Twitch yüksek kalitede yayın yapmak için gerekli sistem nedir?

Yer
Türkiye
Daha fazla  
Merhaba, yakın zamanda Twitch yayınlarına başlamayı düşünüyorum, 1080p kaliteli yayınlar yapmak istiyorum, biliyorum sistem kadar internetimde önemli, aşağıda belirttiğim sistem ile yüksek kalitede yayınlar, yapabilir miyim? Ve sistem olarak en düşük hangi parçalar olmalı?
İşlemci = AMD Ryzen 7 2700X.
Ekran kartı = ASUS RTX 2060 6 GB.
RAM = 16 GB.
Güç kaynağım = 550W.
Monitör = 23.8 144Hz.
Sistem böyle, biliyorum çok detaylı değil, kusura bakmayın.

Yayini ekran karti uzerinden NVENC codec ile verin, sorunsuz yaparsiniz. Internet hiziniza ve altyapiniza bagli geri kalan. 1080p yayin vermek icin en azindan 4000 - 4500 bitrate vermeniz lazim.

Yayın için bilgisayarın okey durumda fakat ciddi anlamda önemli olan internet altyapın. Altyapın olmadan maalesef çok fazla drop yaşarsın.

1655760501632.png

TurkNet üzerinden sorguladığımda, altyapım bu şekilde.

İnternet nasıl?
Sistem tamam.

Şu an çok iyi değil hocam yükselteceğim, nasıl olmalı, internet?

Eki Görüntüle 1426324

TurkNet üzerinden sorguladığımda, altyapım bu şekilde.

Şu an çok iyi değil hocam yükselteceğim, nasıl olmalı, internet?
NVENC iyi bir kodlayıcı olduğundan çok fazla bitrate vermeden iyi kalitede yayınlar yapabiliyorsunuz.
Min. 8Mbps upload lazım, ki fiber olduğundan 8Mbps üstü alma şansınız dahi var.
Netspeed veya TurkNet'ten 100'lük paket alabilirsiniz.

Tek bilgisayar sistemli yayın yapacaksan ve hızlı, akıcı oyunlar yayınlamayı planlıyorsan 1664x936p 60FPS yayın yapman daha iyi olacaktır. 1080p 60FPS'de pikselleşme gibi sorunlar yaşayabilirsin. Önerdiğin çözünürlükte 6000-6500 Bitrate verirsen pikselleşme gibi durumları minimuma düşürürsün. GPU isteyen oyunlarda OBS çıkış ayarlarından İleri Bakma'yı da kapatmak isteyebilirsin. Bence sunduğu kaliteden fazla performans istiyor. 8000mb sabit alamıyorsan 720p 60 FPS 4500 Bitrate'e düşürebilirsin yine daha akıcı olacaktır. Twitch Bandwith Testi indirip 1 dakikalık testler ile sunuculara ne kadar sabit bitrate verebileceğini test edebilirsin.

Tek bilgisayar sistemli yayın yapacaksan ve hızlı, akıcı oyunlar yayınlamayı planlıyorsan 1664x936p 60FPS yayın yapman daha iyi olacaktır. 1080p 60FPS'de pikselleşme gibi sorunlar yaşayabilirsin. Önerdiğin çözünürlükte 6000-6500 bitrate verirsen pikselleşme gibi durumları minimuma düşürürsün. GPU isteyen oyunlarda OBS çıkış ayarlarından ileri Bakma'yı da kapatmak isteyebilirsin. Bence sunduğu kaliteden fazla performans istiyor. 8000 MB sabit alamıyorsan 720p 60 FPS 4500 Bitrate'e düşürebilirsin yine daha akıcı olacaktır. Twitch bandwith testi indirip 1 dakikalık testler ile sunuculara ne kadar sabit bitrate verebileceğini test edebilir.

Evet hocam, tek bilgisayar üzerinden yayın yapıp, aynı sistem ile hem yayın hem de oyun oynayacağım.

Geri
Yukarı