TYT çok mu zor?

Hocam daha yeni 11 e geçmişsin sakın salma yeni 12 ye geçtim bende. Bu ayları çok verimli geçir çok pişmanım keşke 1 yıl önceden başlasaydım diyorum.
Bakalım, umarım iyi bir sistem oturtabilirim kendime, evde kalmak çok da iyi gelmedi ders çalışmak açısından.

Hocam bu sene temelsiz denebilecek seviyede başladım. 11 sonlarında 50 net maxim di heralde. Yazın tyt çalıştım 12 ye 75 netle başladım. Sonra üstteki yazimda bahsettiğim gibi sadece eksik kapatarak ve paragraf+problem çözerek devam ettirdim bu işi. TYT bence gözde çok buyutulmemesi gereken fakat aynı zamanda sallanmamasi gereken bir şey. Aşırı çalışmadan çok sürekli çalışma ve denemeye bağlı.
Çok çalışmak değil aslında verimli çalışmak önemli.

Bir ay sonra on birinci sınıf olacağım, ben de geç kaldığımı düşünüyorum, pandemi sürecinde sadece biraz matematik ve geometri çalıştım, bu bir ay yüklenmeyi düşünüyorum bakalım.
Abartı değil yani, muhakkak vardır ama çevremde "Dersi çok iyi dinledim, soru falan çözmedim, ODTÜ'deyim şimdi" diyen görmedim.
9-10-11. Sınıflarda ve bu sınıfların yazlarında sınav öncesi çalışmak ve dersi iyi dinlemek dışında bir şey yapmadım. Geç kalmadınız bence, hatta erken başlamış bile sayılırsınız.

Tabii kişiden kişiye bu süreç değişir, benim 5 dakikada kavradığım konuyu siz 30 dakikada, sizin 5 dakikada kavradığınız konuyu ben 30 dakikada kavrayabilirim.

Ortaokuldayken altıncı sınıfta çalışma alışkanlığımı sistematik hale getirip yedi ve sekizinci sınıfta çok çalışmıştım, 11 en önemli sınıf bence. Hem 9 ve 10'u bilmek, hem mevcut sınıfa çalışmak hem de 12. sınıfa yavaştan hazırlık yapmak gerekiyor.
@Amerseo yine de teşekkür ederim.
Böyleyse sizin için çok iyi. Sizinle aynı düşünüyorum 11 çok önemli bir sınıf lakin çok kasılmamasi taraftariyim.

Bakalım, umarım iyi bir sistem oturtabilirim kendime, evde kalmak çok da iyi gelmedi ders çalışmak açısından.
Hocam size günlük planımı anlatayım. Sabah 9 da kalkıyorum kahvaltı falan filan derken 10 da derse oturuyorum ilk zamanlar çok dikkatim dağılıyordu 3-4 saat çalışmaya başladım yeterli görmedim artık günde 7-8 saat çalışıyorum pazar günleride kafamı dinliyorum.

Geç kalmadınız bence, hatta erken başlamış bile sayılırsınız.
Sıkıntı şurada ki, başlamadım. 😶
Konu kavrama açısından sıkıntım olduğunu düşünmüyorum ama soru kalıplarını görmek önem arz ediyor benim için.
Hocam size günlük planımı anlatayım. Sabah 9 da kalkıyorum kahvaltı falan filan derken 10 da derse oturuyorum ilk zamanlar çok dikkatim dağılıyordu 3-4 saat çalışmaya başladım yeterli görmedim artık günde 7-8 saat çalışıyorum pazar günleri de kafamı dinliyorum.
Yaz boyunca bol bol aktivite yaptım diyebilirim, bu bir ayda sıkılmamak için elimden geleni yapacağım.

Bir ay sonra on birinci sınıf olacağım, ben de geç kaldığımı düşünüyorum, pandemi sürecinde sadece biraz matematik ve geometri çalıştım, bu bir ay yüklenmeyi düşünüyorum bakalım.
Abartı değil yani, muhakkak vardır ama çevremde "Dersi çok iyi dinledim, soru falan çözmedim, ODTÜ'deyim şimdi" diyen görmedim.
Bence çok endişelenmeyin. Ben 11'e başladığımda 9-10 sıfır gibi bir şeydi (10-11 arasındaki yazda hiç çalışmadım üstelik). 11'de TYT'yi az çok öğrenip (yine de büyük eksiklerle) sadece 11'i hallederek 12'ye başladım. 12'de son aylarda belli problemlerden ve tabii biraz kendi hatam ama salmamdan dolayı pek çalışamadım, 53K yaptım (2019 YKS). İyi bir sıralama değil, hatta 17K civarı hedefliyordum ama dediğim gibi bu çalışmayla anca. 🙂

Sizin şu aşamada 9 ve 10. sınıf konularınız kötü değil anladığım kadarıyla. Şimdiden çalışmanın bilincindeyseniz 5K gibi çok iyi sıralamalar yapabilirsiniz. Tabii hedefinizi bilmiyorum ama.

So
Sıkıntı şurada ki, başlamadım. 😶
Konu kavrama açısından sıkıntım olduğunu düşünmüyorum ama soru kalıplarını görmek önem arz ediyor benim için.

Yaz boyunca bol bol aktivite yaptım diyebilirim, bu bir ayda sıkılmamak için elimden geleni yapacağım.
Soru kalıplarını dert etmeyiniz zaten 12. Sınıfta cozeceginiz kitaplar bile size bunları ogretmekte yeterli olacaktır eğer böyle disiplinli bir çalışmaya sahipseniz.

11'in tam olması gerektiğine inanıyorum zira ben de aynı şekilde bu sene 12. sınıfa geçmiş bir MF öğrencisiyim. Bizim durumumuz biraz istisnai, o yüzden bize ne olacak bilmiyorum çünkü 11'in hatrı sayılır bir bölümü yarım kaldı ve ikinci dönemin yarısından fazlasına denk gelen bir bölüm bu.
Bu yüzden TYT odaklandım ve hiç de yanlış yaptığımı düşünmüyorum. Tavsiyem ne olursa olsun yoğun bir çalışma düzeni bile gerekse TYT'yi bir defa bitirmiş olun. Her şeyi ezberlemeniz gerektiğinden değil, görmeniz gerektiğinden. Neyle karşılaşacağımızı bilmek her şekilde avantaj sağlayacak bizlere.

Bence çok endişelenmeyin. Ben 11'e başladığımda 9-10 sıfır gibi bir şeydi (10-11 arasındaki yazda hiç çalışmadım üstelik). 11'de TYT'yi az çok öğrenip (yine de büyük eksiklerle) sadece 11'i hallederek 12'ye başladım. 12'de son aylarda belli problemlerden ve tabii biraz kendi hatam ama salmamdan dolayı pek çalışamadım, 53K yaptım (2019 YKS). İyi bir sıralama değil, hatta 17K civarı hedefliyordum ama dediğim gibi bu çalışmayla anca. 🙂

Sizin şu aşamada 9 ve 10. sınıf konularınız kötü değil anladığım kadarıyla. Şimdiden çalışmanın bilincindeyseniz 5K gibi çok iyi sıralamalar yapabilirsiniz. Tabii hedefinizi bilmiyorum ama.
Benim de yaptığım hata TYT'ye gereğinden fazla önem vermek oldu. He tabii bunun meyvesini TYT'de yedim 12K sıralama yaptım lakin AYT'ye gereken önemi göstermeyince AYT sıralamam 39K olarak geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı