Twitch'te açtığım yayına sık sık drop giriyor

k_carmZ

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Merhabalar. Twitch'te yayın açarken yayınıma 10-15 saniyede bir drop giriyor. Yayını GeForce Experience uygulaması aracılığıyla açıyorum. (alt+Z yaparak.) Yayın kalitesini 720p 60FPS olarak ayarlamıştım. Bitrate değerini 4 Mbps olarak verdim. Yayınını yaptığım oyunun adı Forza Horizon 4. oyun içi grafik ayarlarım yüksek olarak ayarlı. Bu mesajı yazarken yapmış olduğum internet hız testi sonucumu aşağıya bırakıyorum. Ayrıca internete erişimim Ethernet şeklinde. Sistem özelliklerim şöyle:

Dell 7577 laptop.

GTX 1050 Ti 4 GB ekran kartı.
i7 7700HQ 2.80 GHz (hızı bu değere sabitledim, işlemciye ThrottleStop aracılığıyla undervolt uygulaması yaptım.)
1 TB HDD, 128 GB SSD.
2x8 GB 2400 MHz RAM.

Bilgisayarımın içinin temizliği ve termal bakımı bir buçuk ay önce yapıldı. Aletin altında notebook soğutucu bulunuyor. Yayın esnasında ThrottleStop programına göre işlemci Max 91 derece görmüş.

Ne kadar işinize yarar bilmiyorum, aklıma gelen çoğu ayrıntıyı belirtmek istedim. Sorunumu çözmede yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• tek.png
    tek.png
    28,5 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleyen: Moderatör:
OBS kullanarak açmayı deneyebilir misiniz? Çünkü OBS yayın kalitesini sizin mevcut internetiniz ve sisteminize göre test ederek ayarlıyor. Yayın kalitesi seç bölümüne gelince görürsünüz zaten.

OBS kullanarak açmayı deneyebilir misiniz? Çünkü OBS yayın kalitesini sizin mevcut internetiniz ve sisteminize göre test ederek ayarlıyor. Yayın kalitesi seç bölümüne gelince görürsünüz zaten.

Öncelikle değerli yanıtınız için teşekkür ederim, önerdiğiniz yöntemi daha önce denemiştim. Üzücü bir şekilde, OBS ile söz konusu oyunun yayınını açmam maalesef olanaksız çünkü ironik bir şekilde, bu oyunun "Game Capture" engellemesi mevcut. OBS'yi "Oyun Yakalama" şeklinde ayarladığımda oyun kendini refleks olarak direkt kapatıyor. "Screen Capture" olarak ayarladığımda ise yayını açabiliyorum ancak o zaman da kalite berbat oluyor, 30 FPS'den bile düşük bir değerde gözüküyor yayın. Kısacası bu oyunun yayını için OBS kullanmam mümkün değil. Game Capture yasağını ne yaptıysam aşamadım. Oyunun Microsoft Store sürümünü kullanmaktayım.
Öncelikle değerli yanıtınız için teşekkür ederim, önerdiğiniz yöntemi daha önce denemiştim. Üzücü bir şekilde, OBS ile söz konusu oyunun yayınını açmam maalesef olanaksız çünkü ironik bir şekilde, bu oyunun "Game capture" engellemesi mevcut. OBS'yi "oyun yakalama" şeklinde ayarladığımda oyun kendini refleks olarak direkt kapatıyor. "screen capture" olarak ayarladığımda ise yayını açabiliyorum ancak o zaman da kalite berbat oluyor, 30 FPS'den bile düşük bir değerde gözüküyor yayın. Kısacası bu oyunun yayını için OBS kullanmam mümkün değil. Game capture yasağını ne yaptıysam aşamadım. Oyunun Microsoft Store sürümünü kullanmaktayım.

Konu günceldir arkadaşlar, sorundan hâlâ muzdarip durumdayım. Tahminimce Forza Horizon 4, ağır bir oyun olduğu için sistemim hem yayını hem de oyunu aynı anda kaldıramıyor. Yayın tekrarına baktığımda yaşanan dropların yanı sıra görüntüde pikselleşmeler de bulunmaktaydı. Daha düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunların yayınlarını açıp bir de öyle test edeceğim. Bakalım bu sefer de drop, pikselleşme tarzı sorunlar yaşayacak mıyım. Elde ettiğim sonuçlar ile buraya güncel durumu yazacağım.

Son düzenleme:
OBS ile denemeni öneririm. GeForce Experience odağı bu olmayan bir program.
bu oyunun "Game Capture" engellemesi mevcut.
Yanlışın var. Resmi forumda OBS'in Borderless ayarlarda desteklendiği yazılmış. Kaynak.
En optimal ayarı bulmak için yayın kapalı şekilde kaynak kullanımlarına bak. Muhtemelen GPU kullanımın CPU'dan az olacak. Bu da CPU ile yayın yapman gerektiği konusunda bize bilgi verecek. CPU yayınında preset dediğimiz ayar önemli. Fastest'tan, slowest'a doğru deneye deneye doğru preseti bulman gerek. Muhtemelen fastest veya faster kısımlarından doğru ayara ulaşmış olursun.

OBS ile denemeni öneririm. GeForce Experience odağı bu olmayan bir program.

Yanlışın var. Resmi forumda OBS'in borderless ayarlarda desteklendiği yazılmış. Kaynak.
En optimal ayarı bulmak için yayın kapalı şekilde kaynak kullanımlarına bak. Muhtemelen GPU kullanımın CPU'dan az olacak. Bu da CPU ile yayın yapman gerektiği konusunda bize bilgi verecek. CPU yayınında preset dediğimiz ayar önemli. Fastest'tan, Slowest'a doğru deneye deneye doğru preseti bulman gerek. Muhtemelen fastest veya faster kısımlarından doğru ayara ulaşmış olursun.

Öncelikle değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. OBS ayarlarımı ekte görüldüğü üzere ayarladım. Sorun şu ki, "oyun yakalama" olarak açtığımda OBS, Forza'yı algılamıyor. "Capture spesific window" seçeneğini açıp Forza'yı seçtiğimde ise oyun çöküyor. Window Capture yaptığımda ise oyun içinde ekranın etrafında sarı bir dikdörtgen oluyor ve bu sefer OBS, oyunu görüyor. Sizin belirttiğiniz "Borderless Ayarlar" tam olarak ne anlama geliyor, nasıl aktif ederim bilmiyorum. OBS'e biraz yeniyim de. Belirtmiş olduğunuz borderless ayarları nasıl aktif ederim?

Dosya Ekleri

• qwe.png
    qwe.png
    42,2 KB · Görüntüleme: 30
Oyun içi ayardır bu. Oyun içi video ayarlarına girin, tam ekran seçeneği yerine "tam ekran pencereli" seçeneğini seçin.
Peki bu Game Capture ile denediğimizde oyun çökmesini çözebilmemizin bir yolu var mı? Game Capture yapamadığımda öbür türlü çok kasıyor hem oyun hem de kaydettiğim video.
Peki bu Game Capture ile denediğimizde oyun çökmesini çözebilmemizin bir yolu var mı? Game Capture yapamadığımda öbür türlü çok kasıyor hem oyun hem de kaydettiğim video.
OBS'de "capture specific window" yapıp Forza'yı seçtiğim anda çöküyor oyun. Bu neden oluyor? :(

OBS'de "capture specific window" yapıp Forza'yı seçtiğim anda çöküyor oyun. Bu neden oluyor? :(
Oyun yakala kısmındaki ayarlarım şu şekilde:

Adsız.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı