buraya kadar şirket üstüne düşeni yapıyor. Fakat yayıncı internet üzerinden bir içerik üretip para kazanıyor. Bu gelirin Türkiye vergi sistemine göre vergilerinin düşülmesi gerekiyor sonuçta bir gelir elde ediliyor. Zaten yayıncıların anlattığı gibi bizim para hesabımıza yatarken vergileri kesiliyor gibi bir muhabbet olsaydı YouTube üzerindede bu geçerli olurdu. YouTube para ödemesi yaparken kendi ülkesine ait vergileri düştükten sonra paranızı ödüyor ve ayrıca YouTube kanal sahibi hesabına yatan para içinde Türkiye'deki vergi sistemine göre ücret hesaplanıp vergisini ödüyor. Sizin bu konu hakkında görüş ve önerileriniz nedir? Ben bu ülkede bir iş yeri açıp vergimi ödeyip para kazanıyorsam. Bu ülkede para kazanan herkes vergi ödemekle yükümlüdür. Cinsiyet yaş fark etmeksizin. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.
Ben senin sorununu anlamadım, 3 tl bağışa mı takıldınız yoksa 9 milyar tl vergi affına mı?

Merhaba arkadaşlar bilindiği üzere YouTube üzerinden para kazanıyorsanız. Şahıs şirketi açıp vergi ödüyorsunuz. Fakat piyasada vergi denetimi yapılmayan birçok canlı yayın platformları mevcut Twitch, dlive, Mixer gibi web tabanlı ve Instagram, Facebook, tiktok gibi mobil tabanlı uygulamalar var. Bu digital platformlar üzerinden azımsanmayacak kadar olan bir kitle vergisiz kazanç elde ediyor. Bu arada büyük yayıncılar ve tanınmış kişilere sözüm yok çünkü onlar zaten bu işi artık profesyonel olarak yaptıkları için vergi dahil tüm gereken her şeyi eksiksiz yerine getiriyorlar. Ayrıca bu platformlarda yayıncılar bynogame gibi siteler aracılığı ve altyapısını kullanarak bağış topluyorlar. Gerçek kişiler, kurumlar, dernek ve vakıfların, bir banka hesabı ilan ederek veya makbuz karşılığında para toplayabilmesi için muhakkak 2860 sayılı yardım toplama Kanunu'nun hükümlerine uygun hareket etmesi gerekir. Bu platformların bazılarını izleyip chat dahil oldum ve onlara vergi konusunda birkaç soru sordum. Bu işten kazanç elde edenlerin bana söyledikleri biz 100$ kazanıyorsak bu miktar hesabımıza yatarken vergileri dahil düşürülüyor ve hesabımıza o şekilde yatıyor gibi mantıksız cevaplar aldım. Aslında bu bir yere kadar doğru eğer bir digital platform üzerinden 100$ kazanıyorsanız. Bu ücret hesabınıza aktarılmadan önce digital platforma ait şirket ülkesine ait vergi sistemine göre vergi hesaplamalarını yapıp düştükten sonra kalan ücreti size gönderiyor. Buraya kadar şirket üstüne düşeni yapıyor. Fakat yayıncı internet üzerinden bir içerik üretip para kazanıyor. Bu gelirin Türkiye vergi sistemine göre vergilerinin düşülmesi gerekiyor sonuçta bir gelir elde ediliyor. Zaten yayıncıların anlattığı gibi bizim para hesabımıza yatarken vergileri kesiliyor gibi bir muhabbet olsaydı YouTube üzerindede bu geçerli olurdu. YouTube para ödemesi yaparken kendi ülkesine ait vergileri düştükten sonra paranızı ödüyor ve ayrıca YouTube kanal sahibi hesabına yatan para içinde Türkiye'deki vergi sistemine göre ücret hesaplanıp vergisini ödüyor. Sizin bu konu hakkında görüş ve önerileriniz nedir? Ben bu ülkede bir iş yeri açıp vergimi ödeyip para kazanıyorsam. Bu ülkede para kazanan herkes vergi ödemekle yükümlüdür. Cinsiyet yaş fark etmeksizin. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.
Kardeşim sen ne anlatıyorsun. Kendin de demişsin bu işi gerçekten yapıp yüksek miktarda para kazananlar şirket kurup vergisini ödüyor,mesela stratera bunun yüzünden 340 bin lira ceza yedi, izlenme sayısı küçük internet parasını çıkarmaya çalışan içerik üreticilerinden ne istiyorsunuz.Bu ülkede hayatımızda göremeyeceğimiz paraların vergisini kaçıran onlarca holding onlarca müteahhit var gelmiş küçük esnafa laf atıyorsun.Kınıyorum

Vergi konusunda en net bilgiyi siz vermişsiniz. Ben yeni yayıncı sayılırım ve gelir,donate,abone vs almadım henüz. İleride yayınlarda abone,donate,bit vs geldiğinde bu tutarları bankaya yatırılmasını istemesek, mesela 1000 dolar abone ücreti oldu diyelim, 3000 TL'de bağış bynogame üzerinde bekliyor diyelim, bu durumda ücreti çekmeden mükellef olmak gerekiyor mu?

Twitch kendi ülkesine ait vergileri düştükten sonra yayıncılara kalan parayı aktarıyor. Fakat buradan gelir elde eden yayıncı bu geliri beyan etmiyor ve vergi ödemiyor.

Bu durumu internet vergi dairesi ve cimer bildirmek lazım. Öyle bedava para kazanmak yok.

Kardesim buyur cimer orada ufak seyleri kovalamayın buyuk seyleri kovalayın...

Böyle saçma bir düşünce olabilir mi ya. Keşke biraz araştırsan Twitch kestiği yüzdeden vergiyi zaten ödüyor kalan bağış kısmı ise hesabına yatırılıyor hesabında düzenli ve kayda değer gelir gözüken herkes bunun karşılığını gösterip vergisin ödemek zorunda zaten cahillik zor ama sallamak daha zor oraya çıkıp yayın açsan keşke şu başlığı açana kadar da kabiliyetsizliğinle 3 kişi izlerken nasıl rezil oldugunu görsek hep beraber.

Geri
Yukarı