Type-C to DP kablo görmüyor

''T6C

Hectopat
Laptopumda DP girişi mevcut olmadığından USB Type-C'den DisplayPort'a bağlanmak istiyorum.
2 tane C çıkışı var biri Thunderbolt için diğeri görüntü için bunun teyidini bu konuda almıştım. Bkz.

Sonuç olarak Type-C çıkışında DP ibaresi mevcut ve zaten broşürde de yazıyor buradan görüntü alınabildiği.

İşimi görür diye aldığım dönüştürücüyü monitor ve laptopa taktım, laptopta monitoru görmedi, görmemesi için hiçbir sebep yok gibi gözüküyor.
Ne yapmam gerek?

Sorunum çözüldü,linkte de belirttiğim elimde ki kablo usb 3.1 miş laptoba sadece usb 3.2 gen 2 kablo uygunmuş.

Son düzenleme:
Sorunum çözüldü, linkte de belirttiğim elimde ki kablo USB 3.1 miş laptopa sadece USB 3.2 gen 2 kablo uygunmuş.

Konunu yeni gördüm. Keşke etiketleseydin.

Ben bu durumu mantıklı bulmuyorum. USB genleri hakkında USB 3.0, 3.1, 3.2 ve 4.0 Arasındaki Fark Nedir? uzun bir makale var.

Bu 3.1 ile 3.2 gen aynı anlama geliyor aslında. Bant genişliği biraz farklı. Bu görüntü almayı önlememesi lazım.
Çünkü USB Gen 3.2 olarak Type-C kablosu var ama DP çıkışlısı yok. O zaman her monitöre uyum sağlanamaz. G-Sync açılamaz.
Kaçırdığım bir yer mi var?

Hocam bir çözüm buldunuz mu? Diğer konunuzu gördüm aynı bilgisayara sahibim ve aynı kabloyu aldım ama görüntü alamiyorum
Eğer ki çözdüysen hangi kabloyu aldın rica etsem bilgi verir misin?

Bir de @Saint Lucia hocam sizin bir bilginiz var mı?

Son düzenleme:
Hocam bir çözüm buldunuz mu? Diğer konunuzu gördüm aynı bilgisayara sahibim ve aynı kabloyu aldım ama görüntü alamiyorum
Eğer ki çözdüysen hangi kabloyu aldın rica etsem bilgi verir misin?

Bir de @Saint Lucia hocam sizin bir bilginiz var mı?

Ben hala USB 3.1 ve 3.2 konusuna katılmıyorum.
Gen farkı sadece bant genişliğini etkiliyor. Uçlar aynı olduğu halde görüntü nasıl gelmez? Type-C portunun girişi ve kablonun soketi aynıdır. Gen farkı bunu değiştirmez. Bununla ilgili araştırma ve makaleler var.
Bence porttan görüntü aktarımı yok. Ben öyle düşünüyorum ya da görüntü veren aygıt ile alakalı bir şey. Bir ayar ya da kilit olabilir.

Ben hala USB 3.1 ve 3.2 konusuna katılmıyorum.
Gen farkı sadece bant genişliğini etkiliyor. Uçlar aynı olduğu halde görüntü nasıl gelmez? Type-C portunun girişi ve kablonun soketi aynıdır. Gen farkı bunu değiştirmez. Bununla ilgili araştırma ve makaleler var.
Bence porttan görüntü aktarımı yok. Ben öyle düşünüyorum ya da görüntü veren aygıt ile alakalı bir şey. Bir ayar ya da kilit olabilir.

Hocam geri dönüşünüz için teşekkürler. Dün akşam görüntü geldi durduk yere ama kabloyu çıkarıp tekrar takınca bir daha gelmedi. ASUS desteğe mail de attım 48saat içerisinde cevap vereceklerini söylediler eğer ki yazılımsal bir çözüm varsa güzel yoksa kabloyu iade ederim duruma bağlı. Yabancı forumlara baktığımda bu sorunla karşılaşan insanlar genelde 13. Nesil Intel işlemci kullandıklarını söylüyorlar ama çözüm bulamadım

Hocam geri dönüşünüz için teşekkürler. Dün akşam görüntü geldi durduk yere ama kabloyu çıkarıp tekrar takınca bir daha gelmedi. ASUS desteğe mail de attım 48saat içerisinde cevap vereceklerini söylediler eğer ki yazılımsal bir çözüm varsa güzel yoksa kabloyu iade ederim duruma bağlı. Yabancı forumlara baktığımda bu sorunla karşılaşan insanlar genelde 13. Nesil Intel işlemci kullandıklarını söylüyorlar ama çözüm bulamadım

Kablo olamaz çünkü. Thunderbolt Intel tarafından geliştirildi. İllaki bir sebebi vardır. Port belli çünkü. Telefon şarj soketi ile aynı tipte. Dünya standartında Type-C hep aynı çünkü.
Şu tarz bir laptop elime geçse inceleyeceğim f 👍 akat buradan yüzeysel geçiyor konuşmalar.
ASUS'tan mail geldikten sonra bilgilendirirsin.

Hocam geri dönüşünüz için teşekkürler. Dün akşam görüntü geldi durduk yere ama kabloyu çıkarıp tekrar takınca bir daha gelmedi. ASUS desteğe mail de attım 48saat içerisinde cevap vereceklerini söylediler eğer ki yazılımsal bir çözüm varsa güzel yoksa kabloyu iade ederim duruma bağlı. Yabancı forumlara baktığımda bu sorunla karşılaşan insanlar genelde 13. nesil Intel işlemci kullandıklarını söylüyorlar ama çözüm bulamadım.

Hocam aynı sorun bende de var bir kere driverlar kurcalarken nasıl olduysa görüntü aldım. Ancak daha sonra olmadı bir daha. Seninde laptop büyük ihtimal ASUS ROG STRIX G16.

Hocam aynı sorun bende de var bir kere driverlar kurcalarken nasıl olduysa görüntü aldım. Ancak daha sonra olmadı bir daha. Seninde laptop büyük ihtimal ASUS ROG STRIX G16.
Evet hocam ama bendeki JV modeli 4060 olan sizdeki hangi modeli bilmiyorum ama hala yaşadığım sorunu çözemedim.
Asus ile iletişime geçtiğimde beni garantiye vermem için yönlendirdi ama güvenemiyorum başka sorunlar oluşur diye garanti yerinde
Ama en azından bir kere ekran aldıysak demek donamımsam bir sorun yok sonuçta aynı portlara başka cihazları bağlayabiliyorum sadece görüntüde sıkıntı yaşıyorum. Sanırım ilerde driver güncellemesi ile düzelir

Evet hocam ama bendeki JV modeli 4060 olan sizdeki hangi modeli bilmiyorum ama hala yaşadığım sorunu çözemedim.
Asus ile iletişime geçtiğimde beni garantiye vermem için yönlendirdi ama güvenemiyorum başka sorunlar oluşur diye garanti yerinde
Ama en azından bir kere ekran aldıysak demek donamımsam bir sorun yok sonuçta aynı portlara başka cihazları bağlayabiliyorum sadece görüntüde sıkıntı yaşıyorum. Sanırım ilerde driver güncellemesi ile düzelir
Aynen hocam 4060lı. Acaba başka markalarda durum ne. Ayrıca win 10 denediniz mi?

Aynen hocam 4060lı. Acaba başka markalarda durum ne. Ayrıca win 10 denediniz mi?
Başka markalara bakmadım. Win 10 denemek istedim ancak şuanda maalesef ki deneyemiyorum işimden dolayı çünkü tekrardan format at sonra tekrardan ayarları yap driverleri kur fln derken :D ama bios ile alakalı diye düşünüyorum ve bunun için 2 nedenim var

1. Başka markalara bakmadım(güncel cihazlar) dedim ama geçen sene ve ondan önceki sene normal masaüstü veya laptoplarda bazı kişiler aynı sorunu yaşıyordu ve bunu bios içerisindeki bir ayar ile düzeltiklerini söylediler binevi bir seçenek gibi bişey açmışlardı. Konuyu tekrardan bulursam buraya atarım yabancı bir forumdan görmüştüm.

2. Bios'a girip bağlı olan portları kontrol ettiğimde type-c üzerinden monitöra bağladığımda hiç bir tepki veya bilgi vermedi ama diğer bağlı olan cihazları gösteriyordu mesela, o yüzden bunun büyük ihtimalle bios ile alakalı olduğunu düşünüyorum yani umarım öyledir eğerki öyle ise güncelleme ile çözerler.

Not: kullandığım monitöre aynı kablo ile 2 farklı dizüstü bilgisayara bağladım ve algıladı yani eminim ki kablo veya monitör DP girişlerinde sorun yok

Geri
Yukarı