Ubuntu 24.04 sürümünü kurmayın

Büyük ihtimal donanımsal uyumsuzluktur hocam sizdeki. Sanal makinede bakmıştım az önce bu konuyu görünce de usb'ye yazdırıp live sistemde denedim. Bir sorun görmedim. Sanal makinede kurdum sorun yoktu. Sistemde de boş yerim yok o yüzden kurulum yapmadım.

Büyük ihtimal donanımsal uyumsuzluktur hocam sizdeki. Sanal makinede bakmıştım az önce bu konuyu görünce de USB'ye yazdırıp live sistemde denedim. Bir sorun görmedim. Sanal makinede kurdum sorun yoktu. Sistemde de boş yerim yok o yüzden kurulum yapmadım.

B365M-H anakart i5-9400F işlemci GTX 1650 16 GB RAM ve 500 GB NVMe M.2 SSD var :)

Ne yapacağım kurmak istiyorum ama :)
Nvidia destekleyen bir dağıtım kurabilirsiniz. Pop OS gibi. Ubuntu tabanlıdır. Nvidia sistemler için ayrı ISO dosyası sunuyor. System76 adlı bir şirket kendi ürettiği bilgisayarlarda otomatik olarak bu işletim sistemiyle satıyor.

Windows 11'le uyumlu olan kart macOS ve Ubuntu ile uyumlu değil vışş
Nvidia kartlar Linux ile uyumlu değil. Nvidia'nın fazlasıyla büyük sürücü sorunları var. Windows'ta AMD nasıl sürücü bakımından aşağılanıyorsa Linux'ta da Nvidia aşağılanır.

Hocam Linux çekirdeği daha güncel hale geldi donanım sorunu olması biraz zor değil mi ubuntu desteklediği unoffical yazılımlara da ambargo uygulamadı diye biliyorum. Bu ubuntu x projesi değil ubuntu güncellemesi ki bu gün 22.04 LTS'den direk 24.04 LTS sürümüne geçiş yapabilirsiniz sistem kurulumuna ihtiyaç yok ki zaten "LTS" diyoruz uzun süren desteği olan bir sürümden bahsediyoruz kurulum ekranındaki patlama durumu da şuan dan ihtibaren kalmamıştır muhtemelen LTS desteği almadan önce bu işlemi yaptınız bunlar kısa süreçlerde çözülebilen sorunlar. Hocam artık lütfen Linux'u Mac gibi Wİndows gibi değerlendirmeyelim Windows'da bir güvenlik güncellemesine bile ulaşmanız uzun bir süreç ama Linux'da işler bu şekilde değil.

Nvidia destekleyen bir dağıtım kurabilirsiniz. Pop OS gibi. Ubuntu tabanlıdır. Nvidia sistemler için ayrı ISO dosyası sunuyor. System76 adlı bir şirket kendi ürettiği bilgisayarlarda otomatik olarak bu işletim sistemiyle satıyor.

Nvidia kartlar Linux ile uyumlu değil. Nvidia'nın fazlasıyla büyük sürücü sorunları var. Windows'ta AMD nasıl sürücü bakımından aşağılanıyorsa Linux'ta da Nvidia aşağılanır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ekte de gözüktüğü gibi maalesef aşağılanan Linux ve yıllardır bu böyle eskiden işler çok daha zordu çünkü unoffical yazılımlar da performansı iyi vermiyordu. Keşke dediğin gibi olsaydı ama maalesef Nvidia zannedildiği gibi muhteşem bir şirket falan değil teknolojinin tekelleşmesi için elinden geleni yapıyorlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı