Twitch yayıncılarının çocuklardan para alması

Tartışılabilir bir konu elbette. Benim fikrime gelecek olursak; az gelişmiş, korsanla yetişmiş, etik konusunda geri kalmış insanlarda/toplumlarda olan bir anlayamama durumu bu. Keyif aldığı içeriği desteklemek, büyütmek veya sadece takdir etmek adına tasarlanmış bir sistem aslında Twitch'in bağış sistemi. Ama bizimki gibi toplumlarda anlaşılamayabiliyor işte. Bir neden-sonuç ilişkisi kuramama eksikliği de var. Neden emek veren insan karşılığını alma konusunda tasarrufta bulunmalı?

Tartışılabilir bir konu elbette. Benim fikrime gelecek olursak; az gelişmiş, korsanla yetişmiş, etik konusunda geri kalmış insanlarda/toplumlarda olan bir anlayamama durumu bu. Keyif aldığı içeriği desteklemek, büyütmek veya sadece takdir etmek adına tasarlanmış bir sistem aslında Twitch'in bağış sistemi. Ama bizimki gibi toplumlarda anlaşılamayabiliyor işte. Bir neden-sonuç ilişkisi kuramama eksikliği de var. Neden emek veren insan karşılığını alma konusunda tasarrufta bulunmalı?
Ya dostum bakış açınız çok yanlış bence, sizin dediğiniz gibi düşünsem "neden 1.000 tl gibi bağışlar atılıyor?" falan derdim yani, ben yanlış buluyorum bu olayı, benim düşüncem bu.

Ya dostum bakış açınız çok yanlış bence, sizin dediğiniz gibi düşünsem "neden 1.000 tl gibi bağışlar atılıyor?" falan derdim yani, ben yanlış buluyorum bu olayı, benim düşüncem bu.
Yanlışlığını destekleyebilecek bir etik tartışma, neden-sonuç ilişkisi, mantıklı bir argüman dahi kuramayıp böyle "yaa bence çok yanlış" diyince pek geçerli bir tartışma olmuyor haliyle. Bana da cahil insan özgüveni çok yanlış geliyor ama çaresi yok malum.

Ya 18 yaş altı insanlar neden bu kadar küçümseniyor anlamıyorum. Şimdi şöyle düşünün bu kişinin bağış atabilmesi için en az 13 yaşında olması gerekiyor (ininal veya papara kart vb. için yaş sınırı minimum 13). Yani 5-6 yaşında değil. 13 yaşında insanlar az çok kendi kararlarını alabilir. Bunu şöyle düşünebilirsin. Bu kişi Netflix aboneliği alsa da aynı tepkiyi mi verirsin? Veya bakkala gidip 3 tane Doritos almaktansa 1 tane Pringles alsa parasını çöpe attığını kim iddia edebilir? Neticede kendi parası ve kendi tercihleri. Çağa uyum sağlamak lazım. İnsanları yaşları küçük diye küçümsemeyin. Hele kendi çocuğunuzsa bunu hiç yapmayın. İleri de çocukta daha büyük sorunlara sebep olmaktan başka bir işe yaramaz.

Geri
Yukarı